Zawiasy do drzwi drewnianych. Jak wybrać odpowiednie?

[REKLAMA]

Zawiasy to jedne z najważniejszych elementów funkcjonalnych drzwi. Odpowiadają za ich płynne otwieranie i zamykanie, czyli za najistotniejszą rolę skrzydła. Mimo tego, niewiele osób zwraca uwagę na ich rodzaj w czasie zakupu i montażu swoich drzwi wewnętrznych. Ze względu na kluczową funkcję, jaką pełnią, warto dowiedzieć się, jakie rodzaje zawiasów wyróżniamy, czym różnią się między sobą poszczególne opcje oraz czym kierować się przy ostatecznym wyborze.

Dlaczego zawiasy w drzwiach są takie ważne?

Głównym zadaniem, jakie pełnią zawiasy w drzwiach pokojowych, jest odpowiadanie za ich płynne zamykanie i otwieranie. Ich rolą jest także utrzymywanie skrzydła we właściwej pozycji oraz jego zabezpieczenie przed wypadnięciem. Ich funkcja jest więc bardzo istotna. W większości przypadków mamy jednak niewielki wpływ na to, jakie zawiasy otrzymamy – większość sklepów oferujących drzwi wewnętrzne, sprzedaje je bowiem już w komplecie z zawiasami. Nie oznacza to jednak, że element ten nie może zostać wymieniony!

Zawiasy do drzwi drewnianych można wymienić na nowe, kiedy ulegną uszkodzeniu lub kiedy te zastosowane przez producenta nie spełniają właściwie swojej roli. Na szczęście, nie jest to trudne zadanie – w nowe zawiasy możemy zaopatrzyć się nawet bez wychodzenia z domu, gdyż oferuje je sklep online z akcesoriami do drzwi. Nie oznacza to jednak, że możemy wybrać pierwszy z brzegu element – aby skrzydło drzwiowe działało płynnie, zawiasy muszą być właściwie dopasowane do materiału, z którego zrobione są drzwi, ich wielkości, a także wagi.

Jest to o tyle istotne, że nieprawidłowo dobrane zawiasy mogą stwarzać szereg problemów. Mogą m. in. powodować trudności w zamykaniu i otwieraniu drzwi, skrzypienie skrzydła oraz związany z tym wszystkim dyskomfort dla mieszkańców. W związku z tym, warto dowiedzieć się, jakie zawiasy do drzwi drewnianych są zalecane oraz sprawdzić, czy posiada je w swojej ofercie sklep internetowy.

Zawiasy do drzwi drewnianych. Jakie rodzaje mamy do wyboru?

Pierwszą rzeczą, na jaką należy zwrócić uwagę, jest rodzaj zawiasów – mogą być one wkręcane, przykręcane oraz wpuszczane. Do drzwi drewnianych polecane są zawiasy wkręcane. Są one wytrzymałe oraz mało widoczne na zewnątrz, co pozwala na zachowanie wysokiej estetyki wnętrza. Zawiasy przykręcane są z kolei bardziej widoczne, w związku z czym wiele osób decyduje się zastąpić je zawiasami wpuszczanymi, które świetnie nadają się do tzw. drzwi bezprzylgowych.

Oprócz sposobu montażu zawiasów, ważny jest także materiał, z którego element ten został wykonany. Dobrej jakości zawiasy powinny być solidne i wytrzymałe, aby były w stanie utrzymać ciężar skrzydła. Im drzwi pokojowe są cięższe, tym mocniejszy zawias należy do nich wybierać. Polecane są szczególnie akcesoria stalowe i mosiężne.

Wreszcie, jeśli zawiasy do drzwi drewnianych będą widoczne, warto także zadbać o ich atrakcyjny design. Wybrany model powinien pasować zarówno do stylistyki wnętrza, jak i designu skrzydła. Dobrą praktyką jest również zachowanie spójnej kolorystyki i wykończenia wszystkich metalowych okuć w drzwiach – klamek, zamków oraz zawiasów.

Odpowiedź