Wysokiej jakości, solidne tarcze zębate do drewna od renomowanego producenta to sprzęt niezbędny do obróbki płyt OSB, sklejek oraz innych materiałów drewnianych i drewnopochodnych. Ze względu na szeroką ofertę tarcz decyzja o zakupie konkretnego rodzaju produktu nie jest łatwa. W jaki sposób wybrać więc idealną tarczę zębatą?
Rodzaje tarcz zębatych do drewna
Wyróżnia się dwa podstawowe typy tarcz zębatych: modele wyposażone w zęby wzmocnione płytką z węglika spiekanego oraz wersje bez wzmocnienia. Tarcze do drewna z węglikiem, zwanym inaczej widią, wyróżniają się wytrzymałą płytką na powierzchni ostrza, która ma za zadanie wzmacniać je i ułatwiać skrawanie materiału poddawanego obróbce. Dzięki widii tarcza pozostaje ostra przez dłuższy czas, a ponadto nadaje się świetnie do cięć poprzecznych i wzdłużnych dowolnych wyrobów z drewna albo materiałów drewnopochodnych. Nazwa „widia” pochodzi od niemieckiego wyrażenia „wie Diamant” („jak diament”) i podkreśla niezwykłą twardość elementu.
Tarcza od renomowanego producenta
Wybierając tarcze zębate do drewna, najlepiej zdecydować się na najwyższej jakości modele od sprawdzonej, polecanej marki. Szczególnym uznaniem specjalistów i klientów cieszą się produkty DEDRA, które zapewniają bardzo dobrą jakość cięcia drewna świeżego oraz suchego. Specjalnie wyprofilowane zęby pozwalają na precyzyjne i efektywne cięcie z minimalnym rzazem (szczeliną powstającą podczas cięcia), co przekłada się na zwiększenie wydajności materiału oraz oszczędność czasu.
Tarcza z widią lub bez
Poszukując odpowiedniej tarczy, należy także zastanowić się, czy bardziej odpowiedni okaże się model z widią czy bez niej. Decyzja o wyborze konkretnego typu powinna zależeć od rodzaju obrabianego materiału oraz oczekiwanego efektu. Tarcze do drewna z węglikiem marki DEDRA pozwalają na wzdłużne i poprzeczne cięcie każdego rodzaju drewna i materiałów drewnopochodnych. Modele bez widii sprawdzają się przede wszystkim w cięciu poprzecznym. Ich zaletą jest możliwość zaostrzenia w przypadku stępienia.
Liczba zębów w tarczy
Ważną kwestię stanowi też liczba zębów w tarczy. Zaleca się, aby do bardzo dokładnego cięcia, np. do wykonania listew przypodłogowych, wykorzystywać model z jak największą liczbą zębów (min. 80-100 zębów). Modele z mniejszą liczbą (10-24 szt.) okazują się wystarczające w sytuacjach, kiedy ważne jest samo przecięcie, a nie jego jakość, np. w przypadku cięcia drewna opałowego. Wersje z 18-40 zębami poleca się do precyzyjnego, ale szybkiego cięcia cienkiego drewna, płyty wiórowej, pokryć drewnianych. Tarcze z 30-80 zębami to natomiast odpowiedni wybór w przypadku bardzo szczegółowego cięcia plansz z drewna szlachetnego albo zwykłego, cienkich płyt, jak również pleksiglasu bądź plastiku.
Otwór mocujący
Kolejnym ważnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę, jest rozmiar otworu mocującego w tarczy. Dostępne modele o rozmaitych średnicach otworów należy dopasować do posiadanej pilarki ręcznej, urządzenia stacjonarnego albo innego rodzaju sprzętu.
Podsumowując, wybierając tarczę zębatą do drewna, trzeba wziąć pod uwagę kilka parametrów. W przypadku wątpliwości warto skonsultować się z doświadczonymi specjalistami. Eksperci z firmy DEDRA służą fachowym doradztwem w zakresie zakupu odpowiedniego modelu.
Odpowiedź