Podstawowe narzędzia stolarskie

[REKLAMA]

Jakie są podstawowe narzędzia stolarskie? W poniższym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na ten temat. Skupimy się przede wszystkim na rodzajach podstawowych narzędzi do obróbki drewna i przedstawimy ich zastosowanie. Jakie narzędzia stolarskie warto mieć w przydomowym warsztacie? Wszystkiego dowiecie się z poniższego tekstu. Zapraszamy do lektury!

Rodzaje szlifierek do drewna

Narzędziem, bez którego obróbka drewna byłaby niekompletna, jest szlifierka. Rodzajów szlifierek jest wiele i służą one do szlifowania drewna różnej wielkości i kształtu. Przede wszystkim wyróżnia się:

  • szlifierki taśmowe do drewna – służą do szlifowania płaskich i dużych powierzchni. Ich konstrukcja pozwala na niezwykle komfortowe, dokładne i szybkie szlifowanie drewna.
  • szlifierki oscylacyjne – ze względu na swój kształt idealnie sprawdzą się do szlifowania drewna w trudno dostępnych miejscach (np. narożniki),
  • szlifierki mimośrodowe – przeznaczone są do szlifowania wypukłych i wklęsłych powierzchni drewnianych,

Piły do drewna

To podstawowe narzędzie, bez którego nie można wyobrazić sobie jakiejkolwiek obróbki drewna. Przede wszystkim mamy do wyboru piły ręczne, elektryczne i spalinowe.

Piły ręczne do drewna

W przydomowym warsztacie z pewnością musimy mieć piłę ręczną wysokiej jakości, która będzie spełniała swoje zadanie przez długie lata. W zależności od wykonywanej pracy musimy posiadać piłę z odpowiednio rozmieszczonymi zębami. Im dalej są one oddalone od siebie, tym mniej precyzyjne cięcie. Drobne, zagęszczone zęby idealnie sprawdzą się przy dokładnym przecinaniu drewna. Współczynnik TPI (teeth per inch) określa ilość zębów na jeden cal. Piły przeznaczone do cięcia mokrego drewna charakteryzują się 2-5 TPI, piły uniwersalne około 10 TPI, natomiast piły do bardziej precyzyjnego cięcia muszą posiadać wyższą wartość. Ogólna zasada – im niższe TPI tym szybsze i mniej precyzyjne cięcie. Piły ręczne do drewna możemy podzielić na:

  • piły uniwersalne – najtańsze, do ogólnego użytku,
  • piły włośnicowe – do precyzyjnej obróbki, charakteryzują się bardzo cienkim brzeszczotem,
  • piły płatnicowe – przeznaczone do precyzyjnego cięcia wzdłuż włókien
  • piły grzbietnice – świetnie sprawdzają się przy wycinaniu bardzo małych elementów, jednak nie poradzą sobie z głębszymi cięciami.
  • piły kabłąkowe – przy tym rodzaju pił możemy bez problemu wymieniać brzeszczoty i stosować je zarówno do drewna, jak i metalu.

Piły elektryczne do drewna

Ten rodzaj pił do drewna jest znacznie bardziej wydajny i komfortowy dla użytkownika. Praktycznie bez wysiłku możemy przeciąć bardzo twarde drewno w dowolny sposób. Wszystko zależy od typu piły elektrycznej. Wymienić tutaj należy przede wszystkim:

  • piły stołowe – bez problemu poradzą sobie z piłowaniem wzdłużnym, skośnym i poprzecznym. Wyposażone są w piły tarczowe, które można wymieniać w zależności od wykonywanej pracy.
  • piły taśmowe – zamiast piły tarczowej posiadają taśmę tnącą. Ten typ pił służy do bardzo precyzyjnego cięcia.
  • piły formatowe – to profesjonalny sprzęt z przykładnicami do cięcia większych materiałów.

Tokarki do drewna

Jest to bardziej specjalistyczna maszyna do obróbki drewna, jednak warto ją posiadać w swoim przydomowym warsztacie. Jej działanie pozwala na tworzenie drewnianych obiektów w kształcie bryły obrotowej. Dzięki toczeniu drewna możemy uzyskać gałki do drzwi, nogi do mebli, a także możemy wykonać figury szachowe itp. Tokarka do drewna wprawia w ruch obrotowy dany przedmiot, a za pomocą specjalnych noży skrawamy jego powierzchnię. Obróbka za pomocą toczenia jest już bardziej skomplikowana niż zwykłe cięcie czy szlifowanie, jednak efekty są znacznie bardziej imponujące. Wszystkie wymienione powyżej narzędzia i maszyny można kupić między innymi w internetowym sklepie z narzędziami JP-tech.pl, dzięki któremu zdobędziemy potrzebne produkty bez wychodzenia z domu!

Sklep z narzędziami - Jp-tech.pl

Liczy się jakość!

Pamiętajmy, że obróbka drewna wymaga solidnych narzędzi i maszyn, które będą bezpieczne w użytkowaniu. Właśnie dlatego przed ich zakupem musimy zastanowić się, jakim budżetem dysponujemy i wybrać najbardziej optymalne rozwiązanie. Bardziej opłacalne jest kupienie droższej, ale wyższej jakości szlifierki, która będzie nam służyć przez długie lata, niż zdecydowani się na tanią wersję, która posiada tylko podstawowe funkcje i jest stworzona z materiałów niskiej jakości.

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł będzie dla Was pomocny i wiecie już jakie są podstawowe narzędzia stolarskie. Powodzenia w obróbce drewna!

Odpowiedź