Konstrukcję więźby dachowej najczęściej wykonuje się z drewna iglastego, z takiej zasady korzysta również Best Timber Polska, proponując sosnowe drewno konstrukcyjne. Belki, krawędzie, łaty i deski są przygotowywane w profesjonalnym procesie obróbki i suszenia komorowego, dzięki czemu zyskują fantastyczne parametry techniczne oraz wytrzymałość, gwarantujące bezpieczną eksploatację przez lata.
Drewno, które możesz zastosować do wykonania więźby dachowej nie może posiadać żadnych śladów chorób, w tym sinicy, pleśni, grzybów czy ataku insektów. Niezalecane jest także wykorzystywanie drewna z licznymi sękami, co może być powodem jego pękania. Grube elementy są dopuszczalne i nie wpływają na zmniejszenie wytrzymałości, ale najlepiej jest zamówić prefabrykowane drewno konstrukcyjne, które jest idealnie równe, poddawane profesjonalnej obróbce, a co najważniejsze gwarantuje przygotowanie konstrukcji wytrzymałej i odznaczającej się bardzo dobrą jakością.
Drewno konstrukcyjne na więźbę dachową najlepiej jest kupić od sprawdzonego producenta. Dzięki temu uzyskasz pewność, że materiał jest bardzo dobrze przygotowany, odpowiednio pocięty, zaimpregnowany i wysuszony. Wykonanie dachu oraz jego poszczególnych elementów nie stworzy dzięki temu żadnych, nawet najmniejszych problemów, a przecież o to właśnie chodzi.
Nigdy nie kupuj mokrego drewna na dach!
Nie słuchaj porad „ekspertów”, że zakup mokrego drewna nie stanowi problemu i można taki materiał wykorzystać do konstrukcji dachów. To kompletna bzdura, która przysporzy ci jedynie problemów. Dzięki temu, że kupisz idealnie wysuszone drewno konstrukcyjne, przygotujesz z jego pomocą trwały i niezawodny dach. Najlepiej, aby materiał został poddany impregnacji próżniowo-ciśnieniowej. Dzięki temu środki zawarte w preparacie wnikną w głębokie struktury materiału, chroniąc przed korozją biologiczną i owadami. W przypadku chęci zastosowania tej metody impregnacji, musisz polegać na pomocy specjalistycznych firm, które dysponują sprzętem pozwalającym na jej wykonanie.
Inną metodą impregnacji, na jaką możesz się zdecydować chcąc dodatkowo zabezpieczyć drewno na dach jest zanurzanie materiału w specjalnie przygotowanych środkach. Możesz ten zabieg wykonać we własnym zakresie, wystarczy przygotować miejsce, gdzie drewno będzie mogło pobierać środki z preparatu. Ta metoda również pozwala na odżywienie drewna od środka i pełne jego zabezpieczenie.
Zalecana jest także powierzchniowa impregnacja drewna poprzez malowanie pędzlem przy użyciu farb lub lakierów. Skutecznie ochronisz materiał przed zasiedlaniem się owadów.
Wady drewna, których nie może posiadać materiał na więźbę dachową
Przed zakupem drewna konstrukcyjnego, musisz zorientować się, czy miejsce, w którym materiał jest sprzedawany działa profesjonalnie i oferuje najwyższej jakości produkty. Nie możesz kupić surowca z wadami, ponieważ użyteczność i trwałość dachu znacząco zmniejszą się. Warto sprawdzić, że drewno jest zgodne z przyjętymi zasadami oraz przepisami unijnymi. Jeżeli takie będzie, bez zastanowienia możesz je zastosować na konstrukcji dachu.
Musisz wystrzegać się pewnych wad drewna, które dyskwalifikują je z zastosowanie na więźbie dachowej:
- obecność sęków przechodzących – przerastające sęki na przestrzegał przy elementach konstrukcji więźby dachowej znacząco osłabiają trwałość i zupełnie nie nadają się do użytku, jeżeli chcesz stworzyć dach, który nie zawali się,
- chore drewno – jeżeli na powierzchni materiału widoczne są dziury, prawdopodobnie odpadły sęki, które zostały zmienione chorobowo. Jeżeli dziura wraz z całym elementem zostanie odcięta, drewno można zastosować, lecz oczywiście nie bez pewnego ryzyka. Stosując aspekty zabezpieczające, nie musisz się jednak niczego obawiać,
- duża ilość sęków – jeżeli na 1 m2 drewna występują 2-3 sęki, drewno ulega znaczącemu osłabieniu i nie może być zastosowane na więźbę dachową,
- widoczne pęknięcia – to nie jest naturalny proces, jakiemu poddawać powinno się drewno. Jeżeli pęknięcia pojawiają się na całej długości elementu i wynoszą 1,2 mm grubości, to absolutnie takiego materiału nie wolno zastosować na więźbę dachową,
- zakorki w drewnie – są to wrastające elementy kory, które przy pojedynczych elementach drewnianych można wyciąć, ale jeżeli pojawiają się w strukturze całego materiału, drewno uznawane jest za odpad,
- huba – jest to różowo-pomarańczowy grzyb wywołujący chorobę polegającą na gniciu drewna. Takiego drewna pod żadnym pozorem nie należy zastosować w budownictwie,
- skręt włókien – powoduje, że materiał jest znacznie mniej wytrzymały, drewno nie nadaje się więc do tak ważnej konstrukcji, jaką jest więźba dachowa.
Gdzie kupić wysokiej jakości drewno na dach?
Zakup odpowiedniej jakości drewna na więźbę dachową jest kluczowy. To od tego zależy jej stabilność oraz wytrzymałość przez lata. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, warto kupować materiały drewniane od sprawdzonych dostawców, a jednym z nich jest Best Timber Polska. Marka gwarantuje dostarczanie drewna certyfikowanego, przechowywane i magazynowane w odpowiednich warunkach.
Artykuł przygotowany we współpracy ze specjalistami z Best Timber Polska
Odpowiedź