Donice i osłonki ceramiczne – dlaczego warto na nie się zdecydować?

[REKLAMA]

Od dawna trwa dyskusja na temat tego, czy lepsze są donice ceramiczne, czy może plastikowe. Niektórzy uwielbiają plastikowe doniczki, inni używają tylko glinianych lub błotnych. Każdy rodzaj ma swoje zalety i niedogodności, a rośliny domowe żyją dłużej, gdy spełnione są ich indywidualne potrzeby. Osłonki ceramiczne są jednakże bardzo dobrym rozwiązaniem. Dlaczego warto je kupić?

Poznaj zalety doniczek ceramicznych

– Donice ceramiczne pozwalają na większy przepływ powietrza i wody przez boki doniczki. Nie da się ukryć, że przyspiesza to rozwój korzeni, dzięki czemu rośliny zyskują na wartości. Warto także dodać, że ziemia dodatkowo odprowadza wilgoć z brudu, co sprawia, że osłonki ceramiczne są doskonałym wyborem w przypadku tendencji do nadmiernego podlewania lub w przypadku roślin, które skłaniają się ku suchym glebom.
– Donice ceramiczne nie wysychają szybko, dzięki czemu roślina ma przez długi czas dostęp do wody.
– Doniczki tego typu są dość ciężkie i grube, jest to plus, ponieważ nie są one podatne na przewrócenia.
– Donice ceramiczne mają grubsze przegrody niż plastikowe.
– W przypadku, gdy rośliny domowe są przenoszone na zewnątrz w ciągu roku, gruba donica ceramiczna stanowi ochronę dla korzeni przed zmianami temperatury.

Czy warto kupić donicę ceramiczną?

Donice ceramiczne są nie tylko dobre dla roślin, ich wygląd przyciąga także masę klientów. Obecnie nie poleca się wybierania donic plastikowych, w szczególności przez to jaki mają one wpływ na środowisko. Donice ceramiczne są nie tylko ekologiczne, trwałe i mocne, są także piękne i idealnie wpasowują się w otoczenie. Kojące otoczenie wielu ceramicznych donic i świeżych roślin w nich umieszczonych jest naprawdę bardzo przyjemne.

Rozmiar donicy jest bardzo ważny

Pamiętaj, że wybór odpowiedniego rozmiaru doniczki jest niebywale istotny. Może się to wydawać proste, ale rozmiar doniczki ma ogromny wpływ na zdrowie rośliny. Jeśli jeszcze nie zauważyłeś, rośliny są oznaczane rozmiarami. Rozmiary te odnoszą się do średnicy doniczki, a nie do wielkości rośliny w niej umieszczonej. W miarę wzrostu rośliny należy od czasu do czasu przesadzać ją do innej doniczki, aby korzenie mogły się rozrosnąć i aby roślina zachowała jak najlepszy wygląd. W miarę wzrostu rośliny przycinaj liście, aby zachować wygodny rozmiar w stosunku do doniczki, lub przesadź roślinę do większego pojemnika. Głęboki pojemnik wybierz dla roślin szybko rosnących o głębokim systemie korzeniowym, a płytszy dla roślin wolniej rosnących, które mają płytkie korzenie. Dobrą zasadą jest zwiększanie rozmiaru donicy ceramicznej tylko o 25 mm lub 50 mm w przypadku mniejszych roślin i 50 mm do 100 mm w przypadku większych roślin przy każdym przesadzaniu.

Odpowiedź