Dobre gniazdka – czym kierować się przy wyborze kontaktów elektrycznych?

Wybór osprzętu elektrycznego, w tym takich elementów jak gniazdka elektryczne, a także ich rozmieszczenie, to jedna z fundamentalnych decyzji, zarówno w nowo budowanym domu jednorodzinnym, jak i w remontowanym mieszkaniu. Jeśli w przypadku lokalizacji, sprawę załatwi konsultacja z projektantem, to w drugiej kwestii, czyli w wyborze konkretnych modeli, to nie do końca możemy zdać się tu na elektryka-montażystę. Zauważmy, iż dokonując uważnego researchu na rynku (w sklepach stacjonarnych, jak i w Internecie), sami możemy swobodnie znaleźć optymalne dla naszego mieszkania, domu dobre kontakty elektryczne.

Gniazdka elektryczne – dlaczego mała nadwyżka w sieci kontaktów jest potrzebna?

Nie trzeba zaglądać do fachowych opracowań statystycznych, by odnotować szybki rozwój zarówno produkcji komputerów stacjonarnych, jak i wzrastające potrzeby energetyczne w krajach rozwiniętych, co do ładowania urządzeń mobilnych. Mając nawet niewielkie gospodarstwo domowe, dostrzeżemy gołym okiem, iż sami podłączamy, a to kolejnego smartfona, a to potrzebujemy gniazdka elektryczne na cyfrową „ramkę” do zdjęć, a to nasze latorośle potrzebują zasilania do kolejnej platformy gamingowej. Generalnie więc projektując nową sieć elektryczną w domu, projektant będzie nam sugerował, iż nadliczbowe dobre kontakty elektryczne, tylko na pierwszy rzut oka mogą się okazać bezsensowną rozrzutnością.

Niektórzy architekci wnętrz głoszą też tezę, że gniazdka elektryczne w większej ilości i gęściej rozmieszczone, to późniejsze ułatwienie przy aranżacji wnętrza (zwłaszcza jeśli chodzi o swobodne ustawienie sprzętów, zasilania wymagających). To prawda, iż proza życia częstokroć weryfikuje nasze wcześniejsze zamysły (jak ludzie i tak wydepczą skrót w trawniku, ignorując pierwotne chodniki), jednakże dodajmy do każdego pomieszczenia co najmniej jedno, dwa gniazdka elektryczne więcej. Rzecz jasna, w zupełnie innym miejscu, ścianie, blacie, niż planowane uprzednio. Poza tym, z czasem zmienić się mogą lokatorzy pomieszczeń, a za nowymi użytkownikami będzie szła inna mentalność, inny sposób użytkowania sprzętów i gniazdka elektryczne, które wydawały się bezużyteczne, nagle znajdą zastosowanie.

Jak rozmieścić kontakty elektryczne?

Zazwyczaj dobre gniazdka montujemy na ścianach pomieszczeń, na przyjętej powszechnie wysokości 25-35 cm od podłoża i w odległości, co najmniej 2-2,5 m. oczywiście jest to zasada przyjęta jeszcze w czasach, gdy nie było tak wielu urządzeń, które są wykorzystywane np. na wysokości biurka. Ne istniały jeszcze do lat 90-tych stoły kreślarskie lub biurka dla młodzieży z miejscami specjalnie na gniazdka elektryczne lub już z gotowymi przyłączami. Poza tym, na wspomnianej wysokości, podłączano też duże sprzęty, takie jak pralka czy lodówka. Zauważmy, iż w chwili obecnej, pralka jest podłączona do kontaktu na wysokości tułowia – niepomiernie ułatwia to obsługę, jak i zwiększa bezpieczeństwo w na wypadek nieszczęśliwego pęknięcia zbiornika, rozszczelnienia hydrauliki urządzenia.

Prawie każde pomieszczenie mieszkalne lub gospodarcze ma przypisaną funkcję, która zdeterminuje gniazdka elektryczne – ich rozkład i liczbę. Dokonajmy więc krótkiego przeglądu:

• Salon – tutaj gniazdka elektryczne będą raczej na „tradycyjnym” poziomie, bowiem raczej nie chcemy, by były zbyt widoczne, dla gości siedzących na sofie lub dla nas samych oglądających np. telewizję. Skoro przy telewizji już jesteśmy, pamiętajmy, by monter nie zapomniał o specjalnej komorze, wgłębieniu w ścianie, w których umieści węzeł właśnie z przeznaczeniem na sound-bar, telewizor, konsolę, itp.

• Sypialnia – tutaj już intuicyjnie będziemy z pewnością orientować się, iż dobre kontakty elektryczne (optymalne będą te podwójne, bo co najmniej jedno gniazdo zajmie lampka), muszą się znaleźć po obu stronach łóżka, najlepiej na wysokości tuż nad stolikami, szafkami nocnymi. Poza tym z boku planowanej szafy garderobianej zainstalujmy też dodatkowe gniazdka elektryczne na żelazko.

• Pokoje dzieci lub młodzieży – tu na kontaktach raczej nie oszczędzajmy, gdyż może się okazać, iż bardzo szybko wszystko to, co zaplanowaliśmy zostało już zajęte; przez laptopa, ładującego się smartfona, sprzęt grający lub drobne urządzenia fryzjerskie, kosmetyczne dorastających córek.

• Łazienki – minimalna wartość brzygloszczelności dla tych pomieszczeń, to IP44. Dobre kontakty elektryczne dla łazienek to te z zatrzymującymi wodę klapkami. Odwrotnie niż w innych, „suchych” pomieszczeniach, tutaj gniazdka elektryczne zainstalujmy wyżej, tak by dostęp do nich w razie spięcia lub rozszczelnienia instalacji sanitarnej, był jak najszybszy.

• Tarasy, zadaszenia przed wejściami głównymi – zastosujmy tu dobrej jakości gniazdka elektryczne natynkowe i najlepiej hermetyczne gniazda o wysokich parametrach odporności na warunki atmosferyczne, czyli IP55, nie zapomnijmy o podłączeniu grilla, dodatkowego oświetlenia na tzw. „taras letni” lub na kosiarkę, jeśli łatwiej nam sięgnąć przewodem z tarasu, niż z piwnicy, garażu.

• Garaże – tutaj sprawa jest nawet trudniejsza, niż w przypadku wybrednych państwa domu projektujących salon dzienny, ponieważ rozkład gniazdek będzie zależał od filozofii wykorzystania garażu. Gdzie indziej (np. nad stołami warsztatowymi) będą gniazdka elektryczne, jeśli ktoś z rodziny majsterkuje, a gdzie indziej, jeśli garaż służy tylko jako pomieszczenie postojowe lub składnica rowerów, nart, itp. Po stronie wewnętrznej drzwi garażowych zainstalujmy gniazdka elektryczne, które przydadzą się, jeśli będziemy odkurzać samochód na podjeździe albo chcemy podłączyć wspomnianą kosiarkę, podkaszarkę.

• Kuchnia – z reguły dobre kontakty elektryczne dla sprzętu „pod zabudowę” montujemy wysoko i będą one zasłonięte przez zabudowę. Z kolei ściankę nad kuchennymi blatami roboczymi wyposażmy w gniazdka elektryczne o kilku miejscach dostępowych i to co najmniej w dwóch, trzech miejscach. Okaże się bowiem potem, jakim komfortem jest podłączenie małego AGD bezpośrednio przed sobą, a nie, napinanie kabla z odległego gniazdka.

Odpowiedź