Dlaczego warto stosować pompy ciepła?

[REKLAMA]

Szereg zalet przemawia za tytułowym rozwiązaniem w ramach ogrzewania domu. Po pierwsze pompy ciepła są wygodne w użytkowaniu, energooszczędne, stabilne w kosztach i nieszkodliwe dla środowiska naturalnego. Pompa ciepła może ogrzewać nie tylko małe domki jednorodzinne, ale też wielkopowierzchniowe budynki. Niski koszt eksploatacji w porównaniu z innymi źródłami ciepła to niejedyna zaleta tego typu ogrzewania.

Rodzaje pomp ciepła

Pompy ciepła dzieli się ze względu na źródło pobierania ciepła, a jednocześnie na miejsce jego finalnego oddawania. Główny podział to:

  • pompy powietrzne – wykorzystują ciepło z powietrza zewnętrznego,

  • pompy wodne – wykorzystują stałą i wysoką temperaturę wód gruntowych,

  • pompy gruntowe – wykorzystują energię geotermalną, która magazynowana jest w gruncie.

Pompy ciepła – jakie są ich zalety?

  1. Pompa ciepła, która zostanie odpowiednio dobrana do powierzchni oraz kubatury budynku, jest bezobsługowa.

  2. Urządzenie jest w pełni ekologiczne, co oznacza, że w jego przypadku nie mamy do czynienia z powstawaniem spalin.

  3. Pompa ciepła możliwa jest do zamontowania w każdym obiekcie. Warto zwrócić uwagę, że takich możliwości nie ma, biorąc pod uwagę montaż kotła grzewczego.

  4. Urządzenie nie wymaga budowy zbiornika na paliwo.

  5. Pompa ciepła jest w pełni bezpiecznym rozwiązaniem w ramach ogrzewania.

Poza tym warto uwzględnić również to, że pompa ciepła:

  • nie potrzebuje komina ani wentylacji,

  • jest zasilana energią elektryczną,

  • jest niezawodna i bezawaryjna,

  • jest sposobem na ogrzewanie uniezależnione od dostawców paliwa.

Pompa ciepła – co z formalnościami?

Jeśli chodzi o pozwolenie na wykonanie instalacji pompy ciepła oraz wszelkie związane z tym formalności, nie będą one potrzebne w przypadku decyzji o pompie powietrznej. We wniosku z określeniem warunków przyłączenia pompy do sieci elektroenergetycznej należy jedynie uwzględnić pobieraną moc. Więcej formalności czeka osoby, które zdecydują się na korzystanie z wód gruntowych w celach energetycznych. W tym wypadku będzie potrzebne pozwolenie wodnoprawne.

Stosowanie pomp ciepła – podsumowanie

Do niewątpliwych zalet stosowania pomp ciepła należą: niezawodność, wysoka żywotność oraz niski koszt eksploatacji. Pompy ciepła stanowią ekonomiczne rozwiązanie dla każdego domu bez względu na jego powierzchnię, jaka ma być właśnie w ten sposób ogrzewana. Należy pamiętać, że najkorzystniejszy sposób to decyzja o pompie już na etapie budowy domu. Pompy ciepła niosą ze sobą wiele korzyści dla środowiska naturalnego. Emisja dwutlenku węgla jest szczególnie zagrażająca również dla naszego zdrowia. Wyłącznie instalowanie tytułowych urządzeń jest w stanie wyeliminować to poważne ryzyko. W ramach podsumowania zalet pomp ciepła nie można zapomnieć o tym, że zapewniają ono ciepło zimą, a latem chłodzą pomieszczenia. To bowiem również doskonały rekuperator w systemie klimatyzacji. Rozważając decyzję o instalacji pompy ciepła, najlepiej zwrócić się do profesjonalnie działającego na rynku usługodawcy z bogatym doświadczeniem.

Odpowiedź