Akwaria, filtry, oświetlenie i kamienie do akwarium – jakie wybrać?

Akwarium, filtr i oświetlenie to najważniejsze elementy potrzebne do rozpoczęcia przygody z akwarystyką. Początkujący akwaryści poświęcają wiele czasu na wybranie najlepszych elementów. W tym artykule podpowiadamy, jakie akcesoria warto zakupić!

Pojemność akwarium, jak duży zbiornik wybrać?

Pierwsza kwestia, jaką trzeba rozważyć przed dokonaniem zakupu, to wielkość akwarium. Pojemność zbiornika wodnego powinna być dostosowana do potrzeb jego mieszkańców. Dlatego na początku warto się zastanowić, jakie stworzenia wodne chcemy hodować i na tej podstawie wybrać odpowiedni litraż.

Warto zaznaczyć, że niektóre typy zbiorników wymagają większej pojemności, np. w przypadku, gdy decydujemy się na akwarium morskie. Jego minimalny litraż powinien wynosić 100 litrów.

Jakie akwarium wybrać? Czy pokrywa jest potrzebna?

Jednym z najczęściej wybieranych elementów są pokrywy do akwarium. Osoby początkujące mogą zdecydować się na pokrywę z tworzywa sztucznego. Jej ogromną zaleta jest przystępna cena, niska masa oraz można dopasować ją do wymiarów akwarium. Ten rodzaj pokrywy ma miejsce na różne uchwyty, otwory do montażu oświetlenia, czy też miejsce na układ elektryczny. Inną opcją są pokrywy z aluminium, które są droższe i mają większą masę niż pokrywy z tworzywa sztucznego. Przeważnie wykonywane są na zamówienie, w związku z czym najlepiej sprawdzą się na zbiornikach o ponadnormatywnych rozmiarach albo nieszablonowych kształtach.

Oświetlenie do akwarium

W oświetleniu akwarium stosuje się mniej kosztowne świetlówki T5 lub T8 lub droższe, ale trwalsze oświetlenie LED. Świetlówki są bardzo popularne i szeroko dostępne na rynku. Ich wybór jest ciągle bardzo duży, chociaż producenci powoli przerzucają się na oświetlenie LED. Poszczególne świetlówki różnią się od siebie średnią technologią barwą emitowanego światła.

Filtry do akwarium – jakie wybrać?

Filtr w akwarium stanowi serce całego ekosystemu, dlatego jest tak ważnym elementem. Może być zamontowany zewnętrznie lub wewnętrznie. Filtry zewnętrzne to te zamontowane poza akwarium, a filtry wewnętrzne znajdują się pod taflą wody.

Istnieją także modele kaskadowe, które łączą cechy obu wcześniej omówionych filtrów. Filtr kaskadowy umieszcza się na bocznej szybie akwarium, w taki sposób, aby wkłady filtracyjne umieszczone były w koszu na zewnątrz zbiornika, a woda przepływa wewnątrz, przez rurkę umieszczoną w akwarium.

Kamienie do akwarium jako element dekoracyjny

Dekoracja akwarium jest również bardzo ważna. Same rośliny jednak nie wystarczą i trzeba zaopatrzyć się w kamienie. W akwariach stosuje się różne skały pochodzenia naturalnego. Bezpieczne dla środowiska wodnego kamienie do akwarium to:

  • granit,
  • kwarc,
  • bazalt,
  • gnejs,
  • aragonit.

Należy jednak pamiętać, że niektóre kamienie, takie jak np. wapienie, mogą wpłynąć na pH wody i twardość wody, a tym samym doprowadzić do niebezpiecznego dla ryb zwiększenia tych wartości. Dlatego przed dodaniem kamieni do akwarium, zawsze należy je dokładnie oczyścić i przetestować na mniejszej ilości wody, aby upewnić się, że nie wpłyną negatywnie na środowisko akwariowe.

Odpowiedź