Zamknięci w czterech ścianach, czyli jak i czym dekorować wnętrza

[REKLAMA]

Pomysł na ozdobienie ściany to już nie tylko farba czy tapeta. Coraz częściej dekorujemy nasze pomieszczenia płytkami ceramicznymi, naklejkami, fototapetą czy boazerią sztukateryjną. Nie zawsze też potrzebujemy generalnych remontów, by nieco odmienić wizerunek naszego domu. Jak więc sprawić, by żyło nam się dobrze w czterech ścianach?

Krok pierwszy, czyli jak się przygotować

Po pierwsze sprawdźmy, czy nasze ściany są czyste i czy nie mają pajęczyn. Możliwe, że trzeba będzie je umyć z tłustych plam, a pajęczyny usunąć np. odkurzaczem. Zwróćmy też uwagę, czy nigdzie nie rozwijają się pleśnie, być może przyda nam się środek grzybobójczy. Jeśli ściany nie wymagają wygładzania możemy od razu przejść do zadania głównego, jeśli zaś są nierówne potrzebna nam będzie szlifierka do gipsu, którą znajdziesz tutaj.

Cztery ściany i ich odmiany, czyli jakie mamy opcje

To prawda, że najbardziej popularną formą dekorowania ścian jest wciąż farba i tapeta, niemniej jednak opcji alternatywnych jest już cała masa i każdy z pewnością znajdzie coś, co zaspokoi jego gust. Ogromną popularnością w ostatnim czasie cieszy się przede wszystkim cegła. Można ją pomalować na biało lub szaro, choć świetnie się też sprawdza w formie surowej. Obok cegły awansowała też tapicerka, która z puf, foteli i samochodowych siedzeń powędrowała na ściany. Tapicerka fantastycznie sprawdza się w sypialniach, pogłębia bowiem wrażenie przytulności. Przeciwwagą dla tapicerki jest surowa i twarda płyta OSB, a jeśli zależy nam na wnętrzach eleganckich i klasycznych postawimy na sztukaterię i boazerię sztukateryjną.

Nowe ściany bez generalnego remontu

Jeśli nie w głowie nam generalne remonty, a kusi nas, by nadać mieszkaniu trochę świeżości i nowości, możemy skorzystać z kilku tańszych opcji. Na ścianie naszego salonu możemy powiesić duże lustro w pozłacanej ramie. Śmiało stawiajmy też na kwiaty, które rewelacyjnie odnajdą się przede wszystkim w kuchni czy łazience. W przedpokoju powieśmy kilka drewnianych ramek z ulubionymi zdjęciami, a w pokoju dziecięcym rozwieśmy sznur małych lampek. Rewelacyjną formą na zwiększenie atrakcyjności naszych wnętrz jest wieszanie na ścianach obrazów o różnych kształtach i tematyce. Możemy też śmiało korzystać z różnorodnych naklejek, które do niedawna kojarzone były jedynie z pokojami dziecięcymi. Dziś taką aranżacją możemy upiększyć również nasze salony, łazienki czy kuchnie. Są one zwykle wykonane z samoprzylepnej , wodoodpornej folii albo weluru, a ich nałożenie zajmuje kilkanaście minut.

Nie sama ściana zdobi pomieszczenie – o czym pamiętać

Ściana zajmuje największą przestrzeń każdego pomieszczenia i jest dla niego tłem, musimy jednak pamiętać, by tego tła nie przytłoczyć. Zadbajmy więc o to, by obok pstrokatej ściany postawić najwyżej dwukolorowy akcent. Niech to będzie zielony kwiat w brązowej donicy. Zaś na tle szarej, ceglanej ściany świetnie odnajdzie się pomarańczowa sofa z granatowymi poduszkami i mały kolorowy stolik na gazety. Najważniejsza jest bowiem równowaga między tym, co nas otacza.

One Response - Add Comment

Odpowiedź