Zalety ergonomicznego wnętrza

[REKLAMA]

Ergonomiczne wnętrze w mieszkaniu to większy komfort domowników, a w pracy – zysk i dla pracowników, i dla pracodawców.

Ergonomia, wedle definicji Polskiego Towarzystwa Ergonomicznego, to nauka mająca na celu dostosowanie narzędzi, urządzeń i środowiska do wymagań i potrzeb fizjologicznych oraz społecznych człowieka. Wnętrze ergonomiczne to zatem takie, w którym człowiek może czuć się komfortowo, zarówno psychicznie, jak i fizycznie, oraz urządzone tak, by jak najbardziej ułatwić wykonywanie codziennych czynności.

Dlaczego ergonomia jest ważna w domu?

Nieodpowiednio urządzona przestrzeń może wpływać negatywnie na samopoczucie. Zbyt małe miejsca nie tylko utrudniają poruszanie się po nich, ale także negatywnie odbijają się na psychice. Ergonomiczne mieszkanie dodatkowo ułatwia wypełnianie codziennych obowiązków: jest to szczególnie ważne na przykład w kuchni (ergonomiczna to taka, w której sprzęty łatwo się czyści, szafki są odpowiednio rozmieszczone, a ilość światła odpowiednia). Chodzi również o dokonywanie takich wyborów podczas urządzania wnętrz, by zniwelować składniki mogące negatywnie wpłynąć na zdrowie – między innymi niewłaściwe światło czy niewygodne meble.

Ergonomia w miejscu pracy

Odpowiednio urządzone pomieszczenia, mające służyć pracownikom, to sprawa istotna zarówno z punktu widzenia tychże pracowników, jak i pracodawców. Przepisy BHP drobiazgowo regulują, jak powinny być urządzone biura, szatnie czy konkretne stanowiska komputerowe. Niestety, nie wszystkie firmy stosują się do zaleceń ministerstwa, a bardzo niewiele przedsiębiorstw może poszczycić się naprawdę ergonomicznymi wnętrzami. Pokazują to wyniki badań Ergotestu – ponad połowa stanowisk pracy nie spełnia większości wymogów ergonomii, a jedynie kilka procent spełnia większość z nich.

Zalety ergonomii w miejscu pracy

Ergonomiczne miejsce pracy zwiększa bezpieczeństwo i zadowolenie pracowników, zmniejsza natomiast szansę na to, że będą cierpieć na pewne problemy zdrowotne – najczęściej dotyczące kręgosłupa, oczu albo stawów. Wbrew pozorom jednak na odpowiednim urządzeniu biura najwięcej zyskać może nie pracownik, ale pracodawca. Specjaliści są zgodni: inwestycje w ergonomię szybko się zwracają. Dzieje się tak z paru względów. Właściwie zagospodarowana przestrzeń ułatwia pracę, a więc zwiększa wydajność pracownika. Jednocześnie zatrudnieni czują się w biurze lepiej, co zwiększa ich lojalność wobec przedsiębiorstwa i poziom satysfakcji z wykonywanych obowiązków. Ograniczenie szkodliwych czynników wpływających na zdrowie może oszczędzić konieczności brania urlopów zdrowotnych. Dodatkowo właściwie urządzone biura budują pozytywny wizerunek firmy. Mogą być także sposobem na przyciągnięcie kolejnych specjalistów.

– Szczególnie grupa młodych pracowników ma wysokie oczekiwania odnośnie do stanowisk pracy – mówi specjalista AJ Produkty, firmy specjalizującej się w dostarczaniu mebli ergonomicznych. – Chcą wygodnych foteli z podnóżkami, podstawek pod monitor, biurek z regulacją wysokości. Mają większą świadomość niż starsze pokolenia co do tego, jakie korzyści przynoszą takie meble. Jeszcze nie wszyscy pracodawcy zdają się to rozumieć, ale sytuacja powoli zmienia się na lepsze.

Potwierdzają to również wyniki badań. TNS Polska w raporcie „Jak Polacy lubią pracować” zaznacza, że ponad 40% Polaków to zwolennicy nowoczesnego modelu pracy – ważna jest dla nich atmosfera oraz ergonomia stanowisk i biurowej przestrzeni. Chodzi przede wszystkim o osoby młodsze, przed trzydziestym rokiem życia, co pozwala mniemać, że grupa ta będzie rosła. Większość przebadanych (53%) deklarowała, że chciałaby zmian w swoich biurach.

Dbanie o ergonomię ma zatem cały szereg zalet – a za jedyną wadę można uznać konieczność poniesienia pewnych nakładów finansowych. Wszelkie inwestycje w tym przypadku zapewniają wymierny zysk.

Odpowiedź