Obecnie coraz więcej zawodów daje nam na tyle swobody, że możemy pracować z domu. Tradycyjne pojęcie słowa „etat” odchodzi powoli w zapomnienie, na rzecz biznesu prowadzonego z domowego zacisza.
Jednak oprócz zmiany w nazewnictwie i sposobie pracy, musimy też wprowadzić szereg zmian w domowym wnętrzu! Poznaj nasze wskazówki na urządzenie domowego biura we własnym mieszkaniu.
Musimy też pamiętać o tym, że inne potrzeby będzie mieć grafik pracujący w domu, a inne freelancer tłumacz. Najważniejsze, to dostosować przestrzeń (nieważne, jak dużą lub małą) do indywidualnych cech danego zawodu. Poniżej poznasz podstawowe wskazówki które sprawią, że twoje domowe biuro nie tylko będzie praktyczne, ale ładne i stylowe!
- Biurko to podstawa
Wiemy, że w filmach wszyscy pracujący w domu zawsze leżąc z komputerem wygodnie na łóżku i w ten sposób pracują. Niestety, nie oszukujmy się – nie jest to najzdrowsza pozycja. Dlatego warto pomyśleć o miejscu do pracy. Zacznijmy od biurka, które bardzo często zastupują także nowoczesne stoły.
Zdj. Designerski stół Francis – od hoom
Zawsze sprawdzi się drewniany, prosty blat, dzięki czemu biurko będzie mogło pełnić wiele funkcji, nawet w momencie, gdy przestaniemy pracować w domu. Kolor jest kwestią indywidualną, ale pomyśl o tym, że biały blat dużo trudniej utrzymać w czystości. Wielkość też powinna być dostosowana do naszych potrzeb – jednak jeśli wiesz, że na większej przestrzeni zrobisz większy „twórczy nieład”, to ogranicz miejsce do wymaganego minimum.
2. A do siedzenia…
Ok, mamy już biurko. Ale to nie wszystko! Pomyśl o wygodnym krześle. Ważne, żeby siedzisko było miękkie, a oparcie miało możliwość regulacji. W końcu będziesz spędzać tam dużo czasu. Ładne, plastikowe krzesła zostaw sobie do jadalni lub na zdjęcia na Instagrama.
3. Organizacja!
Piszesz, notujesz, dotrzymujesz terminów… w tym wszystkim ważne jest, żeby dokumenty i papiery trzymać w jednym miejscu. Dzięki temu zachowasz porządek nie tylko na biurku, ale i w głowie. Możesz pomyśleć o ładnych, ozdobnych pudełkach, organizerach lub tablicy korkowej. Albo o tym wszystkim na raz! Przede wszystkim pamiętaj o koszu na śmieci oraz karteczkach samoprzylepnych – ten duet przyda ci się nie raz!
4. Dodatki
Wiemy, że to ma być twoje miejsce do pracy, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby dodatkowo kusiło ładnym, schludnym wyglądem. Nie musisz od razu zastawiać biurka masą dodatków, ale wystarczy, że postawisz małego kwiatka, zwykłe pudełko na długopisy zastąpisz ładnym słoiczkiem lub opakowaniem. Niedużym kosztem i wysiłkiem sprawisz, że nawet najmniejsza przestrzeń zyska uroku.
5. Naturalne światło
Bardzo istotnym elementem domowego biura jest dostęp do naturalnego światła. W praktyce oznacza to tyle, że najlepiej byłoby umiejscowić biurko w pobliżu okna. Możliwość pracy przy świetle dziennym oraz szansa, by raz na jakiś czas odciążyć zmęczony wzrok jest bezcenna.
6. Jedno miejsce
Dlaczego tak ważne jest, żebyś pracował w jednym, konkretnym miejscu w domu? Jak już pisaliśmy wyżej, wygodna kanapa brzmi kusząco, ale nie jest to dobra alternatywa zarówno dla zdrowia, jak i jakości twojej pracy. Wybór jednego miejsca sprzyja koncentracji oraz oddzieleniu życia prywatnego od pracy, co jest niezwykle istotne.
7. Jasność!
Już pisaliśmy o naturalnym świetle, ale niestety w naszym klimacie nie może to być jedyne źródło oświetlenia naszego miejsca pracy. Dlatego sztuczne światło jest równie ważne. Pamiętaj, że mając możliwości wyboru mocy i temperatury oświetlenia powinieneś kierować się tym, ile czasu spędzisz w pracy. Polecamy skorzystać z oświetlenia w chłodniejszej barwie, ponieważ tak bardzo nie rozleniwi naszych oczu.
A jak wy zaopatrujecie się na pracę w domu? Chcielibyście spróbować, a może już to praktykujecie? Mamy nadzieję, że nasze wskazówki wam się przydadzą!
W stu procentach się zgadzam. Kiedy chcemy pracować w domu to musimy mieć wygospodarowany do tego celu choć mały kąt. A ten stół na zdjęciu jest przepiękny!!