W którym momencie najlepiej zatrudnić projektanta wnętrz?

Niekiedy na współpracę z projektantem wnętrz decydujemy się dopiero wtedy, gdy nie umiemy podjąć decyzji o wyborze tapet czy stołu do jadalni. Tymczasem specjaliści z biur projektowania wnętrz apelują, żeby na taki krok zdecydować się wcześniej. Kiedy? Już na samym początku budowy, a nawet przy adaptacji projektu do własnych potrzeb. Jeżeli jednak „spóźnisz się” z tym, nic straconego. Nigdy nie jest za późno, aby mieszkać komfortowo i pięknie.

Projektant wnętrz to osoba, która potrafi dostrzec potencjał w każdym pomieszczeniu i stworzyć wyjątkowy, funkcjonalny i estetyczny projekt, który spełni oczekiwania inwestora. Zatrudnienie projektanta może być korzystne na kilku etapach tworzenia wnętrza.

Współpraca z projektantem od samego początku

Pierwszym momentem, w którym warto rozważyć współpracę z projektantem, jest projektowanie nowego domu lub planowany remont mieszkania. Projektant pomoże zaplanować przestrzenie, zoptymalizować układ pomieszczeń i dobrać odpowiednie meble i elementy wyposażenia. Dzięki temu nasze wnętrze będzie zarówno funkcjonalne, jak i estetyczne. Na wczesnym etapie jest też możliwość wprowadzenia bardziej inwazyjnych zmian w koncepcji, jak np. przesunięcie ścianek czy zlikwidowanie/dodanie pomieszczeń. Na pewno istotne będzie przy tym rozeznanie, jaką ekspozycję względem stron świata ma lokal i gdzie będą mieściły się sypialnie domowników oraz strefa dzienna.

Na etapie wykańczania i urządzania wnętrz

Jeżeli na starcie budowy nie pomyślałeś lub nie miałeś środków na współpracę z biurem projektowym – nic straconego. Również wtedy, gdy stoisz przed ważnymi wyborami materiałów wykończeniowych oraz mebli i dekoracji, możesz zaprosić do swojego domu projektanta. Rozpozna on, co zostało do tej pory zrobione i na tej podstawie, po poznaniu Twoich oczekiwań i potrzeb, przygotuje koncepcję. Być może będzie ona wymagała drobnych przeróbek, jednak zazwyczaj dobry specjalista jest w stanie zaaranżować przestrzeń, którą zastanie, bez tzw. demolki.

Kiedy pragniesz w swoim domu zmian

Kolejnym etapem, w którym warto zatrudnić projektanta, jest chęć zmiany wystroju domu lub mieszkania. Projektant pomoże dobrać nowe meble, dodatki i kolory, tak aby wnętrza były spójne i harmonijne. Dzięki temu lokal nabiera nowego, świeżego wyglądu, a my zyskujemy zupełnie nowy wystrój w „starych” ścianach.

Czasem taka metamorfoza ma znaczenie jedynie estetyczne, ale często wiąże się też ze zmianami w rodzinie. Dzieci dorastają i mają inne potrzeby, rodzice zakładają firmę lub wykonują pracę zdalnie – ważne, aby na każdym etapie życia, mieszkanie spełniało oczekiwania wszystkich domowników.

Podsumowując, najlepszym momentem na zatrudnienie projektanta wnętrz jest tworzenie nowego wnętrza lub zmiana już istniejącego, gdy zależy nam na efektownym i trwałym wykończeniu, a także gdy chcemy zaoszczędzić czas. Projektant wnętrz pomoże nam stworzyć idealne mieszkanie lub dom, które będą spełnieniem marzeń Twoich i Twojej rodziny.

Odpowiedź