Prawdziwa porcelana – co ją odróżnia?

[REKLAMA]

Porcelana to bardzo ekskluzywny produkt i warto posiadać ją w swoim domu, aby mieć możliwość przyjęcia gości w elegancki sposób. Decydując się jednak na taki zakup należy znać kilka podstawowych zasad, które pomogą w odróżnieniu prawdziwej, dobrej jakościowo porcelany od zwykłej, słabej podróbki. To ważne, aby nie kupować kota w worku, dlatego poniżej przedstawionych zostało kilka właściwości, które posiada tylko prawdziwa porcelana.

Biały – kolor luksusu

Oczywiście porcelana nie zawsze jest całkiem całkowicie biała, jednak materiał ten po wypaleniu zazwyczaj ma właśnie taki kolor. Jeśli jednak zostanie pomalowana bądź zabarwiona w jakikolwiek sposób – kolor może być również odrobinę inny. Na ogół jednak porcelana jest biała i to w sposób dość naturalny a nie tak jak w przypadku jej podróbek sztucznie pokrywanych białym barwnikiem.

Grubość ma znaczenie

Porcelit bądź fajans – czyli najbardziej popularne podróbki tego szlachetnego materiału, absolutnie nie dorównują mu ani składem mineralnym ani grubością. Prawdziwa porcelana nie jest tak cienka jak jej imitacje i po tym można poznać jak dobrej jakości jest naczynie.

Wytrzymałość porcelany

Materiał ten jest dość delikatny i łatwo narażony na obtłuczenia, ale jednocześnie charakteryzuje się ogromną wytrzymałością na działanie środków chemicznych. Podobnie, jeśli chodzi o nasiąkliwość tego materiału. Warto pamiętać o tym, że jest to surowiec bardzo trwały i zdecydowanie łatwiej zachować go w dobrej formie niż jego tańsze podróbki.

Ciężar naczynia

Prawdziwa porcelana jest lekka, nawet jeśli wydaje się dość duża. Jej marne podróbki są natomiast o wiele cięższe, przez co przy użytkowaniu mogą być dużo mniej wygodne. Warto zatem podnieść, obejrzeć i mniej więcej wyczuć czy waga naczynia nie jest przypadkiem zbyt duża na to, aby była to prawdziwa porcelana.

Oryginał czy nie – jak to sprawdzić?

Autentyczną porcelanę, przy odrobinie wiedzy, bardzo łatwo rozpoznać. Po pierwsze – trzeba ją podstawić pod światło. Promienie powinny przebić się przez naczynie, w przeciwieństwie do podróbek, które światła nie przepuszczają. Dlatego warto podstawić materiał pod lampkę, latarkę bądź inne źródło światła i sprawdzić czy po drugiej stronie widać oświetlenie. Drugą metodą na sprawdzenie czy rozważamy autentyczny surowiec czy tani fajans bądź porcelit, jest wsłuchanie się w dźwięk jaki on wydaje. Po delikatnym postukaniu w oryginalną porcelanę powinna ona brzmieć dość dźwięcznie i czysto, natomiast podróbki wydają głuchy odgłos. Ważne jest również, aby zwrócić uwagę na sygnaturę – czy w ogóle ją posiada. To akurat jest metoda bardziej dla pasjonatów, jednak może się przydać również laikom, którzy po prostu chcą mieć pewność, że naczynie, które kupują jest porcelanowe.

Gdzie kupić prawdziwą porcelanę?

Bardzo dobrej jakości porcelana sprzedawana jest w Home and Passion. Mało tego, naczynia oferowane w tym sklepie są naprawdę piękne i niezwykle oryginalne. Ponadto są one w bardzo przystępnych cenach.

Warto posiadać choć jeden zestaw porcelanowy w swoim mieszkaniu, aby przyjmować swoich gości z klasą. Prawdziwa porcelana to niezwykle elegancki materiał. W dodatku jest bardzo luksusowy i świadczy o dużym wyczuciu klasy właścicieli.

One Response - Add Comment

Odpowiedź