Podział fototapet pod względem przeznaczenia

[REKLAMA]

Fototapety ponownie cieszą się dużym zainteresowaniem wśród Polaków. Oczywiście są to zdecydowanie inne fototapety od tych, jakie niektórzy z nas pamiętają jeszcze sprzed kilku dekad. Podziału fototapet możemy dokonać na przykład ze względu na materiał czy przeznaczenie, kiedy dzielimy je m.in. na fototapety do salonu, sypialni, a nawet kuchni czy łazienki.

Fototapeta do salonu

Salon jest pomieszczeniem reprezentacyjnym. Z jednej strony spędzamy tutaj czas z bliskimi, z drugiej właśnie w salonie przyjmujemy gości. Dlatego fototapeta powinna stanowić niepowtarzalną dekorację tego wnętrza.

Dobrym wyborem na fototapetę będzie model canvas (papier strukturą przypominający płótno), zwłaszcza jeśli chcemy udekorować w ten sposób tylko jedną ścianę. To naprawdę dobry pomysł, gdyż fototapeta będzie wówczas centralnym punktem aranżacji. Jednocześnie oszczędzimy na kosztach.

Oczywiście niech będzie to fototapeta praktyczna pokryta laminatem. Zwiększa to jej odporność na ewentualne uszkodzenia.

Fototapeta do sypialni

Na tańszą fototapetę możemy sobie pozwolić w sypialni. Oczywiście nie oznacza to, aby stawiać na produkty niskiej jakości. Na szczęście dziś rynek jest tak syty w fototapety, że w dobrej cenie dostaniemy naprawdę wysoce jakościowy produkt. W tym miejscu odsyłamy do sklepu specjalizującego się w fototapetach – tapety4u.pl.

Tak więc fototapeta do sypialni nie musi być pokryta laminatem. Tańszą alternatywą będzie produkt na bazie papieru lub papieru wzmocnionego laminatem.

Wbrew pozorom to oczywiste, ale zwróćmy uwagę na fakturę. Sypialnia to pomieszczenie, które nie jest reprezentatywne, ale ważne dla naszego samopoczucia, w którym każdego dnia budzimy się i zasypiamy.

Fototapeta do kuchni

Nie ma innego wyjścia – w kuchni musimy postawić na solidną fototapetę, odporną na uszkodzenia mechaniczne i szkodliwe działanie wilgoci. Dlatego najlepszym wyborem będą tapety na flizelinie (flizelinowe), dodatkowo pokryte laminatem. Taki wybór powinien paść zwłaszcza w przypadku produktów, które znajdą się w okolicy zlewu czy blatu roboczego.

Kolejną przeszkodą jest kuchenka, w której okolicy tapeta powinna być zabezpieczona szybą. W innym wypadku może nie tylko zniszczyć się pod wpływem temperatury, zachodzi również ryzyko pożaru.

Nie ma takiego obowiązku w przypadku fototapety obok stołu, gdzie spożywamy posiłki. Wówczas wystarczy fototapeta lateksowa laminowana.

Fototapeta do łazienki

Łazienka to pomieszczenie jeszcze wilgotniejsze niż kuchnia. Skrapla się tam para wodna, jest wilgotno i często zmieniają się w niej temperatury. Dlatego fototapeta na ścianę łazienki musi być specjalnym produktem. Do tego pomieszczenia specjaliści z Tapety4U zalecają fototapety winylowe na podkładzie flizelinowym, które dodatkowo są pokryte powłoką laminatu. Taki produkt sprawdzi się na każdej ścianie w łazience, również w pobliżu umywalki, a nawet pod prysznicem, choć wówczas warto ją dodatkowo zabezpieczyć szybą.

Jak w związku z tym widzimy, fototapeta może stanowić dekorację każdego pomieszczenia, a nawet drzwi w domu czy mieszkaniu.  Na pewno ozdobi wnętrze i nada mu niepowtarzalnego charakteru. Zwłaszcza że to produkt występujący w ogromnej ilości wzorów, faktur czy kolorów.

Odpowiedź