Prawidłowe zaprojektowanie systemu oświetlenia ma kluczowy wpływ na komfort domowników, ich bezpieczeństwo, a także na funkcjonalność poszczególnych pomieszczeń. Dlatego architekci wnętrz przykładają dziś do tego bardzo dużą wagę, proponując nam najróżniejsze rozwiązania: od oświetlenia głównego, przez robocze, aż po dekoracyjne. W wielu projektach powtarzają się te same elementy – oczka sufitowe. Nic w tym dziwnego, gdy weźmiemy pod uwagę ich użyteczność oraz szereg innych zalet. Oczka sufitowe pod kilkoma ważnymi względami mogą być dużo lepszym wyborem niż np. lampy wiszące. Te podstawowe przewagi omawiamy w naszym artykule.
Oszczędność miejsca
Zacznijmy od prozaicznego, natomiast istotnego argumentu przemawiającego za oczkami sufitowymi. Takie oprawy oświetleniowe w ogóle nie zajmują miejsca w pomieszczeniu, ponieważ montuje się je w podwieszanym suficie. Dzięki zachowaniu niemal równej płaszczyzny sufitu pomieszczenie może się wydawać większe i przestronniejsze.
Praktyczny minimalizm
Oczka sufitowe na pewno znajdują się na krótkiej liście osób szukających opraw oświetleniowych, które cenią sobie minimalizm oraz nowoczesny, utylitarny wystrój – na przykład w stylu japońskim czy bardzo modnym japandi. Niepozorne oprawy świetnie się w to wpisują, ponieważ po zamontowaniu w suficie nie rzucają się w oczy, nie stanowią elementu przykuwającego uwagę, a tym samym nie „rywalizują” z ważniejszymi detalami wystroju, jak np. ściana o ciekawej fakturze, piękna drewniana podłoga, drzwi bezprzylgowe itp.
Korzystna cena
Nie jest to może najważniejszy argument, natomiast każdy, kto remontował mieszkanie czy wykańczał dom zgodzi się, że mądrych oszczędności nigdy za wiele. Oczka sufitowe rzeczywiście wypadają bardzo korzystnie na tle innych rodzajów opraw pod względem ceny, nawet uwzględniając fakt, że zwykle trzeba ich zastosować o wiele więcej, aby osiągnąć podobny efekt oświetleniowy.
Uniwersalność
Oczka sufitowe są prawdopodobnie najbardziej wszechstronnymi oprawami oświetleniowymi spośród wszystkich dostępnych na rynku. Trudno byłoby znaleźć inne oprawy, które sprawdzą się w dosłownie każdym pomieszczeniu, zarówno pod względem estetycznym, jak i użytkowym. Wybierając oczka np. w kolorze białym można z łatwością „ukryć” je w suficie dowolnego pomieszczenia – nie tylko mieszkalnego, ale też biurowego.
Poniżej znajdziesz kilka standardowych pomysłów na wykorzystanie oczek sufitowych:
- Oświetlenie główne w salonie – odpowiednie zagęszczenie i rozmieszczenie oczek sufitowych gwarantuje optymalne doświetlenie całego salonu. Warto zbudować instalację elektryczną w taki sposób, aby mieć możliwość niezależnego sterowania poszczególnymi sekcjami oczek, np. w układzie 5+5, 5+3, 2+4 etc., dostosowując tym samym poziom natężenia sztucznego światła do aktualnych potrzeb.
- Oświetlenie kuchenne – oczka sufitowe w kuchni mogą pełnić funkcję oświetlenia głównego, jak i roboczego. Wszystko zależy od ich rozmieszczenia. Przykładowo: oczka zamontowane tuż nad blatem będą doświetlać przestrzeń roboczą, natomiast umieszczone w centralnej części sufitu zapewnią mocne światło potrzebne podczas sprzątania, krzątania się po pomieszczeniu, rozpakowywania zakupów etc.
- Oświetlenie w sypialni – szczególnie mamy tutaj na myśli sypialnie zlokalizowane na poddaszu użytkowym, w których często z uwagi na nieregularną powierzchnię suchej zabudowy trudno jest zastosować inne oprawy oświetleniowe niż właśnie oczka. Warto również rozważyć wybór oczek w ruchomej oprawie, które pozwalają skierować strumień światła w różne części pokoju.
- Oświetlenie łazienkowe – oczka sufitowe bardzo dobrze sprawdzają się w łazienkach, zwłaszcza tych małych, ponieważ światło odbijające się od sufitu powoduje, że pomieszczenie jest optymalnie doświetlone, a przy tym optycznie wydaje się większe. Pamiętaj jednak aby do łazienki wybierać te ze stopniem IP44.
- Gabinet i pomieszczenia biurowe – oczka sufitowe w przestrzeni biurowej mogą pełnić funkcję alternatywy dla paneli LED czy tym bardziej opraw rastrowych. Odpowiednia liczba oczek zagwarantuje prawidłowe doświetlenie pomieszczenia, które uzupełnimy osobnymi punktami świetlnymi już przy samym stanowisku pracy (np. lampka biurkowa, oprawa liniowa etc.).
Bezproblemowy montaż
Oczka sufitowe to dobry wybór dla każdego, kto nie ma specjalnych umiejętności technicznych, średnio zna się na elektryce, natomiast chce we własnym zakresie zamontować oświetlenie w całym domu czy w mieszkaniu. Montaż oczek jest banalnie prosty, szczególnie, gdy mamy już przygotowane otwory oraz całą instalację elektryczną.
Problemu nie będzie również z ewentualną wymianą źródła światła, która w przypadku żarówek LED pewnie nastąpi dopiero po kilku latach eksploatacji oświetlenia.
Oczka sufitowe stanowią więc bardzo dobrą alternatywę dla lamp wiszących, mogąc pełnić funkcję zarówno oświetlenia głównego, jak i dodatkowego. Rozważ wykorzystanie ich w Twoich wnętrzach już na etapie projektowania oświetlenia. Szeroki wybór oczek sufitowych znajdziesz w ofercie firmy Kanlux, z którą możesz się zapoznać na stronie internetowej https://www.kanlux.com/pl/produkty/15937/oczka.
Odpowiedź