Meble z palet, czyli jak wykorzystać niepotrzebne palety w wystroju wnętrz

[REKLAMA]

W życiu każdego człowieka przychodzi moment, kiedy staje przed koniecznością przewiezienia znacznej ilości przedmiotów. Czy to przeprowadzka, czy obowiązki wynikające z pracy zawodowej, sprawa bywa trudna. Najlepszym wyborem w kwestii przewożenia towarów jest wybranie transportu za pomocą palet, które są wytrzymałe i solidne. Jednak po wszystkim powstaje pytanie: co zrobić z paletami, które nie są już potrzebne? Najprościej je zutylizować, jednak istnieje inny sposób, by nadać im drugie życie. Można bowiem przekształcić je w oryginalne meble do domu bądź w element wystroju ogrodu. Tanio i oryginalnie.

Kilka słów o paletach

Czym właściwie są palety i jakie występują ich rodzaje? W skrócie: jest to przenośna platforma przeznaczona do przewożenia i podnoszenia towarów. Zazwyczaj mamy do czynienia z paletami drewnianymi. Palety zaprojektowane są tak, by były proste do przewożenia za pomocą wózków widłowych. Na ich powierzchni można składować drobniejsze przedmioty i opakowania, a dzięki temu, że palety są wytrzymałe na ciężar oraz na zmienne warunki atmosferyczne, nie ma obawy, że przedmioty ulegną uszkodzeniu.

Wymiary palet zostały ustandaryzowane. Najbardziej popularna obecnie i najczęściej wykorzystywana jest europaleta, która nadaje się do wszystkich rodzajów wózków widłowych. Innym rodzajem platform są “nadstawki paletowe”, czyli drewniane, szczelne obudowy, które osłaniają towar ułożony w środku. W przewożeniu przedmiotów wykorzystywane są również “skrzyniopalety”, czyli palety posiadające ściany oraz klapę zamykaną od góry. Niektóre wersje tego typu platform umożliwiają utrzymanie w środku odpowiednią temperaturę.

Warto także wiedzieć, że palety typowe mają określone wymiary. Istnieje jednak możliwość stworzenia platformy o dowolnym kształcie i wymiarach na zamówienie – usługi takie oferuje firma Pako-Bud. Po dokładnym określeniu potrzeb można wykonać paletę dostosowaną do indywidualnego zamysłu.

Jak wykorzystać niepotrzebne palety drewniane?

Gdy palety nie są już potrzebne, można dać im drugie życie, wykonując z nich efektowne meble lub ozdoby do domu i ogrodu. To materiał wytrzymały, sprawdzi się więc jako stelaż pod łóżko lub szafa. Jednak zanim przystąpimy do tworzenia, należy materiały odpowiednio przygotować. Warto użyć papieru ściernego, by usunąć nierówności oraz drzazgi z powierzchni palety. Należy ją także wysuszyć i wygładzić, a następnie pomalować na wybrany kolor bądź pozostawić w naturalnym. Teraz drewniane platformy gotowe są, by wykorzystać je w tworzeniu oryginalnych wystrojów wnętrz.

Pomysły na dodatki do domu i meble z palet:

  • Drewniane platformy, stworzone do utrzymywania wielokilogramowych ciężarów, sprawdzą się idealnie jako stelaż pod łóżko. Na wierzch miękki materac i gotowe. Podobnie można stworzyć siedzisko.
  • Stolik do salonu, stolik do kawy. Mogą go tworzyć same palety, jednak większego klimatu nada mu szklana szyba umieszczona jako blat.
  • Wieszak na ubrania wykonany z powieszonej na ścianie palety na pewno zrobi wrażenie na odwiedzających dom gościach.
  • Powieszony na ścianie fragment palety posłuży jako oryginalna półka.
  • Jeśli palety nie pasują do stylu, w jakim urządzony jest dom czy mieszkanie, można je wykorzystać z powodzeniem w ogrodzie – na przykład jako ogrodowy stolik.

Sposobów na wykorzystanie niepotrzebnych palet drewnianych jest wiele. Wszystko zależy od naszej wyobraźni i fantazji. Warto jednak pamiętać, by już na początkowym etapie wybrać platformy dobrej jakości. Firma Pako-Bud oferuje palety typowe i nietypowe, a jakość wykonania mogą potwierdzić certyfikaty.

Sprawdź więcej: http://pakobud.com.pl/opakowania-transportowe/palety/.

Odpowiedź