Kominek w salonie to niewątpliwie piękna dekoracja wnętrza i źródło ciepła. Ciepło to może promieniować przez szybę, być rozprowadzane po domu za pomocą systemu nawiewów lub być przekazywane do zasobnika wody i rozprowadzane po pomieszczeniach przy pomocy tradycyjnych grzejników albo ogrzewania podłogowego. Kominek z płaszczem wodnym staje się więc nie tylko atrakcją salonu, ale także kotłem na drewno, który dogrzeje wnętrza, uzupełniając inne źródła ciepła.
Tradycyjny kominek a kominek z płaszczem wodnym
Właściciel domu może zdecydować się na jeden z licznych rodzajów kominków. Najpopularniejsze są tradycyjne, które pełnią przede wszystkim funkcję estetyczną. Płomienie, iskry i palące się kawałki drewna przyciągają wzrok, wprowadzają romantyczny nastrój, ale większość wytwarzanego ciepła ulatuje wraz z dymem. Kominek z płaszczem wodnym jest tak samo estetyczny, atrakcyjny wizualnie nawet wtedy, kiedy nie jest używany, a jednak jest bardziej funkcjonalny. Korpus paleniska ma dwie ścianki, pomiędzy którymi przepływa woda, a całość paleniska otoczona jest płaszczem wodnym. Kiedy w kominku pali się ogień, woda ogrzewa się i trafia do kaloryferów. W ten sposób właściciel kominka z płaszczem wodnym ma dodatkowe, wydajne źródło ciepła, przydatne nie tylko w mroźne dni. Kominek może znacznie obniżyć rachunki za opalanie olejem czy gazem. Różnice są także pomiędzy kominkiem powietrznym a kominkiem z płaszczem wodnym. Kominki powietrzne rozprowadzają ciepło przy wykorzystaniu kanałów, które dystrybuują gorące powietrze (DGP), a kominki z płaszczem wodnym podgrzewają wodę, która dopływa do grzejników.
Zalety kominka z płaszczem wodnym
W pierwszej kolejności warto pamiętać, że kominek z płaszczem wodnym nie może być jedynym źródłem ciepła w domu. Przepisy na to nie pozwalają. Można kominkiem dogrzewać dom, jednak trzeba mieć także inne źródło ciepła, na przykład piec gazowy albo olejowy. To dlatego wkłady z płaszczem wodnym często są użytkowane równolegle z kotłem. Kiedy domownicy są w mieszkaniu i mają ochotę rozpalić w kominku, na jakiś czas kocioł przestaje pracować, a ciepło rozprowadzane po wnętrzach pochodzi ze spalania drewna. I dzieje się to automatycznie. Gdy kominek osiągnie pewną ustaloną temperaturę, zamontowany w instalacji sterownik wyłącza piec. Kiedy ogień w kominku wygaśnie, piec znowu zaczyna działać i ogrzewać dom.
Montaż kominków z płaszczem wodnym w Szczecinie i okolicach. Sprawdź na http://www.cieplydom.szczecin.pl
Wygląd kominka z płaszczem wodnym
Ogromnym atutem kominka z płaszczem wodnym jest to, że można go zabudować w dowolny sposób. Oczywiście wykorzystać można jedynie izolujące, odporne na wysokie temperatury materiały, ale odpowiednio dobierając wkład kominkowy i elementy wykończenia, można stworzyć kominek w stylu nowoczesnym, retro czy klasycznym. Oznacza to, że niezależnie od tego, jak zaaranżowaliśmy salon, kominek będzie stylistycznie do niego pasował. Warto tylko pamiętać, by zabudowa była praktyczna, czyli pozwalała na swobodne czyszczenie i rozpalanie w palenisku. Podłoga pod kominkiem powinna być zabezpieczona przed zniszczeniem przez iskry czy wypadające, rozżarzone kawałki drewna.
Gdzie można zamontować kominek z płaszczem wodnym?
Kominek, którym można wydajnie i tanio dogrzewać mieszkanie, jest kuszącym produktem, dlatego montaż kominka warto rozważyć, zanim powstanie plan nowego domu, ale także przed poddaniem istniejącego domu modernizacji. Należy jednak liczyć się z tym, że w przypadku istniejących domów czasami montaż wiąże się z dużą ilością prac, np. kuciem i przebudowaniem ścian, tworzeniem miejsca pod rury, przewody i urządzenia sterujące. Pamiętać też trzeba, że sam kominek jest ciężki i musi być podłączony do sprawnego przewodu kominowego. Wybór wkładu z płaszczem wodnym zależy też od kilku czynników, między innymi od powierzchni, która ma zostać ogrzana, sposobu podłączenia do istniejącej lub zaplanowanej instalacji oraz od przewidywanego czasu użytkowania kominka. Montaż kominka z płaszczem wodnym jest zadaniem skomplikowanym, dlatego warto tę czynność pozostawić specjalistom. Zanim kupisz kominek, zwróć się do nich z prośbą o pomoc w wyborze odpowiedniego urządzenia, które dopasowane będzie do systemu ogrzewania zastosowanego w domu.
Odpowiedź