Kominek w domu od zawsze kojarzy się ciepłem i niepowtarzalnym klimatem. Kilkanaście lat temu wprowadzono na rynek alternatywę dla tradycyjnych kominków w postaci urządzeń elektrycznych imitujących pracę kominka. Urządzenia te miały być wygodniejszym zamiennikiem, zapewniającym porównywalne efekty wizualne. Rozwiązanie to nie zyskało aprobaty użytkowników. Dlatego też, szukając kolejnych alternatyw, wprowadzono na rynek biokominki, czyli złoty środek między kominkami opalanymi drewnem lub pelletem a wyżej wspomnianymi imitacjami. Czy biokominki są w stanie konkurować z tradycyjnymi rozwiązaniami? Przedstawiamy porównanie obu wariantów, na kilku płaszczyznach.
Budowa
Pod względem budowy, biokominek zdecydowanie góruje swoją prostotą nad tradycyjnym rozwiązaniem. Kominki opalane drewnem bądź pelletem, muszą być przede wszystkim wyposażone w rury spalinowe i komin (dotyczy to zarówno budowy kominka otwartego z cegły jak i zabudowanego). Ponadto, oprócz wkładu kominkowego należy zadbać o dopływ powietrza z zewnątrz oraz kratki wentylacyjne. Biokominek charakteryzuje się dużo prostszą budową. Typowy kominek ekologiczny składa się z paleniska i obudowy. Z budowy wyżej wymienionych urządzeń wynika również stopień zaawansowania montażu, który jest zdecydowanie niższy w przypadku biokominków.
Lokalizacja
Powyższe kwestie determinują również ograniczenia lokalizacji tradycyjnych kominków. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. zawiera dokładne wytyczne. Wg wyżej wspomnianego dokumentu, kominek może być montowany w budynkach:
- Spełniających wskaźnik kubatury (4m3/kW nominalnej mocy cieplnej kominka, lecz nie mniejszej niż 30m3).
- Spełniających aktualne normy dotyczące wentylacji oraz przewodów kominowych (w których możliwy jest dopływ powietrza do paleniska kominka w odpowiedniej ilości).
W tym przypadku, biokominek również ma przewagę nad tradycyjnym rozwiązaniem, ponieważ nie ma prawie żadnych ograniczeń, co do jego umiejscowienia. Na rynku dostępne są zarówno kominki tradycyjne (np. Defrohome) jak i biokominki w wersjach wolnostojących.
Aspekty grzewcze
Pod względem właściwości grzewczych kominki tradycyjne są o wiele bardziej wydajne niż biokominki. Kominki opalane drewnem mogą służyć, jako dodatkowe źródło ciepła, a systemy takie jak płaszcz wodny lub dystrybucja gorącego powietrza, wspomagają ogrzewanie całego domu. System DGP to układ przewodów, które dystrybuują gorące powietrze, dostarczając je do wybranych pomieszczeń. Miejsca wylotu powietrza stanowią kratki lub anemostaty nawiewne. Dystrybucja powietrza może postępować grawitacyjnie lub nadmuchowo (z wsparciem wentylatora). Pierwsza z nich jest tańsza, jednak może doprowadzić ciepłe powietrze tylko do sąsiednich pomieszczeń. Druga zaś, jest skuteczniejsza, lecz wymaga zużycia energii elektrycznej i może generować hałas. Zasada działania płaszcza wodnego jest analogiczna do działania kotłów. W kominku znajduje się wymiennik ciepła (w płaszczu otaczającym komorę spalania). Ogrzana woda kierowana jest do górnego źródła ciepła (np. do grzejników), tam się schładza oddając ciepło, po czym wraca do wymiennika. W przypadku biokominka, można jedynie liczyć na delikatne ogrzanie pomieszczenia, w którym się on znajduje.
Walory wizualne i estetyczne
Biokominek zapewnia porównywalne walory estetyczne, co kominek tradycyjny. Płomień może być nieco mniejszy, jednak nie wpływa to znacząco na budowany klimat i odbiór użytkowników. Dotyczy to również wariantów zabudowy (np. biokominek narożny występuje również w wersji tradycyjnej, którą zawiera oferta Defrohome ) oraz wyglądu zewnętrznego samego kominka.
Koszt
Koszty tradycyjnego kominka to nie tylko zakup wkładu kominkowego, lecz również przygotowanie odpowiedniej infrastruktury (np. budowa komina czy systemu wentylacyjnego). Bezpośrednio z tego wynika fakt, że biokominek może być nawet kilka razy tańszy.
Wybór między biokominkiem a kominkiem tradycyjnym nie jest łatwy. Ten pierwszy wariant, na pewno przekonuje niską ceną, łatwością zabudowy i obsługi (wystarczy zaopatrzyć się w biopaliwo do kominka). Niepodważalną zaletą kominka tradycyjnego są właściwości grzewcze. Przed wyborem rozwiązania, warto jasno określić własne preferencje oraz przeanalizować wady i zalety każdego z nich. Co więcej, nie można zapominać o ograniczeniach infrastrukturalnych.
Odpowiedź