Jak zabezpieczyć okna przed dziećmi?

[REKLAMA]

Wszyscy rodzice wiedzą, jak ciężko jest upilnować małe i ruchliwe dziecko. Dlatego, gdy wyobraźnia podpowiada nam najgorsze scenariusze, robimy wszystko, by do nich nie dopuścić. Oprócz zabezpieczenia ostrych kantów oraz gniazdek elektrycznych warto zadbać także o to, by dzieci nie mogły manewrować skrzydłami okiennymi, ani ich otwierać.

 Zadbanie o odpowiednią klamkę

 Pewne zabezpieczenie okien przed działaniem dzieci stanowi odcięcie dostępu do poruszania klamką. Może to być klamka, która odblokowuje się dopiero pod naciskiem lub po włożeniu kluczyka. Takie skrzydła okienne otwierają się dopiero po wykonaniu określonej czynności. Klamki działające na nacisk to ochrona idealna dla dzieci do trzeciego roku życia. Dla maluchów w starszym wieku bardziej pewną ochroną będzie już klamka na kluczyk. Rodzice często wybierają również specjalne ograniczniki, które montuje się z dwóch stron okna, czyli od skrzydła i ramy. Dzięki nim zakres otwarcia skrzydła okiennego jest ograniczony – można je uchylić, ale nie otworzyć zupełnie na oścież. Dość sporą inwestycją w zabezpieczenie okien przed dziećmi jest również montaż szyb wzmacnianych.

Jaka roleta jest bezpieczna dla dzieci?

 Nasze pociechy są ciekawe działania różnych mechanizmów, a ich uwagę często absorbuje zwykłe wyposażenie domu. W szczególności mowa tutaj roletach, w których występuje wiele elementów stwarzających potencjalne niebezpieczeństwo – łańcuszki, sznurki lub taśmy. Takie zapętlające się elementy stwarzają ryzyko uduszenia się dziecka. Jeśli więc nie instalujemy ich w pomieszczeniach, do których dostęp mają tylko dorośli, to należy zadbać o wybór odpowiedniego modelu. Wybierając systemy z sznurkami i koralikami trzeba zastosować specjalne uchwyty bezpieczeństwa, które sprawiają, że lina jest napięta, ale nie może dojść do jej zapętlenia. Można również zdecydować się na systemy zrywania, w których sznurek automatycznie  rozplątuje się, gdy zadziała na niego obciążenie większe niż 6 kilogramów. Jednak najbardziej pewnym i bezpiecznym rozwiązanie jest zwykłe zrezygnowanie z systemów sznurkowych i wybór rolet samorozwijających się, które nie są wyposażone w sznurki koralikowe. W ten sposób likwidujemy przyczynę zagrożenia u samych jego podstaw. Działanie takich rolet opiera się na wykorzystaniu mechanizmu sprężynowego, gdzie za pomocą jednego pociągnięcia materiał napina się i pozostaje na określonej wysokości. Oprócz tego, że samorozwijające się rolety bez sznurka są bezpieczne dla dzieci, to wielu dorosłych użytkowników docenia je za ich prosty i wygodny mechanizm działania. (Więcej o roletach samozwijających przeczytasz: https://wystroj-okien.pl/_blog/2014/)

Marcin Olbrycht – Olmark
www.wystroj-okien.pl

Odpowiedź