Jak wybrać solidną balustradę do domu?

[REKLAMA]

Balustrady są nieodzownym elementem każdego domu, a także mieszkania z balkonem lub tarasem. Budując własny dom, warto zadbać o to, by balustrady były jak najwyższej jakości i zapewniały nam bezpieczeństwo.

Przeczytaj nasz artykuł a dowiesz się:

  • czym jest balustrada i gdzie się ją stosuje?
  • jak dobrać balustrady zewnętrzne?
  • jakie materiały są najlepsze na balustrady wewnętrzne?
  • na co zwracać uwagę przy doborze odpowiedniej balustrady do naszego domu?

Balustrady – rodzaje i zastosowanie

Balustrada to konstrukcja zabezpieczająca (ogradzająca) różne powierzchnie i pomieszczenia. Najczęściej stosuje się je do ogrodzenia balkonów, tarasów, schodów, ale tez elementów infrastruktury takich jak mosty, wiadukty, czy podjazdy dla osób niepełnosprawnych. W zależności od zastosowania mają różne kształty i wykonuje się je z różnych materiałów. Balustrady montowane na zewnątrz zwykle są wykonane z materiałów odpornych na różne warunki atmosferyczne, np. stali nierdzewnej, kwasoodpornej, ale też innych metali, czy nawet odpowiednio zaimpregnowanego drewna. Balustrady balkonowe często zawierają również elementy szklane. Tańsze konstrukcje wykonane są z tworzywa sztucznego.

Balustrady ze stali nierdzewnej – idealne na zewnątrz

Szukając balustrady dla konstrukcji zewnętrznych, takich jak tarasy, balkony czy na schodach zewnętrznych najważniejsze jest, aby balustrady były wytrzymałe i odporne na warunki atmosferyczne. Drugim istotnym czynnikiem jest ich wygląd – budując dom dbamy o to, aby prezentował się on elegancko, a nawet najdrobniejsze detale były estetyczne. Dlatego warto wybrać tworzywa, które z jednej strony spełnią nasze wymagania dotyczące jakości, a z drugiej są plastyczne i dostępne w różnych kształtach, które dodadzą naszemu domowi uroku. Jednymi z najpopularniejszych są balustrady ze stali nierdzewnej kwasoodpornej.

Balustrady schodowe – jak wybrać

Wybierając balustrady do wnętrza naszych domów, kierujemy się przede wszystkim bezpieczeństwem i estetyką. Zależy nam, aby mieć bezpieczne schody, które dodatkowo pasują do wystroju nowoczesnych mieszkań. Balustrady schodowe muszą być wytrzymałe, dobrze zamontowane i mieć wygodne, bezpieczne, ale też eleganckie poręcze. Do wyboru mamy bardzo dużo materiałów i wzorów. Popularne są tradycyjne balustrady drewniane, tańszą wersją są balustrady metalowe, np. z aluminium. Dla bardziej wymagających są też balustrady szklane lub kombinacje różnych tworzyw dające unikalny efekt. Wybierając balustradę warto jednak pamiętać, że będzie ona często dotykana i będzie wymagała czyszczenia i konserwacji – na wielu tworzywach będą widoczne odbicia dłoni (szczególnie na szkle) i utrzymanie czystości może stać się udręką.

Jeżeli nie wiemy co wybrać, warto zdać się na specjalistów, takich jak Inox-stal , którzy doradzą nam, jaki materiał będzie najlepszy przy naszych zastosowaniach.  Ich produkty są najwyższej jakości, a ich szeroki wybór na pewno spełni nasze oczekiwania.

Balustrady drewniane z elementami ze stali nierdzewnej – idealne na poręcze schodowe

Jak już wspomnieliśmy, poza wytrzymałością i estetyką, istotnym elementem balustrady jest łatwość utrzymania jej w czystości. Najlepiej do tego się nadają balustrady drewniane. Jeżeli jednak są dla nas zbyt masywne, możemy wykorzystać kombinację – słupki, łączniki i uchwyty wykonać ze stali nierdzewnej, a poręcz pozostawić drewnianą. Taka kombinacja zapewni elegancki wygląd naszych schodów, a jednocześnie nie będziemy musieli martwić się o bezpieczeństwo swoje i domowników.

Źródło zdjęcia: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Odpowiedź