Jak urządzić małą sypialnię?

[REKLAMA]

Urządzanie małych przestrzeni to znacznie większe wyzwanie niż aranżacja dużych wnętrz. W przypadku małej sypialni, ważny jest każdy centymetr. Jak sprawić, aby mała sypialnia w bloku wydała się większa? Przede wszystkim, należy dobrze zaplanować miejsce na łóżko oraz w przemyślany sposób podejść do kwestii kolorów we wnętrzu.

Gdzie ustawić łóżko w małej sypialni?

Zacznijmy więc od łóżka. Duże, dwuosobowe łóżko sypialniane najkorzystniej wygląda, gdy znajduje się w centrum pomieszczenia. Takie położenie jest też najlepsze z punktu widzenia użytkownika: dostęp do każdej strony łóżka jest bardzo ważny, gdy z jednego mebla korzystają dwie osoby. Jeśli jednak nasza sypialnia jest bardzo mała, najwięcej zyskamy właśnie przez  ustawienie łóżka przy ścianie. Mimo że na pierwszy rzut oka wydaje się to mało korzystne wizualnie, to jednak są sposoby na to, aby spodobał nam się ten pomysł. Dużą rolę odgrywa tutaj to, co znajduje się na ścianie, przy której stoi takie duże łóżko. Gołą ścianę w zimnym kolorze zdecydowanie lepiej jest zastąpić fototapetą lub przynajmniej rysunkiem. Korzystne jest też drewno na ścianie: w formie ścianki dekoracyjnej lub w formie ramy do łóżka, jaką można kupić w prawie każdym sklepie z wyposażeniem wnętrz.

Postaw na jasną paletę kolorów

Małe wnętrza lubią jasne kolory. Biel, odcienie szarości, a także jasny beż, czy pastelowe kolory – na tym powinniśmy skupić się dobierając nie tylko kolory ścian, ale również tkaniny, czy ozdoby do małej sypialni. Dzięki zastosowaniu barw z jasnej palety wnętrze wyda się nie tylko większe, ale również będzie bardziej przytulne, miłe dla oka i takie, w którym będzie nam się przyjemnie przebywało. Jeśli jednak mowa o jasnych kolorach, warto wspomnieć, że nie należy używać tutaj żółci i pomarańczy: przytłaczają one niewielkie pomieszczenia.

Unikaj chaosu w doborze barw

Gdy zdecydowaliśmy się już na konkretne kolory, należy trzymać się raz obranej strategii: nie należy mieszać ze sobą zbyt dużej ilości kolorów, bo wnętrze wyda nam się zagracone. Wprowadzimy chaos, a tego małe pomieszczenia nie lubią. Jeśli mamy szare zasłony i ściany w kolorze kości słoniowej, to możemy dodać do tego zestawu już tylko jeden wyrazisty kolor, a wszystko dobierać w takich kolorach, aby stanowiły one jedynie odcienie podstawowych barw.

Jaki dywan do małej sypialni?

Małe sypialnie wydadzą się jeszcze bardziej małe, jeśli wprowadzimy od nich mostowo małych obrazków na ściany, albo gdy położymy na podłodze jednej średniej wielkości dywan. Zdecydowanie lepiej jest postawić na minimalizm: maksymalnie mało ozdób, bez małych rupieci. Podłoga powinna zostać gładka. Należy również ograniczyć ilość drobnolistnych kwiatków oraz małych lusterek. Genialnie natomiast sprawdzi się duże lustro na ścianie lub na drzwiach szafy.

*Porady zostały opracowane na podstawie rozmowy z projektantami wnętrz z Pogotowia Wnętrzarskiego

Odpowiedź