Jak dobrać kamień do wnętrza domu?

[REKLAMA]

Jak dobrać kamień do wnętrza? Czym kierować się przy wyborze? Na jakie elementy zwrócić uwagę? Zapraszamy do poradnika przygotowanego przy współpracy z inżynierami kamienia z marki Emas Stone!

Dodatki z naturalnego kamienia zyskują w ostatnich latach dużą popularność wśród ludzi remontujących swoje domy. Jak dobrać kamień do wnętrza? Jaki rodzaj kamienia wybrać? Jak łączyć ze sobą różne rodzaje? Na jakie dodatki i elementy wystroju postawić? Sprawdzamy!

Styl wnętrza

Dobór kamienia do wnętrza domu, powinien wynikać z jego stylu i odpowiednio z nim współgrać. Inaczej dobierzesz kamień jeżeli stawiasz na nowoczesne wnętrza, a zupełnie inny rodzaj wybierzesz, gdy stawiasz na bardziej klasyczny wystrój swojego domu. Pamiętaj, że kamień nie może całkowicie dominować, a powinien podkreślać całość aranżacji!

Wybierz rodzaj kamienia

Rodzajów kamienia naturalnego jest mnóstwo. Możesz postawić na granit, marmur, piaskowiec, konglomerat, czy wiele innych. Każdy ma swoją charakterystykę i pasuje do określonych rzeczy oraz elementów. Najpierw przemyśl styl, a potem zastanów się, czego od danego kamienia wymagasz. Inaczej należy obchodzić się z marmurem, a dla przykładu granit wybacza znacznie więcej niedociągnięć.

Dopasuj do funkcji pomieszczenia

Inne kamienie sprawdzą się w kuchni, inne w łazience, a jeszcze inne na podłogach. Przykładowo na kuchenne blaty najlepiej wybierać kamień nieco twardszy i bardziej odporny na zarysowania i uszkodzenia. Jako dodatek do salonu można z powodzeniem wybrać kamienie delikatniejsze i bardziej podatne na zewnętrzne czynniki – wszak w salonie mniej się od niego wymaga!

Kolor i faktura kamienia

Kamienie, jak inne materiały, mogą mieć przeróżne kolory, faktury, i kształty – te przecież możesz dopasować do swoich potrzeb. Wybierz tak, aby całość stanowiła harmonię z pomieszczeniem i dobrze współgrała z resztą wystroju. Na nic piękna marmurowa podłoga, jeżeli reszta będzie zupełnie odmienna. Spójność całości sprawia, że kamień wygląda lepiej i zwyczajnie latami służy bez najmniejszych zastrzeżeń.

Wielkość ma znaczenie

Dobierz rozmiar kamiennych elementów, do rozmiarów pomieszczenia i jego przestrzeni. Niekoniecznie ogromny blat z kamienia będzie pasować do maleńkiej kuchni i niekoniecznie marmurowa podłoga sprawdzi się w korytarzu ze słabym oświetleniem i małą powierzchnią.

Kontrast kamienia

Kamień doskonale współgra z innymi elementami wnętrza. Świetnie dopasujesz go do drewnianych elementów i podkreślisz strzeliste wnętrza w salonie. Ważne, aby kamień nie sprawiał wrażenia ciała obcego w aranżacji. Im lepiej kontrast elementów się uzupełni, tym przytulniejsze będzie ozdobione pomieszczenie.

Zapytaj ekspertów

Nie masz pewności jaki kamień wybrać? Nie wiesz, który rodzaj będzie pasował do wnętrza? Zawsze możesz zapytać ekspertów w dziedzinie kamieniarstwa i prac w kamieniu! Zajrzyj na https://emas-stone.pl i sprawdź portfolio, dotychczasowe realizacje oraz porady na blogu. W każdej chwili możesz także zadzwonić lub zostawić wiadomość! Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji!

Odpowiedź