Firanki do salonu – krótkie czy długie?

[REKLAMA]

Wybierając firany do salonu, musimy przede wszystkim zadać sobie pytanie o pożądaną długość. W niektórych przypadkach lepiej sprawdzają się firanki krótkie, w innych warto postawić na nieco dłuższe modele. Nie bez znaczenia jest również to, jakie efekty estetyczne chcemy osiągnąć.

W jakich sytuacjach dobrze sprawdzają się firany krótkie?

Krótkie firanki do salonu będą odpowiednim wyborem dla osób, które preferują minimalizm. Jeśli zależy nam na nierzucającej się w oczy ozdobie, wybierzmy modele równo przycięte, proste. Możemy również zdecydować się na efektownie wycięte firanki, które będą stanowiły ozdobę salonu same w sobie. Drugie rozwiązanie sprawdza się zwłaszcza w przypadku, gdy planujemy postawić na oknie donice z kwiatami. Krótki firanki najczęściej wieszamy w oknach w sezonie zimowym, gdyż nie blokują ciepłego powietrza płynącego z kaloryferów. Ten aspekt traci jednak na znaczeniu w przypadku, gdy mamy w domu ogrzewanie podłogowe. Zalety krótkich firan to między innymi:

  • lekkość,
  • mniejsze wymiary,
  • łatwość wieszania,
  • łatwość utrzymania w czystości.

Długie firany- kiedy warto je wybrać?

Długie firanki do salonu bardzo dobrze sprawdzają się w przypadku dużych okien tarasowych, które chcemy odpowiednio zabezpieczyć. Wykonane z grubych materiałów, zapewnią lepszą izolację przed światłem słonecznym, a zarazem zapobiegną nagrzewaniu mieszkania. Długie firany to optymalny wybór w przypadku ogrzewania podłogowego bądź w porze letniej, gdy z kaloryferów nie płynie ciepłe powietrze. Mogą one stanowić samodzielną dekorację mieszkania, jednak pamiętajmy, że są też nieco trudniejsze w utrzymaniu, zwłaszcza pod kątem prania oraz wieszania.

Firany dopasowane do stylu wnętrzarskiego

Decydując się na gotowe firany do salonu, warto wybrać model, który będzie odpowiednio dopasowany do stylu, w jakim urządziliśmy pomieszczenie. Długie firany dobrze sprawdzają się w przypadku salonów zaaranżowanych w stylu glamour oraz klasycznym. Cieńsze modele będą natomiast odpowiednie do salonów nowoczesnych, z dużym oknem wychodzącym na taras. Natomiast firanki krótkie możemy dobierać do salonu minimalistycznego, urządzonego w stylu boho lub vintage. Pamiętajmy, aby dla zwiększenia efektów wizualnych połączyć je z roletami bądź zasłonami. Dzięki nim nasze okna zyskają piękną ozdobę i będą prezentować się w sposób nietuzinkowy. Z pewnością nie warto rezygnować z firan, zwłaszcza że ich oferta jest tak bogata, że każdy z pewnością znajdzie w niej coś dla siebie.

One Response - Add Comment

Odpowiedź