Farby strukturalne – hit czy kit?

Niektórych oburza już sama wizja dżinsu na ścianach, a inni marzą o surowym betonie w salonie. Nie trzeba zamawiać betoniarki do mieszkania, żeby osiągnąć taki efekt – farba strukturalna załatwi sprawę.  

Oto kilka trendów wnętrzarskich do zainspirowania się przy remoncie mieszkania.

Farby strukturalne, zwane także dekoracyjnymi, charakteryzują się ciekawą fakturą po wyschnięciu. Oryginalny efekt końcowy jest bardzo łatwy do osiągnięcia – nie wymaga żadnych umiejętności malarskich, a nakładanie takiej farby jest niezwykle proste. W zależności od wybranego efektu dekoracyjnego, swobodne nakładanie farby, może nadać jeszcze ciekawszej struktury.

Przygotuj ściany do malowania

Farby dekoracyjne, pośród wielu innych mają również tę zaletę, że malowane nimi podłoże nie wymaga specjalistycznego przygotowania. Nie trzeba też ścian gruntować ani gładzić. Standardowe przygotowanie ściany pod farbę strukturalną to dokładne odkurzenie i odtłuszczenie. Aby dobrze przylegała do podłoża, farba strukturalna musi mieć dobrą przyczepność, a taką zagwarantuje jej położenie jednej warstwy farby podkładowej. Nałożona wałkiem lub pędzlem – absolutna dowolność w temacie, zagwarantuje warstwom właściwym lepszą chłonność oraz przyczepność.

Nie wszystkie farby dekoracyjne do ścian są farbami strukturalnymi. Szczególnie wyróżniają się farba tablicowa oraz farba magnetyczna tablicowa. Obie są czarne i nie nadają ścianie żadnej struktury, a jedynie zmieniają jej właściwości. Ta pierwsza pozwala na swobodne rysowanie po niej kredą oraz ścieranie na sucho i mokro. Farba magnetyczna dodatkowo ma dużą siłę przyczepiania magnesów, dzięki czemu może służyć za tablicę organizującą życie w domu, a także świetną ozdobą pokoju dziecka lub nastolatka.

Odpowiednie zabezpieczenie struktury

Część dostępnych na rynku farb, takich jak te o strukturze stiuku, wymagają dodatkowego pokrycia ich podkładem impregnującym, przeznaczonym specjalnie do tego typu farb. Jest to wosk, który pozwala na dłużej zachować kolor i strukturę, a oprócz tego nadaje ścianie odpowiedni połysk. Dodatkowo tworzy warstwę ochronną przed powstawaniem zabrudzeń oraz barierę odporną na zmywanie oraz ścieranie na sucho. Czyszczenie takiej ściany można przeprowadzać nawet z pomocą detergentów.

Wybór farby strukturalnej w nowoczesnych wnętrzach, z pewnością będzie dobrą decyzją. Tak pomalowane pomieszczenia będą robiły ogromne wrażenie. Nie musisz pokrywać całego pomieszczenia jednym rodzajem farby – warto bawić się strukturami lub zdecydować się na dekoracyjne pokrycie jednej ze ścian w pokoju. Struktura betonu świetnie sprawdzi się w kuchni czy łazience, a pokój dziecka lub nastolatka z pewnością ożywi farba tablicowa lub struktura dżinsu. Sypialnia to pomieszczenie, w którym efekt weluru czy stiuk wenecki zagwarantują intymną atmosferę, polecamy MAGNAT Stiuk Wenecki: dekoratorium.pl\pl\Produkty\Efekty-dekoracyjne\Farby-strukturalne\MAGNAT-Style-Stiuk-Wenecki\p\000000000096016747.

Szeroki wybór farb strukturalnych i dodatków niezbędnych do malowania nimi mieszkania znajdziesz w sklepie internetowym Dekoratorium: https://www.dekoratorium.pl/pl/Produkty/Efekty-dekoracyjne/Farby-strukturalne/c/b2c-farby-strukturalne.

Źródło zdjęcia: pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/

Odpowiedź