Czasy, kiedy to beton, który jest mieszanką cementu, kruszywa i wody wykorzystywano tylko na elewacjach budynków, dawno minęły. Obecnie dostrzega się również jego zalety wizualne. W odsłoniętej formie beton prezentuje się bowiem niezwykle atrakcyjnie. Nic więc dziwnego, że zyskuje on coraz szerszą gamę zastosowań, dzięki czemu wykorzystuje się go do wykańczania ścian, a nawet stropów czy posadzek.
Wnętrza modernistyczne i klasyczne
Beton w takiej formie większości kojarzy się z wnętrzami modernistycznymi, gdzie dominują kształty proste i minimalizm. Wbrew pozorom akcentów betonowych nie należy obawiać się również we wnętrzach urządzonych w stylu klasycznym. Dekoracje betonowe, a więc na przykład doniczki z powodzeniem odświeża klasyczne wnętrze. Ponadto betonowe blaty czy parapety, które umieścić można w kuchni, mają również zastosowanie praktyczne.
Same betonowe kompozyty mogą być natomiast bardzo różne. Najczęściej wykorzystuje się tu odlewane płyty, czego dowodem jest oferta firmy Cemex. Co ważniejsze są to produkty personalizowane, różne pod względem kształtu, formy czy koloru.
Zalety kompozytów betonowych
Największą wadą betonu we wnętrzach jest jego nieco kontrowersyjny charakter, który do gustu może nie przypaść zwłaszcza osobom starszym oraz dość duża waga. Dlatego pomyśleć wcześniej trzeba o wzmocnieniu podłoża czy solidnych mocowaniach. Jego zalet jest natomiast znacznie więcej.
Przede wszystkim jest to materiał niezwykle trwały i odporny na zarysowania, temperaturę czy wodę. Ponadto właściwie izoluje wnętrze akustycznie. Łatwo go też utrzymać w czystości, choć wcześniej warto takie kompozyty poddać impregnacji.
Jeśli więc dotychczas do betonu w swoich wnętrzach nie byliście przekonani, warto zastanowić się nad tym raz jeszcze. Na takiej zmianie Wasze pomieszczenia pod względem wizualnym zyskać mogą naprawdę sporo.
Odpowiedź