Beton architektoniczny na ścianę – surowiec o wielu zaletach

[REKLAMA]

Spośród dostępnych na rynku materiałów dekoracyjnych, dużym uznaniem cieszy się beton architektoniczny. To materiał dekoracyjny o wyjątkowych właściwościach i estetyce, której próżno szukać pośród innych surowców. Mamy do czynienia z materiałem uniwersalnym, a jednocześnie charakterystycznym. Choć beton architektoniczny dostępny jest głównie w odcieniach szarości, można go wpisać nie tylko w nowoczesne, minimalistyczne czy industrialne wnętrza. Ciekawie bowiem prezentuje się w połączeniu z surowcami naturalnymi, w tym z drewnem. Takie połączenie sprawia, że uzyskuje się efekt przytulnych wnętrz.

Spośród dostępnych na rynku materiałów dekoracyjnych, dużym uznaniem cieszy się beton architektoniczny. To materiał dekoracyjny o wyjątkowych właściwościach i estetyce, której próżno szukać pośród innych surowców.

Mamy do czynienia z materiałem uniwersalnym, a jednocześnie charakterystycznym. Choć beton architektoniczny dostępny jest głównie w odcieniach szarości, można go wpisać nie tylko w nowoczesne, minimalistyczne czy industrialne wnętrza. Ciekawie bowiem prezentuje się w połączeniu z surowcami naturalnymi, w tym z drewnem. Takie połączenie sprawia, że uzyskuje się efekt przytulnych wnętrz.

Jakie zalety posiada ten materiał i co sprawia, że może się pochwalić wyjątkowymi właściwościami?

 

Produkcja betonu architektonicznego

Beton architektoniczny powstaje z tych samych składników, co odmiana konstrukcyjna. Obydwa rodzaje bazują bowiem na wodzie, cemencie i kruszywie. Główna różnica polega jednak na tym, że odmiana dekoracyjna bazuje na cemencie hutniczym. Jego zastosowanie wpływa na możliwość uzyskania betonu o jednolitym i jasnym kolorze.

Beton architektoniczny na ścianę to płyty dekoracyjne, które mają w swoim składzie również dodatkowe komponenty, jak plastyfikatory oraz upłynniacze. To właśnie one decydują o ozdobnych walorach tego surowca. Wpływają również na zmniejszenie ilości wody w betonie, przez co staje się on bardzo plastyczny, a zatem łatwy w obróbce.

Dodatki barwników wpływają zaś na uzyskiwanie szerokiej palety kolorystycznej. Można zatem dowolnie aranżować wnętrza, decydując się na barwiony beton architektoniczny na ścianę.

 

Płyty z betonu architektonicznego – zalety

Beton na ścianie może się prezentować oryginalnie, a to za sprawą jego dużej różnorodności. W zależności od przebiegu procesów produkcyjnych, jakości oraz rodzaju, a także ilości zastosowanych komponentów, uzyskuje się za każdym razem inne płyty betonowe. Oczywiście, jedna seria będzie spójna pod względem estetyki, ale nie znajdziemy na rynku dwóch całkowicie identycznych płyt. Dzięki temu najbardziej wymagający odbiorcy są w stanie stworzyć aranżację, która za każdym razem będzie miała indywidualny charakter.

Zaletą betonowych płyt na ścianę są nie tylko wyjątkowe walory estetyczne. Przede wszystkim mamy do czynienia z materiałem trwałym, odpornym na uszkodzenia mechaniczne, ścieranie, zarysowania czy działanie rozmaitych czynników, w tym wysokiej temperatury. Beton architektoniczny jest trudnopalny, świetnie izoluje i dodatkowo wycisza ściany.

Płyty betonowe na ścianę nie pylą i nie tracą swoich właściwości pomimo długich lat użytkowania. Zostają przygotowane w taki sposób, że nie ma potrzeby pokrywania ich dodatkowymi warstwami, np. tynkiem. Warto jedynie pokusić się o impregnację w pomieszczeniach, w których panuje wysoki poziom wilgotności.

Co decyduje o jakości?

Jakość betonu architektonicznego określają parametry wytrzymałościowe oraz klasy ekspozycji. Należy zwracać uwagę na te elementy, ponieważ niewłaściwie produkowane płyty betonowe nie będą spełniały swoich funkcji, a ich estetyka pozostawi wiele do życzenia. Na to, jak będzie się prezentował i zachowywał beton architektoniczny, wpływ mają elementy, takie jak wykonawstwo, produkcja mieszanki betonowej i zastosowane systemy deskowań.

Decydując się na współpracę ze sprawdzoną firmą, jaką jest Manufaktura SLABB, można liczyć na pożądaną jakość oraz odpowiednie właściwości płyt betonowych na ścianę. Jest to bowiem polski producent wyrobów bazujących na tym surowcu, który znajduje się w czołówce firm, między innymi za sprawą prowadzenia ręcznych procesów produkcji.

Odpowiedź