Praca dekarza wymaga dużych umiejętności, ale i niezwykłej precyzji. Stawiając na jakość i precyzję wykonywania prac konieczne jest stosowanie nie tylko specjalistycznych narzędzi, ale także urządzeń i maszyn takich jak podnośniki ruchome. Dzięki temu można wykonać nawet trudne prace i to w krótkim czasie.
Narzędzia ręczne niezbędne w pracy dekarza
Narzędzia ręczne zapewniają precyzję wykonywania pracy, dlatego są niezastąpione. Tutaj obowiązkowe są nożyce do cięcia blachy, które mogą być wykonane ze stali. Można również zdecydować się na bardziej precyzyjne nożyce dźwigniowe, które posiadają specjalne dźwignie, które łączą szczęki tnące. Oczywiście dekarz nie może mieć na wyposażeniu tylko jednych nożyc. Powinien także posiadać nożyce uniwersalne oraz do otworów czy cięć przelotowych. W tym zawodzie konieczne jest również stosowanie kleszczy do blach. W tym przypadku niezwykle ważny jest rozstaw. Tutaj można wybrać modele kilkucentymetrowe bądź kilkunastocentymetrowe. Oczywiście każdy dekarz powinien mieć różne młotki, zarówno plastikowe, jak i drewniane czy też te wypełnione piaskiem. Kolejnym ręcznym narzędziem jest giętarka, która służy do zaginania blachy, zatem zapewnia precyzję wykonania pokrycia dachowego.
Winda dekarska czy podnośnik ruchomy?
Same ręczne narzędzia są najczęściej stosowane przy montowaniu pokrycia dachowego. Jednak materiał budowlany, czyli w tym przypadku dachówka lub gont muszą zostać dostarczone na dach. Dlatego każdy dekarz powinien zainwestować w odpowiedni sprzęt. Do wyboru ma windę dekarską lub podnośnik ruchomy. Pod pojęciem windy dekarskiej kryje się wyciągarka pochyła, która pozwala na transport materiałów. Jednak bądźmy szczerzy pokrycia dachowe wymagają często pracy całego zespołu dekarzy, szczególnie gdy liczy się szybki termin wykonania. W takim przypadku warto zdecydować się na podnośnik ruchomy, który nadaje się do transportu nie tylko sprzętu, ale również ludzi. Wystarczy tylko dobrać odpowiedni model. Do pracy w trudnym terenie lepiej sprawdzają się podnośniki ruchome gąsienicowe, a tam gdzie grunt jest spoisty można skorzystać z tradycyjnych podestów jezdnych. Warto jednak zwrócić uwagę na wysięg oraz maksymalne obciążenie platformy roboczej.
Zapewnienie bezpieczeństwa pracy na dachu jest najistotniejsze
Poza łatwością i szybkością wykonywania prac dekarskich niezwykle ważne jest bezpieczeństwo pracowników. Dlatego zarówno na dachach płaskich, jak i tych skośnych, czy trapezowych stosuje się podesty dachowe, które umożliwiają bezpieczne, poziome przemieszczanie się po dachu. Posiadają antypoślizgową powierzchnię, a niejednokrotnie również balustrady. Wykonane są z lekkich materiałów, takich jak aluminium. Dzięki temu nie obciążają konstrukcji dachu, a jednocześnie chronią pokrycie dachowe przed uszkodzeniem mechanicznym. Obok sprzętu zabezpieczającego przed poślizgnięciem się pracowników, ważne jest również zapewnienie bezpiecznego obuwia roboczego wyposażonego we wzmocnienia, a także antypoślizgową podeszwę. Dodatkowo pracownicy zabezpieczeni są linkami, które chronią ich przed upadkiem z wysokości. Oczywiście nieodzownym elementem stroju są również kaski.
Specjalistyczne urządzenia nieobowiązkowe, ale przydatne
Jakość i precyzja w zawodzie dekarza są wymagane. Jednak szczególnie trudne jest profilowanie blachy przy użyciu tylko zwykłych narzędzi. W takiej sytuacji warto zastosować urządzenia, które służą do zamykania rąbka. Można tutaj wybrać automatyczne falownice bądź tez profilerki do blachy. Kolejnym ciekawym sprzętem jest ten do wytwarzania haftek. Na budowie często wykorzystuje się ciężkie zaginarki. Tutaj alternatywą są poręczne narzędzia, które pozwalają na nagięcie blachy o dowolnej długości, a także po łukach. Są to bendery dekarskie. Wbrew pozorom ich cena nie jest bardzo wysoka i modele przyzwoitej jakości można kupić już za ok. 1,5 tys. zł.
Posiadając odpowiedni sprzęt można prace dekarskie wykonać terminowo i z należytą precyzją. Niewątpliwie ważny jest zarówno sprzęt wspomagający, np. podnośnik ruchomy pozwalający na przenoszenie materiału budowlanego, jak i ten, którego dekarze używają przy wykonaniu pokrycia dachowego.
Odpowiedź