Taras może być ozdobą domu, jednak aby zachwycał wzrok i aby można na nim było spędzać miłe chwile, musi być zadbany. A nie da się dbać o taras bez czyszczenia, odświeżania i olejowania go przynajmniej raz w roku. Prace te najlepiej zaplanować na wiosnę, jednak jeśli nie zdążymy przed latem, nie ma co odkładać ich na kolejny sezon – im szybciej nadrobimy zaległości, tym lepiej.
Wiemy, że nie każdy jest majstrem i nie każdy zna się na drewnie, nie każdy też ma pojęcie, jak należy o nie dbać. Jednak tarasy drewniane są bardzo w utrzymaniu i każdy z nas jest w stanie samodzielnie odświeżyć swój taras.
Oto pięć rzeczy, o których musisz pamiętać, gdy bierzesz się za odświeżanie tarasu.
- Ciśnienie jest kluczem
Tarasy najlepiej czyścić wodą lub wodą z odpowiednim płynem czyszczącym. Nie wystarczy jednak wylać wiadra wody na deski albo użyć mopa – do generalnego odświeżenia potrzebna będzie myjka ciśnieniowa lub choćby szlauch, który umożliwi czyszczenie tarasu wodą pod ciśnieniem. W przypadku myjki dużo łatwiej jest wykorzystać detergent, jednak również w przypadku użycia węża jest to możliwe.
- Odpowiednie preparaty
Choć warto stosować specjalne preparaty do przemycia całej powierzchni tarasu po wstępnym czyszczeniu wodą pod ciśnieniem, to specjalny preparat może okazać się szczególnie przydatny w przypadku uporczywych zabrudzeń i niedających się zmyć plam. Preparat taki można rozcieńczyć i rozprowadzić myjką ciśnieniową lub spryskiwaczem ogrodowym, natomiast na szczególnie uporczywe tłuste plamy można nałożyć płyn nierozcieńczony. Ważne jest, by po kilkunastu minutach, spłukać płyn.
- Uwaga na deski ryflowane
Deski ryflowane, czyli żłobione, wymagają więcej uwagi niż deski gładkie. Ich nierówna struktura sprawia, że kurz i brud łatwo zbiera się w szczelinach. Trudno go stamtąd wydostać i nawet użycie myjki ciśnieniowej nie gwarantuje sukcesu – potrzebna jest również odpowiednia technika i szczególna uważność. Nie oznacza to, że nie możesz samodzielnie odświeżyć tarasu z takich desek – po prostu musisz być szczególnie uważny.
- Szlifowanie
Jeśli Twój taras wymaga zdjęcia starej powłoki lakierniczej, czeka Cię sporo pracy ze szlifierką. To najlepsze narzędzie do usuwania starego lakieru – najlepiej zamontować na niej papier ścierny o ziarnistości 40. Po usunięciu lakieru trzeba jeszcze wygładzić deski – tu przydatny będzie papier o większej ziarnistości, który umożliwi dokładniejszą pracę i da lepsze efekty.
- Zabezpieczenia
Po zdarciu starego lakieru należy nałożyć nowy – wcześniej oczyściwszy deski z pyłu drewnianego. Do lakierowania można wykorzystać barwiony lub bezbarwny impregnat do drewna, ważne jest jednak, by był to środek dedykowany do desek tarasowych.
Jeśli nie szlifowałeś tarasu albo nałożyłeś już lakier, możesz przystąpić do olejowania tarasu. Oleje wnikają w głąb drewna i zabezpieczają je przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi, takimi jak deszcz czy śnieg. Olejować należy szerokim pędzlem o twardym włosiu – jego sztywność pozwoli dokładnie zabezpieczyć deski ryflowane.
Po zimie zaimpregnowałem cały taras na nowo i uzupełniłem fugą do płyt tarasowych.