Najlepszy materiał na taras – deski drewniane, kompozyt, kostka czy płytki?

Jeżeli tutaj jesteś, na pewno planujesz wykończyć swój taras lub zmienić materiał wykończeniowy w tym miejscu. Wybór rzecz jasna masz bardzo duży, ale nie każdy wie, co wybrać, aby był to materiał optymalny do potrzeb i wymagań domowników. W tym wpisie skupimy się na kilku materiałach wykończeniowych. Weźmiemy pod uwagę przede wszystkim deski tarasowe oraz płytki, ale nie tylko. Oprócz tego swój taras możesz wykończyć na przykład kostką brukową.

Kiedy wybrać płytki tarasowe?

W pierwszej kolejności zauważmy, że wybór materiału wykończeniowego na taras powinien być uzależniony od wielu różnych czynników. Przede wszystkim liczy się jego lokalizacja oraz rola. Oczywiście w zależności od tego, na jaki materiał postawisz, będziesz krócej lub dłużej cieszyć się funkcjonalnym tarasem. Bardzo popularnym materiałem na taras są płytki.

Jeżeli zdecydujesz się na płytki tarasowe, zadbaj o to, aby był to produkt odporny na niskie temperatury (płytki mrozoodporne). Dużą zaletą takiego produktu jest jego stosunkowo niska cena. Jednak nie tylko z tego powodu cieszy się on ogromną popularnością jako materiał wykończeniowy na taras czy balkon. Nie jest tajemnicą, że płytki są także łatwe w pielęgnacji.

Z pewnością jest to dobry materiał wykończeniowy, ale oczywiście również płytki tarasowe mają swoje małe wady. Są użytkownicy, którzy uważają, że jako materiał wykończeniowy są one zbyt gorące latem i zbyt zimne przy niskich temperaturach na zewnątrz, przynajmniej jeżeli chodzi się po nich gołymi stopami.

Ważniejsze jest jednak, aby solidnie przymocować takie płytki na tarasie. Jeżeli o to nie zadbasz, możliwe jest, że zaczną się one odklejać. Postaw więc na odpowiednią, specjalnie przeznaczoną do takich miejsc chemię budowlaną. Oprócz tego zadbaj o to, aby podłoże było równe i elastyczne.

Deski kompozytowe i drewniane

Płytki to tylko jeden z kilku materiałów, który możesz wybrać na wykończenie tarasu. Bardzo popularne są również deski tarasowe. W tym przypadku możesz wybrać deski drewniane lub kompozytowe.

Jeżeli chodzi o kompozyt, są to wytrzymałe deski z PVC. W marketach budowlanych znajdziesz je w wielu różnych kolorach imitujących naturalne drewno. Co nie jest bez znaczenia, deski kompozytowe są materiałem bardzo trwałym o długiej żywotności. Jeżeli szukać jakichś minusów takiego produktu, należy zauważyć, że deski z kompozytu bardzo szybko ulegają nagrzaniu. Dlatego podobnie jak przy płytkach tarasowych, chodzenie po nich bosą stopą w upalne dni latem, może być mało przyjemne.

Oprócz tego możesz zainwestować w deski drewniane. Drewno to materiał w pełni naturalny. W porównaniu z kompozytem deski drewniane nie nagrzewają się tak intensywnie. Jednocześnie są materiałem ciepłym i przyjemnym. Nie ma także większej trudności z ich konserwacją i pielęgnacją. Problemu nie ma też przy uszkodzeniu jednej z desek, albowiem wystarczy wymienić taki element. Dzięki temu cały remont tarasu jest szybki i prosty.

Może zdarzyć się, że w toku eksploatacji drewno zaczynie blaknąć. Wówczas należy sięgnąć po specjalne środki, ewentualnie zaolejować je na nowo. Dzięki temu uzyskasz ich pierwotny wygląd, a deski będą wyglądać jak nowe.

Pamiętaj też, aby zainwestować w jakieś dobre impregnaty do drewna. Jest to szczególnie ważne przy tarasach, które nie są zadaszone i w większym stopniu narażone na niekorzystne warunki atmosferyczne. Oczywiście regularnie pokrywaj też specjalnym środkiem deski na zadaszonym tarasie. Zasada jest tutaj bardzo podobna, jak w przypadku innych drewnianych konstrukcji (np. ogrodzenie z drewna), które narażone są na deszcz, mróz i inne niesprzyjające warunki atmosferyczne.

Kostka brukowa na tarasie

Ostatnią propozycją, którą dzielimy się z Tobą w tym artykule, jest kostka brukowa. Częściej kostkę brukową możesz zaobserwować jako materiał na chodniki, ścieżki czy podjazdy. Jednak równie dobrze możesz wykorzystać ją na tarasie.

Co jest kluczowe, kostka brukowa jest materiałem bardzo odpornym na warunki atmosferyczne i zmiany temperatur. Jest jednak średnio przyjemna w dotyku, szczególnie kiedy na zewnątrz jest upalnie lub wręcz przeciwnie – zimno. Jest to także materiał bardzo twardy, który w przypadku użytkowania przez dzieci może być niebezpieczny podczas upadku. Kostka jest też materiałem dosyć trudnym w konserwacji.

Jaki materiał wybrać na taras?

Jak widzisz, wybór dostępnych materiałów jest bardzo szeroki. Wydaje się, że najlepszym wyborem będą deski – kompozytowe lub drewniane. Jeżeli jednak decydujesz się na materiał naturalny, koniecznie zainwestuj także w impregnaty do drewna. Nie jest to wysoki koszt, a możesz zdecydowanie wydłużyć okres żywotności i eksploatacji bez większych prac naprawczych. Ciekawą alternatywą dla drewna jest właśnie kompozyt. Mniej komfortowe w użytkowaniu na pewno są płytki tarasowe czy kostka brukowa.

Niezależnie od tego, jaki materiał wybierzesz, nie będziesz mieć problemu, żeby zakupić taki produkt. Możesz wybrać dowolny market budowlany. Jeżeli jednak jesteś rozsądnym inwestorem i liczysz się z każdą wydaną złotówką, dobrze jest sporo na takim zakupie zaoszczędzić. Tutaj najlepszym wyborem będą porównywarki cenowe. Szczególnie w dobie popularnych zakupów internetowych.

Obecnie możesz bez problemu zakupić deski tarasowe, płytki i inne materiały budowlane z drugiej części Polski, a sklep dostarczy je w wybrane miejsce w ciągu kilkudziesięciu godzin. Jednocześnie na takim zakupie możesz zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt procent. Wystarczy, że skorzystasz z promocji i wyprzedaży, które oferuje każdy market budowlany. Bezsprzecznie, najpopularniejszą porównywarką cenową jest obecnie Ceneo. Skupia ona najwięcej sklepów, a więc właśnie od tego serwisu rozpocznij poszukiwania materiału wykończeniowego na taras.

Podsumowując, wykończenie tarasu daje ogromne możliwości. Zastanów się, jaki materiał wybrać, rozważając wszystkie „za” i „przeciw” danego rozwiązania. Później pozostaje już tylko znaleźć dany produkt i dokonać jego zakupu.

Odpowiedź