Moskitiera na drzwi balkonowe – czy warto?

[REKLAMA]

Moskitiera zakładana na okno skutecznie blokuje komarom, muchom i innym owadom możliwość wlecenia do wnętrza domu lub mieszkania. Zwykle stosuje się ją na okna we wszystkich pomieszczeniach. Czy warto założyć ją również na drzwi balkonowe? Który typ moskitiery balkonowej wybrać? Przeczytaj i sprawdź!

Czy moskitiera balkonowa rzeczywiście się przydaje?

Praktyka pokazuje, że owady wpadają nawet najmniejszymi otworami. Tym bardziej więc spore okna i wyjścia na taras czy balkon są dla nich idealnym sposobem na przedostanie się do wnętrza domu. Dlatego moskitiera na drzwi balkonowe jest bardzo dobrym pomysłem zarówno do domów jednorodzinnych, jak i lokali mieszkalnych. W lecie ciągłe otwieranie i zamykanie tych drzwi jest niepraktyczne, a pozostawianie ich na stałe otwartych zapewnia stały dopływ insektów do środka. Dlatego moskitiery na drzwi balkonowe są niemal obowiązkowe dla osób lubiących powiew powietrza w letnie dni.

Jaki typ moskitiery balkonowej wybrać? Przegląd modeli

Na rynku dostępnych jest kilka typów moskitier, które świetnie chronią przed owadami. Są to moskitiery:

  • magnetyczne;
  • na zawiasach;
  • rolowane;
  • przesuwne.

Ze względu na zachowanie ciągu komunikacyjnego moskitiera balkonowa nie może występować w formie tradycyjnej, która zakładana jest na okno. Siatka na drzwi balkonowe  zamykałaby możliwość wychodzenia na taras czy balkon. Jakie cechy mają poszczególne produkty montowane w drzwiach balkonowych?

Źródło: https://www.budvarcentrum.pl/typ-produktu/drzwi-balkonowe-pvc/

Magnetyczna moskitiera do drzwi balkonowych

Bardzo popularnym typem ochrony przed owadami jest moskitiera na drzwi balkonowe magnetyczna. Jej cechą charakterystyczną jest umieszczenie na środku kilku magnesów, które powodują łatwe otwieranie i zamykanie moskitiery. Poza tym taki produkt montowany jest do ramy drzwiowej przy pomocy rzepów na klej, co ogranicza konieczność wykonywania inwazyjnych otworów. Moskitiera na balkon w formie magnetycznej może być docinana do dowolnego otworu drzwiowego i nie sprawia kłopotów montażowych nawet najmniej wprawionym użytkownikom.

Moskitiera balkonowa na zawiasach

Bardziej eleganckim i stabilnym rozwiązaniem jest moskitiera na drzwi balkonowe na zawiasach. Wykonana jest w formie ramki aluminiowej lub wykonanej z tworzywa sztucznego, do której przymocowana jest naprężona siatka z drobnymi oczkami. Taka siatka na okno balkonowe jest więc stabilna w przeciwieństwie do ww. moskitiery magnetycznej. Produkt montowany na zawiasach wymaga więcej wprawy podczas montażu, jest jednak bardzo estetyczny i funkcjonalny. Domyka się szczelnie do ramy drzwiowej przy pomocy magnetycznego zaczepu. Wiatr nie ma więc wpływu na jej stabilność.

Moskitiera w formie rolowanej na drzwi balkonowe

Kolejny typ produktu to moskitiera na drzwi balkonowe rolowana. Prezentuje się niezwykle elegancko i zapewnia bardzo praktyczną ochronę pomieszczenia. Typ rolowany bazuje na poziomo rozsuwanej i zwijanej siatce, która umieszczana jest w prowadnicach. Przy futrynie pionowej umieszczany jest system zapewniający płynne rozwijanie i zwijanie siatki. Taka moskitiera na balkon może występować w formie pojedynczej lub podwójnej, co zapewnia zasłonięcie jednego lub dwóch skrzydeł drzwiowych. Określenie formatu wymaga dokładnego pomiaru okna i idealnego montażu.

Przesuwna moskitiera na drzwi balkonowe

Ostatnim bardzo popularnym rodzajem kurtyny na owady jest moskitiera na okno balkonowe otwierana. Występuje w formie przesuwanej ramki, w której siatka umieszczona jest na stałe. Przesuw możliwy jest w poziomie, a ramka się nie zwija. Taki sposób konstrukcji powoduje, że moskitiera nie zajmuje dużo miejsca przy otwieraniu. Nie wymaga też rozwijania i zwijania, bo ramka aluminiowa płynnie przesuwa się w prowadnicach. Taka moskitiera na drzwi balkonowe pozwala płynnie regulować szerokość otwarcia okna. Jej montaż wymaga dopasowania do konkretnego modelu stolarki okiennej i sporego doświadczenia monterskiego.

Moskitiera na drzwi balkonowe – podsumowanie

Czy warto sięgnąć po moskitiery na drzwi balkonowe i tarasowe? Zdecydowanie! Zwłaszcza gdy mieszkasz w okolicy, gdzie pełno jest komarów, much lub innych latających owadów. Moskitiera balkonowa może być nie tylko funkcjonalna, ale też estetyczna!

Odpowiedź