Jakie doniczki na balkon i taras?

Aranżacja balkonów czy tarasów wcale nie musi być łatwa. Mimo iż wybór najróżniejszych artykułów, które mogą stanowić element praktycznych dekoracji, jest ogromny, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Jeżeli jesteśmy przy balkonach czy tarasach, na pewno znaleźć się tam powinny również kwiaty, a więc konieczne są doniczki. W tym wpisie postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jakie doniczki balkonowe będą najlepsze, aby były to elementy trwałe, ale przy tym również we właściwy i optymalny sposób prezentowały znajdujące się w nich rośliny.

Doniczka balkonowa – ceramiczna, betonowa czy drewniana?

W pierwszej kolejności skupmy się na materiale wykonania. Możliwości są ogromne i wiele zależy tutaj od tego, jak długo donice będą znajdować się na zewnątrz, a więc będą narażone na zmienne warunki atmosferyczne, w tym słońce, deszcz, śnieg, mróz, a także promienie słoneczne. Dobrze wypadają donice ceramiczne i drewniane, ponieważ utrudniają one parowanie wody oraz przegrzewanie się gleby. Na pewno gorzej pod tym względem wyglądają doniczki plastikowe oraz metalowe, które akumulują ciepło, co nie sprzyja rozwojowi rośliny. Właśnie system odprowadzania wody i utrzymanie optymalnych warunków glebowych do rozwoju roślin jest tutaj najistotniejszy.

Jeżeli to donice ustawione na zewnątrz, dobrym wyborem będą doniczki z kamienia lub zaimpregnowanego drewna. Wówczas można je trzymać na zewnątrz przez cały rok. Sprawdzą się również donice betonowe, szczególnie że są ciężkie, dlatego nie zostaną przewrócone nawet przez silny wiatr. Oczywiście trzeba mieć na uwadze, że im cięższa donica, tym trudniej ją przesuwać i przenosić. Dlatego nie nadają się one do roślin, które będą zmieniać miejsce spoczynku na balkonie czy tarasie.

Duże czy małe – jakie donice balkonowe wybrać?

Duży wybór jest nie tylko pod względem materiału, ale również kształtu, koloru oraz wielkości donic. Jeżeli doniczka balkonowa jest mała, powinna być wykorzystana do niskich roślin, które przykuwają w nich uwagę, szczególnie jeżeli jest ich kilka i są one umieszczone na różnej wysokości. Oczywiście donice nie mogą być zbyt małe. Dlatego powodem do niepokoju jest przemarzanie korzeni zimą lub przesuszenie latem. Jeżeli roślina widocznie marnieje, może to być sygnał, że donica balkonowa jest dla niej zbyt mała.

Rozmiar donic można też dobrać pod względem tempa wzrostu rośliny. Jeżeli rośnie ona stosunkowo wolno, nie ma potrzeby zakupu dużych donic. Większa doniczka balkonowa sprawdzi się, jeżeli jest wręcz przeciwnie i roślina ma szybkie tempo wzrostu. Większe, masywne elementy aranżacyjne tego typu zalecamy również do roślin, które będą zdobić nasłoneczniony balkon.

Donice na balkony i taras – styl i kolor

Oczywiście na balkonie czy tarasie znajdzie się miejsce dla wielu donic z bardzo różnymi kwiatami. Dlatego ważne, aby pamiętać, że powinny one być utrzymywane w tym samym stylu. Oprócz tego donice balkonowe powinny podkreślać jego aranżację, a przynajmniej barwę znajdujących się w tym miejscu kwiatów.

W zależności od tego, w jakim stylu zaaranżowany jest balkon, raz jeszcze można wrócić do materiału wykonania donic. Jeżeli jest to styl klasyczny, gdzie dominują meble rattanowe, skrzynie, czy zawieszony jest hamak na balkon, warto zainwestować w donice drewniane, które będą doskonale uzupełniać taką stylizację. Z kolei donice betonowe i metalowe dobrze wpiszą się w nowoczesną aranżację. Swoje zalety mają też doniczki z żywicy, włókien szklanych i plastiku, szczególnie że są tanie i występują w wielu wersjach kolorystycznych oraz wymiarach, dlatego łatwo dobrać je do roślin trzymanych na balkonie i jego stylu aranżacji.

Warto pamiętać, że przy mniejszych i lżejszych doniczkach wcale nie trzeba ich wyłącznie ustawiać na podłożu. Doniczka balkonowa może mieć też formę wiszącą, mogąc zdobić balustrady nierdzewne, czy zostać podwieszona do balkonu nad nami. Sprawdzi się też cały kwietnik, szczególnie jeżeli hodujemy zioła. Z jednej strony jest to duża oszczędność miejsca, z drugiej natomiast efektowna kompozycja kwiatowa. Jakby tego było mało, zioła uwalniają olejki eteryczne, co sprawi, że po balkonie będzie rozchodzić się przyjemna woń, która skutecznie odstrasza insekty.

Ile kosztuje doniczka balkonowa?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o cenę donic balkonowych i tarasowych, ponieważ pod uwagę należy wziąć zbyt wiele czynników (m.in. wielkość, materiał wykonania, styl). Ceny są bardzo różne, a wybór ogromny, dlatego każdy powinien znaleźć doniczki, które będą mu odpowiadać pod każdym względem – również finansowym.

Jeżeli zwrócimy uwagę na sklepy internetowe, za najtańsze donice należy zapłacić kilka złotych. Taka doniczka balkonowa będzie dość mała, a także wykonana z tworzywa sztucznego. Wydaje się, że rozsądniej jest liczyć się z wydatkiem rzędu kilkudziesięciu złotych. W tej cenie można nabyć naprawdę solidną doniczkę balkonową, która jest odporna na warunki atmosferyczne i jest po prostu większa, oczywiście o ile potrzebujemy takiej donicy do kwiatów.

Za najdroższe donice balkonowe i tarasowe należy zapłacić nawet kilka tysięcy złotych. Oczywiście są to produkty nie tylko dość duże pod względem gabarytów, ale także znakomicie zabezpieczone przed działaniem warunków atmosferycznych i wykonane z materiałów, które zapewniają roślinom optymalne warunki do wzrostu. Oczywiście większość nie potrzebuje tak drogich donic, nawet pomimo tego, że stanowią one przepiękną dekorację balkonu czy tarasu.

Podsumowując, wybór doniczek balkonowych jest tak duży, że każdy inwestor znajdzie coś dla siebie. Będą to donice, które spełnią wymagania i potrzeby inwestora, a jednocześnie będą dostępne w akceptowanej przez niego cenie. Nie ulega natomiast wątpliwości, że doniczki balkonowe potrafią diametralnie odmienić wygląd balkonu. Jest to doskonały sposób na to, aby wprowadzić na balkonie duże zmiany, dzięki czemu przestrzeń ta będzie wyglądać zupełnie inaczej. Na pewno posadzenie roślin na balkonie jest też praktyczne, szczególnie jeżeli są to zioła, które można wykorzystać w kuchni.

Odpowiedź