Przydomowe tarasy to miejsca, gdzie chętnie spędza się czas, zwłaszcza wiosną i latem. Umieszcza się na nich meble ogrodowe, fotele, krzesła i stoliki, co pozwala na przyjemne posiedzenie czy spotkanie z rodziną bądź przyjaciółmi. Żeby jeszcze podnieść komfort, można dodatkowo zadaszyć taras, by zapewnić cień oraz ochronę przed wiatrem i deszczem.
Jakie zadaszenia tarasowe można spotkać?
Jeżeli nasz dom posiada taras, ale bez zadaszenia, można temu w łatwy sposób zaradzić, samodzielnie go montując. Opcji jest tak naprawdę kilka, począwszy od rozwiązania sezonowego, czyli różnego rodzaju parasoli, aż po markizy czy stawianie specjalnych szkieletów pokrytych różnymi materiałami. Obecnie zadaszenie tarasów wykonuje się najczęściej z drewna lub poliwęglanu, jako że są one bardzo wytrzymałe i odporne na zróżnicowane warunki atmosferyczne. Warto jednak przyjrzeć się bliżej tym możliwościom.
Parasol jako zadaszenie tarasu
Jeżeli chcemy uchronić osoby przebywające na tarasie przed słońcem czy deszczem, pewnym rozwiązaniem jest postawienie parasola. To najczęściej jest dobre rozwiązanie sezonowe, a sam produkt chowa się na okres zimowy. Na rynku można spotkać różne rodzaje parasoli ogrodowych, mogą być one stawiane lub montowane do elewacji, aby można je było rozłożyć nad powierzchnią tarasu. Warto zwrócić uwagę na materiał ich wykonania oraz stelaż, by był wytrzymały i dobrej jakości. Ma to swoje zalety, choć stałe zadaszenie może być lepszym rozwiązaniem.
Markiza jako zadaszenie tarasu
Ciekawym rozwiązaniem jest zamontowanie markizy, które są zamocowywane na elewacji budynku na specjalnej ramie. Można je spokojnie składać i rozkładać w zależności od potrzeby, nie szpecą, a dodają uroku, jednocześnie chroniąc przed słońcem i deszczem. Mogą być one zwijane ręcznie lub posiadać zainstalowaną automatykę. Warto też zwrócić uwagę na rodzaj materiału i jego jakość.
Taras pod żaglem
Swego czasu dużą popularnością cieszyły się zadaszenia materiałowe w kształcie żagla. Jeden fragment materiału mocowany był do elewacji budynku, a pozostałe stawiane na specjalnych słupkach. W ten sposób tworzyło się zadaszenie, pod którym można się spokojnie skryć. Najczęściej mają ona kształt trójkąta lub kwadratu i szczególnie pasują do nowoczesnych aranżacji. Innym rozwiązaniem może być też zainstalowanie materiałowych osłon, które zwiewnie będą opadać nad tarasem lekko podwieszone, albo przewieszone przez stelaż.
Stałe zadaszenie z drewna lub poliwęglanu
Te dwa rozwiązania ostatnimi laty cieszą się największą popularnością z racji tego, że są zarówno praktyczne, jak i stylowe. Montuje się je bezpośrednio przy ścianie budynku i mają one charakter szkieletu. Daszek nad tarasem może być mniej lub bardziej przepuszczalny jeżeli chodzi o ilość światła i wykonuje się go ze szkła lub materiałów sztucznych. Coraz chętniej też zabudowuje się tarasy wokół, dodając drzwi przesuwne i inne ścianki, dzięki czemu miejsca te stają się niemal przedłużeniem salonu.
Jakie zadaszenie tarasu wybrać?
Najlepiej takie, które będzie nam odpowiadało pod względem praktycznym. Warto też zwrócić uwagę na sam ogród – zadaszenie powinno harmonijnie współistnieć z otoczeniem, pasować nie tylko do elewacji budynku, ale i do tego co znajduje się poza nim.
Dziękuję za ten przegląd – akurat jestem w trakcie wyboru zadaszenia na własny taras i jeszcze nie jestem do końca pewna, w jakim kierunku chcę iść. Póki co najbardziej skłaniam się w stronę markizy 🙂