Sen w naszym życiu ma kluczowe znaczenie. Około 1/3 naszego życia śpimy. Jak zatem spać aby się wyspać ? Zgadzamy się w 100% z hasłem przewodnim lidera produkcji materacy i łóżek, szwedzkiej firmy Hilding „Wyspani mogą więcej”. (więcej na http://abcsypialni.pl/blog/top-6-zalet-hildinga-postaw-na-komfortowy-sen/)
Do głównych czynników bezpośrednio wpływających na nasz spokojny sen i dobre samopoczucie należą: ergonomia, mikrolikmat i higiena. Pośrednio znaczenie mają także wzornictwo, wytrzymałość i ochrona środowiska.
W wyspanym ciele – zdrowy duch 🙂 Bezpośrednio na jakość, komfort snu i wypoczynku wpływa materac, stelaż elastyczny oraz łóżko. Bardzo ważną kwestią jest aby te produkty zostały optymalnie dobrane do naszych potrzeb, czyli ważne aby zostały spersonalizowane. Niezwykle często klienci pytają o najlepszy materac. Nie ma jednej, konkretnej odpowiedzi na tak zadane pytanie. Dobór właściwego zestawu sypialnianego zawsze powinien poprzedzić wywiad prowadzący do uzyskania ważnych informacji w tym zakresie.
Sen jest nie do przecenienia dla naszego organizmu. Przede wszystkim umożliwia regenerację sił, odbudowę naszego organizmu i głęboki relaks. Firma Hilding przeprowadziła badania jakości snu, wynika z nich, że aż 71,5% Polaków czuje się niewyspanymi w ciągu dnia. Duża grupa 49,3% badanych ma trudności z zaśnięciem, pomimo tych informacji sądzimy, że nas Polaków bezsenność nie dotyczy. 48,8% badanych śpi na wersalkach, tapczanach, rozkładanych sofach lub innych produktach łóżko podobnych. Jednak 61,4% respondentów zdaje sobie sprawę, że wygodne łóżko jest kluczowym czynnikiem wpływającym na jakość snu.
Jakie korzyści daje nam wartościowy sen, a co się dzieje w przypadku niedoboru snu ?
Podczas snu dochodzi do regenracji całego organizmu, wydzielają się hormony wzrostu somatotropiny, dochodzi do podziałów komórkpowych, których efektem jest np. przyrost włosów, paznokci, odbudowa skóry. Sen pozwala nam wyciszyć się, zredukować napięcie. Ma wpływ na utrwalanie, porządkowanie w mózgu informacji. Czyści zbędne dane zgromadzone podczas dnia. Zasadne jest powiedzenie „muszę się z tym przespać” 🙂
Niewysypiając się robimy krzydę własnemu organizmowi, jesteśmy rozdrażnieni, mamy spowolnione rekacje, problemy z koncentracją, gorzej się czujemy, spada odporność na infekcje, zmniejsza się istotnie nasza wydolność, sprawność i efektywność. Możemy to zaobserwować gdy niewyspani będziemy pracować lub uczyć się. Długotrwały niedobór snu (sen krótszy niż 4 godziny) prowadzi do groźnych zachrowań, w ekstremalnych sytuacjach może być przyczyną śmierci.
National Sleep Foundation strzorzyła 18 osobowy zespół składający się z lekarzy, naukowców i badaczy. Poddali oni analizie ponad 300 badań dotyczących snu. Wynikiem tej analizy jest zestawienie dotyczące prawidłowej ilości snu dla poszczególnych grup wiekowych:
noworodki (0 – 3 miesięcy): 14-17 godzin dziennie
niemowlęta (4 – 11 miesięcy): 12-15 godzin dziennie
małe dzieci (1 – 2 lata): 11-14 godzin dziennie
dzieci w wieku przedszkolnym: (3 – 5 lat) 10-13 godzin dziennie
dzieci w wieku szkolnym (6 -13 lat): 9-11 godzin dziennie
nastolatki (14 – 17 lat): 8-10 godzin dziennie
młodsze osoby dorosłe (18 – 25 lat): 7-9 godziny dziennie
dorośli (26 – 64 lat): 7 – 9 godzin dziennie
osoby starsze (65 lat +) 7-8 godziny dziennie
Pamiętajmy zatem o właściwym doborze materaca, stelaża, łóżka, odpowiedniej temperaturze (18º C), wilgotności (40-60% ) w sypialni. Znaczenie ma także odpowiednie oświetlenie, brak hałasu, przytulny wystrój i kolorystyka.
Źródło: http://abcsypialni.pl/
Odpowiedź