Pościel bawełniana – dlaczego tak często ją kupujemy?

Chyba każda osoba posiada w domu komplet bawełnianej pościeli. Jest to klasyka gatunku, choć nie zawsze wiemy dlaczego. Głównie wybieramy pościel z bawełny, ponieważ polecają ją krewni, przyjaciele, a nawet sprzedawcy w sklepach. Bawełna jest materiałem znanym już od czasów starożytności, a mimo to wciąż jest chętnie używana. Co warto wiedzieć o pościeli wykonanej z tego materiału?

Tania, ale funkcjonalna

Nie da się ukryć, że główną zaletą pościeli z tego materiału jest jej cena. Jedwab czy satyna choć piękne, są też bardzo drogie. A bawełna może mieć też różne domieszki, które sprawiają, że połyskuje jak satyna albo chłodzi jak jedwab. Dlatego jest to najpopularniejszy rodzaj pościeli.

Pościel bawełniana wykonana ze 100% bawełny cechuje się lekkością i ciepłem. Można ją używać przez cały rok, ponieważ mimo, że dobrze zachowuje ciepło w zimie, to latem też chłodzi. Po prostu jest to materiał przewiewny i zapewnia świetną cyrkulację powietrza, ale nie wychładza pościeli. Jako materiał naturalny ma też wysoką higroskopijność. Oznacza to, że łatwo wchłania wilgoć, np. gdy podczas snu się pocimy, pot zostanie wchłonięty i odparowany z poszewek.

Pościel trzeba zmieniać co kilka dni, a więc dobrze jest mieć kilka kompletów na zapas. Wybierając modele z bawełny można tanio kupić komplety o różnych wzorach i kolorach, a zatem posiadanie zapasu takiej pościel nie będzie drogie. Żeby odświeżyć poszewki też nie musimy się natrudzić czy wydawać pieniędzy na drogie środki do prania. Wystarczy włożyć pościel do pralki i wyprać ją w ulubionym proszku albo płynie. Taką pościel można prać w razie potrzeby także w wyższej temperaturze. Większość producentów zaleca prania w temperaturze do 60 stopni Celsjusza. Jest to wystarczające, aby pozbyć się zabrudzeń i zanieczyszczeń z materiału. Warto pamiętać, że białą pościel można też wybielać. W ten sposób szybko przywrócimy jej śnieżnobiałą biel, ale materiał nie uniknie zniszczeniu.

Poszewki i prześcieradła nie muszą być białe. Z powodzeniem na rynku znajdziemy wiele modeli kolorowej pościeli. W zasadzie możliwa jest do znalezienia pościel w każdym kolorze, a także w wielu wzorach. Obecnie popularne są motywy roślinne, a więc takiej pościeli na rynku jest najwięcej. Jednak można też kupić poszewki przedstawiające postacie z kreskówek albo tradycyjne wzory jak paski i kropki.

Czy pościel bawełniana jest najlepsza?

Obecnie na rynku jest tak ogromny wybór produktów, że można się zastanawiać, co w zasadzie jest najlepsze. Nie wszystko co jest popularne, musi być od razu najlepsze. Jednakże pościel bawełniana ma tak wiele zalet, że trudno się nie zgodzić, iż jest dobrym wyborem. Głównie dlatego, że bawełna jako materiał ma bardzo szerokie zastosowanie. Co bardzo ważne można z niej szyć pościel dla dzieci i dla dorosłych. Jest na tyle przyjemna i delikatna w dotyku, że nie podrażnia skóry nawet małych dzieci.

Ponadto ten materiał świetnie sprawdza się do szycia pościeli. Większość kompletów wykonana jest z czystej bawełny, ale włókna bawełniane można też mieszać z włóknami syntetycznymi, aby uzyskać nowe tkaniny o jeszcze lepszych właściwościach. Pościel wykonana z tego materiału, jest przyjemne w dotyku, nie podrażnia skóry, nie wywołuje alergii, a także jest przewiewna i higroskopijna. Do tego jest to naturalne włókno, a więc taka pościel może zostać uznana za ekologiczną. Po wypraniu pościel schnie bardzo szybko i łatwo ją wyprasować.

Satyna bawełniana – nowy hit sypialni

Gatunków bawełny oraz tkanin, w których dużą rolę odgrywają jej włókna jest bardzo wiele. Ostatnio jednak dużo się mówi o satynie bawełnianej. Czym w zasadzie jest ten materiał? Satyna bawełniana to 100% bawełna, ale jej niezwykły splot sprawia, że ma połysk i właściwości satyny. Bawełniana przędza w procesie wyrobu uzyskuje nowe właściwości i zachowuje zarówno jak bawełna, jak i ma cechy drogiej satyny.

Jest to świetna alternatywa dla osób, którym marzy się satynowa pościel, ale niekoniecznie chcą kupować pościel z tego materiału. Co prawda dla satyny można znaleźć wiele zamienników wykonanych z włókien sztucznych, ale nie każdemu to odpowiada. Dlatego satyna bawełniana, nazywana też bawełna satynową jest coraz chętniej wybieraną alternatywą, jeśli chcemy mieć trwałą, ale i elegancką pościel.

Jak dbać o bawełnianą pościel?

Trzymając się kilku prostych zasad, możemy przedłużyć ładny wygląd naszej pościeli nawet o lata. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na zalecenia producenta wypisane na zewnętrznym opakowaniu. Choć można znaleźć bardzo wiele ogólnych porad, to producent pościeli wie najlepiej, jak z nią postępować, aby był trwała.

Jednak wiele osób zapomina o podstawowym zabiegu przygotowującym pościel do użytkowania, jakim jest po prostu wypranie jej. Choć nowa pościel jest czysta, to i tak warto ją wyprać zanim jej użyjemy. Dzięki temu uzyska zapach naszego ulubionego płynu do płukania, ale też sama tkanina zostanie odświeżona, a nawet zmiękczona, co sprawi, że będzie bardziej przyjemna w dotyku.

Jeśli wybraliśmy barwny komplet warto zastosować przed pierwszym praniem dodatkowy krok. Nasze babcie miały zwyczaj namaczać kolorowe ubrania zaraz po kupieniu w letniej wodzie z octem. Dlaczego? Ponieważ po takim namaczaniu kolory się utrwalają. Co prawda obecnie używane środki w produkcji pozwalają dobrze utrwalić wzór, ale jeśli chcemy uzyskać dodatkową pewność, nie zaszkodzi, jeśli namoczymy najpierw pościel w wodzie z dodatkiem octu.

Kiedy już będziemy używać pościeli i chcemy ją wyprać albo niestety pojawi się na nich duża i ciemna plama i potrzebne będzie odplamianie, dobrze jest najpierw sprawdzić sposób prania podany na metce. Większość tkanin, w tym pościel z bawełny można prać w zwyczajnej pralce. Najczęściej sugerowana jest temperatura w przedziale 40-60 stopni Celsjusza. W temperaturze 60 stopni Celsjusza zaleca się prać pościel dla alergików, ponieważ taka temperatura prania skutecznie zabija roztocza.

Pościel z bawełny można swobodnie rozwiesić do wyschnięcia. Nie zaleca się suszyć pościeli w suszarce bębnowej, ponieważ podczas wirowania może się ona zniszczyć. Z powodzeniem możemy jednak wyprasować pościel na najniższej temperaturze. A później założyć ją na kołdrę i poduszki albo po prostu złożyć w kostkę i położyć na półce.

One Response - Add Comment

Odpowiedź