Na jakie parametry zwrócić uwagę wybierając kołdrę?

Dobór odpowiedniej kołdry ma ogromne znaczenie dla komfortowego snu. Musi być właściwie dobrana i dopasowana do indywidualnych potrzeb, gdyż tylko wtedy zapewni właściwy wypoczynek. Ogromny wybór kołder dostępnych na rynku sprawia, że wybranie tej odpowiedniej może okazać się dość trudnym zadaniem. Z tego właśnie względu warto dowiedzieć się, na jakie parametry należy zwrócić szczególną uwagę, aby podjąć dobrą decyzję.

Jaki rozmiar kołdry wybrać?

Jednym z kluczowych parametrów, na jaki należy zwrócić szczególną uwagę jest rozmiar kołdry. Musi być ona dopasowana przede wszystkim do wielkości łóżka oraz liczby osób, które będą się nią przykrywać. Dla jednej osoby przeznaczone są kołdry jednoosobowe o długości 200 cm oraz szerokości wynoszącej 150 lub 160 cm. W przypadku kołder dwuosobowych na rynku można znaleźć takie, których długość sięga nawet 240 cm. Są one przeznaczone przede wszystkim dla wysokich osób. Szerokość najlepiej jest dopasować do indywidualnych preferencji snu, a także wagi czy sylwetki. Trzeba mieć na uwadze to, że zarówno zbyt mała, jak i zbyt duża kołdra może negatywnie wpływać na komfort snu.

Jaki rodzaj wypełnienia wybrać?

Wypełnienia kołder dostępnych w ofercie Bellastoria podzielić można na naturalne oraz syntetyczne. Pierwsze z nich to modele wypełnione puchem oraz pierzem. Kołdry puchowe doskonale grzeją i odprowadzają nadmiar wilgoci. Są ciepłe, a jednocześnie lekkie. Nie nadają się jednak do stosowania w przypadku alergików. Kołdry z pierza są nieco cięższe i mniej wytrzymałe, ale ich zaletą jest niższa cena, dlatego są często wybieraną alternatywą dla kołder puchowych. Wśród modeli naturalnych wyróżnia się również te wykonane z wełny, które są uznawane za jedne z najcieplejszych. Mogą więc być śmiało stosowane jesienią i zimą.

Kołdry syntetyczne posiadają wypełnienie z granulatu silikonowego bądź włókna poliestrowego. Te z granulatem są świetną alternatywą dla kołder puchowych dla alergików, gdyż nie wywołują związanych z alergią dolegliwości. Ich zaletą jest także to, że bez problemu można prać je w pralce co pomaga w utrzymaniu ich w należytej czystości. Kołdry wypełnione włóknem silikonowym są natomiast świetnym rozwiązaniem na lato i wiosnę, gdyż są przewiewne i zapewniają dobrą wentylację.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie kołdry?

Bardzo ważny parametrem, jaki również trzeba wziąć pod uwagę jest rodzaj poszycia. Wpływa ono nie tylko na komfort użytkowania kołdry, ale i na jej ogólną trwałość. Najczęściej wybierane są te wykonane z naturalnej bawełny, która jest przyjemna w dotyku i przewiewna. Bez problemu można je także prać w pralce. Nieco tańszą alternatywą są poszycia bawełniano-poliestrowe, które także wyróżniają się trwałością i odpornością na uszkodzenia. Osoby, które lubią materiały wysokiej jakości mogą zdecydować się na kołdrę z poszyciem jedwabnym lub satynowym, które są nie tylko przyjemne w użytkowaniu, ale i bardzo eleganckie. Z kolei idealnym rozwiązaniem dla wszystkich szukających niedrogiej kołdry będą te z poszyciem z mikrofibry.

Wybór odpowiedniej kołdry to bardzo ważna decyzja, jaką należy podjąć, aby cieszyć się komfortowym i niczym niezakłóconym snem. Warto poświęcić nieco czasu na to, aby dobrać kołdrę dopasowaną do potrzeb.

Odpowiedź