Na rynku dostępna jest pościel dla alergików, sporządzana z dobranych materiałów. Oferowane są również kołdry i poduszki antyalergiczne. Jednak sama nazwa nie wystarczy! Warto kierować się faktami, odczytywać składy, atesty i certyfikaty. Sprawdź, jaka pościel jest odpowiednia dla alergika.
Jakimi właściwościami wyróżnia się pościel antyalergiczna?
Pościel dla alergików powinna być wykonana z materiałów, stwarzających trudne warunki dla rozwoju roztoczy. W dodatku pościel dla alergika musi być szczególnie trwała, ze względu na konieczność częstego prania.
Szczególną popularnością cieszy się pościel dla alergików bawełniana, złożona z wysokiej jakości, bawełnianych poszew i prześcieradła z tego samego materiału. Bawełna jest bowiem materiałem przewiewnym, dlatego w pościeli nie gromadzi się wilgoć, roztocza i alergeny. Co więcej, pościel bawełniana może być z powodzeniem prana w wysokich temperaturach. Ułatwia to eliminację roztoczy, które giną w temperaturze około 45 °C.
To jednak nie koniec zalet bawełny! Bawełniana pościel chroni wkład przed zanieczyszczeniem chorobotwórczymi mikroorganizmami. Dla uzyskania takiego efektu należy wybierać pościel z bawełny o gęstym splocie i wysokiej gramaturze. Dzięki temu roztocza nie przedostaną się do wkładu, a zachowanie odpowiedniej higieny stanie się dużo łatwiejsze.
Jakie kołdry i poduszki antyalergiczne wybierać?
Wybierając poduszkę czy kołdrę antyalergiczną należy brać pod uwagę rodzaj materiału wierzchniego oraz typ zastosowanego wypełnienia. Gdy chodzi o pokrycie, szczególną popularnością cieszy się mikrofibra. Struktura mikrofibry nie pozwala bowiem na przenikanie roztoczy, jak i innych zanieczyszczeń czy drobnoustrojów. Dobrą alternatywną jest także wspomniana już jakościowa bawełna.
Szczególnie istotny jest jednak rodzaj zastosowanego wypełnienia. Mianowicie, poduszka czy kołdra dla alergika musi być wypełniona specjalnymi włóknami antyalergicznymi. Są to chociażby włókna poliestrowe, tworzące środowisko niesprzyjające rozwojowi roztoczy i zdatne do prania w pralce. Włókna te nierzadko uzupełniane są o substancje antyalergiczne, antygrzybiczne i antybakteryjne. Powinny to być środki opracowane przez ekspertów na potrzeby konkretnego produktu. Stosuje się także włókna bambusowe, wykazujące podobne działanie. W takim wypadku muszą to być włókna pozyskiwane mechanicznie, ponieważ przetwarzane chemicznie włókna bambusowe tracą swoje unikalne właściwości.
W zależności od typu uczulenia, dobrym wyborem mogą okazać się ekskluzywne poduszki i kołdry z puchem. Tego typu kołdry i poduszki dla alergika muszą być jednak wyróżnione certyfikatem NOMITE. Certyfikowane wypełnienia są uprzednio skrupulatnie oczyszczane i osuszane, a następnie zabezpieczane gęsto tkaną bawełną. Aby poduszki i kołdry puchowe zachowały swe walory, należy je regularnie poddawać praniu chemicznemu i wietrzyć.
Oprócz certyfikatu NOMITE, zarezerwowanego dla wyrobów puchowych, warto zwrócić uwagę również na inne odznaczenia. Pościel dla alergika powinna być wyróżniona znakiem rekomendacji Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. W przypadku alergii na środki chemiczne, barwniki, substancje zapachowe i inne szkodliwe komponenty, należy wyposażyć się w pościel z Certyfikatem Oeko-Tex Standard 100.
Podsumowując, antyalergiczne poduszki i kołdry powinny odznaczać się konkretnymi właściwościami. Ponadto, warto pokrywać je odpowiednio dobraną pościelą. Jaka pościel dla alergików zasługuje na uwagę? Przede wszystkim ta, która jest łatwa w oczyszczaniu i zapewnia cyrkulację powietrza. Z szerokiej oferty pościeli skorzystasz w sklepie Interni.pl.
Odpowiedź