Dlaczego warto zamienić łóżko z płyty meblowej na drewniane?

[REKLAMA]

Dlaczego warto zamienić łóżko z płyty meblowej na drewniane? Jaki jest powód, by wydawać więcej za mebel, który wygląda bardzo podobnie do tańszego? Rzeczywiście, meble z płyty mogą być równie piękne, co te wykonane z naturalnego drewna. Podamy Ci jednak dowody, że prawdziwe lite deski są dużo bardziej wartościowym materiałem niż płyty MDF. Sprawdź, co wyróżnia prawdziwe drewno i dlaczego łóżko z litych desek jest lepszym wyborem niż łóżko z płyty meblowej.

Cechy wyróżniające meble drewniane 

Zapewne skwitujesz, że jedną z cech wyróżniających meble drewniane jest ich wysoka cena. Owszem, meble wykonane z naturalnego surowca są najczęściej droższe niż ich odpowiedniki z płyt MDF. 

Wyjaśniamy, że cena wynika ze sposobu, w jaki pozyskuje się surowiec. Na prawdziwe deski z litego drewna trzeba trochę poczekać. Drzewa rosną przez długie dekady, zanim osiągną odpowiednie parametry do wykorzystania w meblarstwie. 

Cena wynika wynika zatem ze specyfiki surowca. A surowiec pozyskiwany z naturalnych źródeł jest dzięki temu niezwykle szlachetny. Co więcej, każda deska jest inna, dlatego drewniane meble są niepowtarzalne. 

Poznaj właściwości mebli drewnianych:

  • Meble wykonane z litych desek charakteryzują się wysoką trwałością. Lite deski powstają z jednego kawałka drewna, dzięki czemu są bardzo wytrzymałe.
  • Z racji swojej wytrzymałości prawdziwe drewno jest znacznie bardziej odporne na zniszczenia niż meble z płyty.
  • Solidny charakter płyt drewnianych gwarantuje dużą odporność na obciążenia
  • Jeśli wybierzesz drewno sosnowe, skorzystasz z jego właściwości antystatycznych. Meble sosnowe są idealnym wyborem do pokoju dziecięcego lub do pomieszczeń alergików. 
  • Naturalne drewno świetnie prezentuje się w każdym wystroju, nawet nowoczesnym, dzięki czemu jest łatwe w aranżacji. 

Oczywiście w zależności od gatunku drewna, jaki wybierzesz, te wszystkie właściwości są nieco różne, ale w ogólnym zarysie charakteryzują wszystkie meble z drewna. 

Jako przykład podamy twardość mebla drewnianego. Dębowe deski są dużo twardsze, cięższe i bardziej wytrzymałe niż sosnowe. Natomiast drewno sosnowe i tak jest znacznie bardziej wytrzymałe niż deska MDF czy płyta wiórowa.   

Łóżka drewniane a łóżka z płyty meblowej

Właściwości naturalnego drewna mają szczególne znaczenie podczas wybierania łóżka. Chyba już możesz sobie odpowiedzieć na pytanie, czy lepiej zdecydować się na łóżka drewniane do sypialni czy na łóżka wykonane z płyty meblowej

Drewniane łóżka do sypialni to strzał w dziesiątkę z kilku powodów:

  • Łóżko musi utrzymać ciężar śpiących domowników. Oczywiście czasami, jeśli jesteśmy niewielkiej postury, nie jest to wielkim wyzwaniem, ale mimo wszystko ważną cechą łóżka jest jego wytrzymałość. Łóżko z litego drewna sprawdza się doskonale w roli solidnej konstrukcji.
  • Wspomniana konstrukcja ma też za zadanie utrzymać ciało śpiących w odpowiedniej pozycji. Mocne deski są porzadną podstawą pod materac, dzięki czemu ciało wypoczywa w nocy w najlepszych możliwych warunkach. 
  • Kupując łóżko, tak naprawdę “kupujemy” zdrowy i mocny sen. Gwarantujemy sobie tym samym niezbędny i oczekiwany odpoczynek. Łóżko z płyty nie zawsze jest tak wygodne, jak prawdziwa drewniana podstawa. 

Decydując się na łóżko drewniane, dbasz zarazem o jakość snu, wygodną pozycję oraz środowisko. Wytrzymałe drewniane łóżko to inwestycja na długie lata, dzięki czemu przez wiele sezonów nie będziesz musiał szukać nowego mebla do spania. 

Odpowiedź