Wbrew pozorom wybór mebli do sypialni nie jest tak prosty, jak może się to wydawać. I choć katalogi meblarskie pełne są różnego rodzaju aranżacji, to jednak nawet najpiękniejsza przestrzeń nie sprosta naszym oczekiwaniom, jeśli okaże się ona mało praktyczna. Czym zatem należy kierować się podczas wyboru mebli do sypialni?
Po pierwsze: wymiar
Tym, na co należy zwrócić największą uwagę podczas wyboru mebli, jest wymiar – zarówno samego pomieszczenia, jak i poszczególnych sprzętów. Jak zapewne łatwo zauważyć, swego rodzaju „centrum” sypialni stanowi łóżko. Takowe powinno być przede wszystkim dopasowane do naszych potrzeb. Kluczową kwestią jest oczywiście jego wymiar. Łóżka jednoosobowe dostępne są zazwyczaj w rozmiarach 80 x 200 cm, 90 x 200 cm oraz 100 x 200 cm. Zdecydowanie większe są oczywiście łóżka dwuosobowe, których wymiary wynoszą 140 x 200 cm, 160 x 200 cm, 180 x 200 cm czy też 200 x 200 cm. Na które z nich warto się zdecydować?
Jakie łóżko do małej sypialni?
Jeśli nasza sypialnia posiada spory metraż, to wybór łóżka nie sprawi większego problemu, gdyż jest on uzależniony wyłącznie od naszych preferencji. A co z małymi pomieszczeniami? Osoby mieszkające w pojedynkę mogą pozwolić sobie na łóżko jednoosobowe np. 90 x 200 cm. Taki mebel nie zajmie zbyt wiele miejsca, więc może zostać umieszczony nawet w bardzo małej sypialni. Przed nieco trudniejszym zadaniem staną oczywiście pary. W ich przypadku świetnym rozwiązaniem może okazać się łóżko tapicerowane 140 x 200 z pojemnikiem. Wspomniany sprzęt będzie bowiem nie tylko piękny, ale również wysoce funkcjonalny. Wszystko dzięki wspomnianemu pojemnikowi, który bez najmniejszego problemu pomieści zarówno pościel, jak i różnego rodzaju tekstylia np. ozdobne poduszki czy też koce. Dzięki temu z powodzeniem możemy zrezygnować z zakupu komody czy też innego typu sprzętu, w którym trzymalibyśmy wspomniane akcesoria.
Po drugie: garderoba
Posiadacze dużych domów czy też apartamentów mogą pozwolić sobie na połączenie sypialni z garderobą. Warto jednak zauważyć, iż wspomniana garderoba zawsze zajmuje co najmniej kilka (a niekiedy kilkanaście) metrów kwadratowych. Swego rodzaju alternatywą, którą możemy zastosować również w przypadku zdecydowanie mniejszych pomieszczeń jest funkcjonalna szafa z przesuwanymi drzwiami. Ten rodzaj rozwiązania może – w zależności od wielkości pomieszczenia czy też ustawienia ścian – zajmować całą przestrzeń ściany, funkcjonować na zasadzie zabudowy wnęki bądź też samego narożnika pokoju. Co istotne to fakt, iż obecnie spora część firm meblarskich wykonuje wspomniane szafy na wymiar.
Po trzecie: styl
Funkcjonalna sypialnia to pomieszczenie nie tylko komfortowe i przestronne, ale również piękne. Dlatego też – jeszcze przed zakupem mebli – warto wybrać konkretny styl wnętrzarski, który będzie stanowił swego rodzaju wyznacznik charakteru danej przestrzeni. Co mamy do wyboru? Obecnie dużą popularnością cieszy się zwłaszcza styl glamour, którego cechą charakterystyczną jest nienachalna elegancja. Glamour to pikowane, zdobione łóżka, obszerne skórzane kanapy, połyskujące złotem tkaniny, kryształowe żyrandole czy też lustra umieszczone w rzeźbionych ramach.
Innym, nie mniej ciekawym stylem jest design skandynawski. Jego charakterystycznym elementem są pobielane, drewniane meble oraz różnego typu ekologiczne materiały, w tym głównie skóra czy kamień. Styl skandynawski to także wszechobecna miękkość, którą podkreśla spora ilość dodatków takich jak poduszki, miękkie koce i ciepłe pledy.
Na samym końcu styl minimalistyczny, który – jak sama nazwa wskazuje – kładzie największy nacisk na przestrzeń. To oszczędność mebli, a nawet kolorów. Wnętrza minimalistyczne to pomieszczenia spokojne, stonowane i mocno rozświetlone, w których nie ma miejsca na chaos czy też nieprzemyślane wybory.
Odpowiedź