Kompresor śrubowy – cechy, zastosowanie i działanie

[REKLAMA]

Kompresor śrubowy cieszy się bardzo dużym uznaniem na rynku. Podstawą działania w tym przypadku są dwie obracające się śruby. Czym cechuje się sprężarka tego typu? Gdzie znajduje zastosowanie? Jakie zalety posiada?

Działanie sprężarki śrubowej

Kompresor śrubowy to wydajne i sprawne urządzenie, jakie jest wykorzystywane w wielu miejscach. Działanie opiera się na dwóch śrubach. Najprościej rzecz ujmując, powietrze pobrane z zewnątrz przechodzi przez filtr i jest wtłaczane do przestrzeni między śrubami. Kolejnym etapem jest sprężenie powietrza – gaz zostaje skompresowany za pomocą zmniejszenia wolnej przestrzeni. Dochodzi do wzrostu ciśnienia, a sam ruch jest płynny. Na skutek tego ruchu powstaje strumień sprężonego powietrza o wysokim ciśnieniu. 

Sprężarka olejowa

Jeśli chodzi o sprężarkę olejową, działa ona nieco inaczej niż model bezolejowy. Dobranie odpowiedniego urządzenia typu kompresor śrubowy jest zależne od naszych oczekiwań. Sprężarka ze wtryskiem oleju wykorzystuje olej w celu schładzania, oczyszczania, nasmarowania oraz zabezpieczenia. To niezwykle istotny czynnik, który pozwala pracować urządzeniu przez cały czas. W tym przypadku nie można zapominać o systematycznej wymianie oleju po określonym czasie pracy. 

Ważnym produktem jest tutaj mikstura oleju i powietrza, która zostaje rozdzielona przed pracą. Następnie mieszanka jest poddawana działaniu siły odśrodkowej. W efekcie otrzymamy oczyszczone i sprężone powietrze, a olej powraca do komory, tak aby można było go wykorzystać ponownie. 

Wykorzystanie urządzenia śrubowego

Okazuje się, że sprężarki śrubowe znacząco przyspieszają wiele prac i wpływają na oszczędność czasu. Są bardzo skutecznym urządzeniem, które dostarcza czystego i sprężonego powietrza. Wiele osób nie wyobraża sobie wykonania danego zadania bez pomocy sprężarki. Sprzęt jest na szeroką skalę używany w przemyśle:

  • lotniczym,
  • elektronicznym,
  • maszynowym,
  • spożywczym,
  • farmaceutycznym,
  • morskim.

Maszyna daje możliwość zachowania najwyższego stopnia jakości i produkcji praktycznie w każdym otoczeniu. Zainteresowaniem cieszą się zarówno modele stacjonarne, jak i mobilne, które cechują się wydajnością i trwałością. 

Jakie zalety ma kompresor śrubowy?

Warto podkreślić, że kompresory śrubowe mają szerokie zastosowanie. Plusem jest fakt, że urządzenie działa cicho oraz wydajnie, tworząc przyjazny klimat w zakładzie pracy. Producenci oferują też szybką pomoc w razie awarii, jak też kilkuletnią gwarancję. 

Taka sprężarka działa sprawnie i skutecznie, co wynika z zastosowania właściwości chemicznych i fizycznych sprężonego powietrza. Ulega ono czyszczeniu, co jest kluczowe z punktu widzenia zakładu pracy. Kolejną zaletą jest łatwość transportu maszyny i łatwość magazynowania. Nie bez znaczenia jest bezpieczna, cicha i czysta praca urządzenia. Przedsiębiorcy, którzy szukają ekonomicznego i efektywnego rozwiązania do swojej firmy, z pewnością postawią na sprężarki śrubowe. 

Nowoczesne kompresory śrubowe to urządzenia, jakie przydadzą się w wielu miejscach. Mają wiele zalet, dzięki którym możemy być pewni, że posłużą nam przez wiele lat. 

Odpowiedź