Funkcjonalny czajnik elektryczny – moc, pojemność, dodatkowe funkcje

[REKLAMA]

[WSPÓŁPRACA REKLAMOWA]

Chyba nikt z nas nie wyobraża sobie dziś wyposażenia kuchni bez czajnika i oczywiście nie ma w tym nic szczególnego. Trzeba też sprawiedliwe przyznać, że nikt nie będzie mieć większego problemu z tym, aby znaleźć czajnik dla siebie optymalny. Wybór tego małego sprzętu AGD jest naprawdę duży. Czajniki są różne pod względem mocy, ale także pojemności i dodatkowych funkcji. Dlatego w tym artykule skupiamy się na tym, jak wybrać czajnik elektryczny, aby był on optymalny do potrzeb i wymagań, czy to domowników, czy na przykład pracowników firmy.

Jaka moc i pojemność czajnika elektrycznego?

Jeżeli chcemy znaleźć optymalny czajnik, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na moc oraz pojemność urządzenia. Szczególnie że są one ze sobą powiązane, tj.:

  • czajnik o mniejszej pojemności może mieć mniejszą moc;
  • czajnik o większej pojemności musi mieć większą moc.

Wydaje się, że optymalnie, kiedy czajnik elektryczny ma moc od 2000 do 2400 W. Można powiedzieć, że to taki standard w obrębie tego parametru. Taka moc niesie w sobie wiele zalet. Przede wszystkim czajnik o mocy przynajmniej 2000 W bardzo szybko zagotuje wodę na kawę czy herbatę.

Z drugiej strony, jak już zauważyliśmy, moc czajnika powinna być uzależniona od pojemności. Dlatego mniejszy czajnik, którego pojemność wynosi na przykład około 1 litra, może mieć mniejszą moc. Minimalna to ok. 800 W. Co innego, jeżeli czajnik elektryczny mieści już ponad 1,5 l wody. Wówczas jak najbardziej warto celować w modele, które pozwalają gotować wodę mocą na poziomie minimum 2000 W. Im moc jest wyższa, tym czajnik szybciej zagotuje wodę. Wbrew temu, co się może wydawać, takie czajniki są również bardziej energooszczędne, ponieważ pracują krócej.

Tak więc parametry mocy i pojemności są ze sobą powiązane. Jeżeli wziąć pod uwagę pojemność, za standard należy uznać czajniki liczące sobie od 1,5 do 1,7 l. Oczywiście na rynku bez trudu można znaleźć większe czajniki liczące sobie nawet 2 l. Jednak trzeba mieć na uwadze, że nie zawsze duża pojemność jest powiązana z wystarczającą mocą. Oznacza to, że na zagotowanie wody często trzeba w ich przypadku poczekać nieco dłużej.

Najlepiej pojemność czajnika dobrać do liczby domowników. Jeżeli przyjąć, że szklanka mieści w sobie 250 ml naparu, czajnik o pojemności 1,5 l wystarczy na zalanie sześciu filiżanek. W przypadku mniejszych rodzin, singli czy par można zdecydować się na mniej pojemne czajniki, aczkolwiek modele o pojemności minimum 1,5 l należy uznać za najbardziej uniwersalne.

Jaki filtr do czajnika elektrycznego?

Wielu uważa, że woda z kranu jest dobrej jakości i nadaje się nawet do picia. Niestety, nie do końca jest to prawda. Rzadko jest ona pozbawiona szkodliwych pierwiastków, w tym metali ciężkich, które mają negatywny wpływ na zdrowie. Poza tym taka woda ma gorszy smak, co także nie jest bez znaczenia.

Dlatego wodę należy filtrować. Najlepszy jest tutaj dzbanek filtrujący. Swoje filtry mają również czajniki elektryczne. Przede wszystkim są to filtry antywapniowe. Dobrze, jeżeli można je wyjąć. Poza tym sprawdzi się nylonowy filtr antyosadowy. Jeszcze innym rodzajem filtru jest filtr węglowy, ze stalową siatką, czy hybryda będąca odpowiednikiem dzbanka filtrującego.

Jakie funkcje powinien mieć czajnik elektryczny?

Przy wyborze czajników elektrycznych warto też zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje takiego urządzenia. Trzeba sprawiedliwie przyznać, że obecnie czajniki na prąd potrafią być coraz bardziej funkcjonalnymi i zaawansowanymi sprzętami małego AGD. Jeżeli mielibyśmy wskazać na praktyczne funkcje takich urządzeń, byłoby ich kilka, na przykład:

  • Regulacja temperatury wody – bez wątpienia jest to bardzo przydatna funkcja. Trzeba pamiętać, że nie zawsze należy gotować wodę do wrzątku. Obecnie coraz popularniejsze staje się parzenie ziół czy też herbat orientalnych. Sęk w tym, że do ich przygotowania nie zawsze trzeba zalać zioła wrzątkiem. Wręcz przeciwnie – nie jest to zalecane, a nawet zabronione, jeżeli chcemy cieszyć się wykwintnym smakiem i niezwykłym aromatem naparu. Podobnie jest w przypadku białej herbaty, której wystarczy temperatura wody na poziomie do 70 stopni Celsjusza. W przypadku większości czajników zakres regulacji jest dość ogólny (np. 70 st. C, 80 st. C, 90 st. C), jednak w sprzedaży są także czajniki, które pozwalają ustawiać temperaturę wody nawet co do 1 st. C.
  • Funkcja utrzymywania temperatury – z jednej strony taki czajnik zużywa więcej energii, z drugiej funkcja potrafi być przydatna. W zależności od modelu utrzymanie temperatury jest możliwe przez kilkadziesiąt minut.
  • Funkcje ochronne i zabezpieczenia – każdy czajnik powinien być bezpieczny w użytkowaniu. Dlatego dobry model musi mieć funkcje, dzięki którym korzystanie z urządzenia nie wiąże się z żadnym ryzykiem. Pośród funkcji, jakie możemy wymienić w obszarze bezpieczeństwa, najpopularniejsze są m.in.: automatyczne wyłączanie po zagotowaniu wody i zdjęciu z podstawy, zabezpieczenie przed przegrzaniem, odcięcie zasilania przy zbyt niskim poziomie wody.

Materiał wykonania i marka czajnika elektrycznego

Przy wyborze czajnika elektrycznego warto też zwrócić uwagę na materiał wykonania. Do wyboru są m.in. modele plastikowe czy metalowe, chociaż tak naprawdę zwykle to połączenie obydwu materiałów. Najtrwalsze są czajniki z elementami wykonanymi ze stali szlachetnej. Z drugiej strony są głośniejsze i szybko się nagrzewają, dlatego ważne jest zastosowanie termoizolacji. Tańsze są czajniki plastikowe, które jednak wyglądają znacznie mniej elegancko.

Jeżeli jesteśmy przy trwałości, na pewno duże znaczenie ma również sama marka. Oczywiście warto zapłacić nieco więcej, ale mieć pewność, że jest to urządzenie z oferty renomowanego producenta. Jest duże prawdopodobieństwo, że sprzęt posłuży nam przez długie lata, jeżeli jest to czajnik elektryczny Bosch, Philips, Tefal, Zelmer czy Hobbs. Lista dobrych producentów małego sprzętu AGD jest bardzo długa, a więc każdy powinien znaleźć coś dla siebie i w odpowiedniej półce cenowej.

Odpowiedź