Wiertarki – rodzaje, zastosowanie, przeznaczenie. Jak wybrać?

[REKLAMA]

Dobrze dobrana wiertarka to podstawa prac remontowych w każdym domu. Gdyby jednak jej wybór był taki prosty! Jest wiele rodzajów wiertarek, trzeba tylko poznać ich przeznaczenie. Z tego artykułu można dowiedzieć się, jakie są typy wiertarek i jak dostosować je do prac w danym materiale.

Wiertarka udarowa

Cechą charakterystyczną tej wiertarki jest fakt, że posiada ona udar mechaniczny, który umożliwia wiercenie otworów w twardych materiałach. Niełatwo jednak wybrać dobry sprzęt, można też zagubić się w samych typach wiertarek udarowych. Poszukiwania wiertarek udarowych przeznaczonych do różnych prac budowlanych można zacząć od przejrzenia ich na stronie koelnerpolska.pl/produkty/narzedzia/elektronarzedzia/wiertarki.

Dobrze jednak pamiętać, że można wybierać między urządzeniami przystosowanymi do wierteł klasycznych, cylindrycznych i SDS. Podczas typowych niewymagających prac najlepiej jednak korzystać ze zwykłej wiertarki udarowej z wiertłem cylindrycznym o mocy rzędu 500/600W.

Wiertarka bezudarowa

Wiertarka bezudarowa przeznaczona jest dla początkujących majsterkowiczów. Umożliwia jedynie pracę z miękkimi materiałami, takimi jak drewno, dlatego nie znajdzie zastosowania np. podczas prac remontowych, kiedy trzeba wwiercić się w ścianę. Wtedy o wiele lepszym wyborem jest zakup wiertarek uniwersalnych, w których można wybrać tryb pracy (z udarem lub bez) – w tym wypadku trzeba jednak zwrócić uwagę na moc urządzenia, ponieważ gdy jest zbyt niska, wiercenie z udarem nie będzie efektywne.

Młotowiertarka

Urządzenie jakim jest młotowiertarka zalicza się już do innej klasy wiertarek. Jej budowa zasadniczo bowiem różni się od klasycznego narzędzia. Wyposażona jest ona w udar pneumatyczny i służy do wiercenia otworów w twardych materiałach takich jak na przykład beton. Młotowiertarki wyróżnia to, że nie potrzeba używać siły przy dociskaniu wiertła do danej powierzchni.

Wiertarko-wkrętarka akumulatorowa

Wiertarko-wkrętarka jest urządzeniem bezprzewodowym, ma ograniczony czas i zakres stosowania. Nadaje się doskonale do wkręcania śrubek oraz wiercenia w materiałach miękkich takich jak drewno.

Wiertarko-mieszarka

Przeznaczeniem wiertarko-mieszarki jest na przykład rozrabianie gipsu lub farby. Cechą charakterystyczną tego urządzenia jest to, że posiada dwa uchwyty po bokach co wpływa doskonale na komfort pracy.

Wiertarka profesjonalna

Wiertarka profesjonalna, jak sama nazwa wskazuje, nie jest przeznaczona dla amatorów. Najczęściej wybiorą ją profesjonaliści, którzy mają zamiar jej używać przez dłuższy czas podczas prac remontowo-budowlanych. Wiertarki profesjonalne są najczęściej bardzo solidnie wykonane i mają ogromną moc silnika (powyżej 600W).

Młot pneumatyczny

Młot pneumatyczny rzadko znajdzie zastosowanie w pracach domowych, służy bowiem do wyburzania betonu, kruszenia asfaltu czyli nadaje się tylko do wiercenia w bardzo twardych i ciężkich materiałach.

Wiertarka stołowa

Wiertarka stołowa jest bardzo niepozornym urządzeniem, często używana jest w warsztatach i do prac wymagających szczególnej precyzji.

Jak wybrać wiertarkę?

Głównym kryterium jakim należy się kierować wybierając wiertarkę jest jej zastosowanie. Warto wziąć też pod uwagę jej moc i parametry, przeznaczenie do danego materiału jak i sam rodzaj urządzenia.

Jeżeli ktoś poszukuje dobrej wiertarki wraz z opiniami to zapraszam do powyższego artykułu.

One Response - Add Comment

Odpowiedź