Wakacyjny remont? Obalamy 5 mitów dotyczących chemii budowlanej!

[REKLAMA]

Okres wakacyjny dla wielu osób jest idealną porą na remont. Sprzyjają temu: pogoda, czas wolny, wyjazd pozostałych członków rodziny, a nawet dłuższe dni. Oczywiście wszelkie prace wymagają zastosowania specyficznych materiałów i półproduktów, których właściwości i skład chemiczny budzą czasami obawy o ich wpływ na zdrowie, trwałość podłoża lub okres przydatności. Czym jest chemia budowlana i czy rzeczywiście ma jakieś niezbadane właściwości? Czego się spodziewać i gdzie szukać informacji? Zapraszamy do lektury.

Chemia budowlana, co to jest?

Jest to przeogromna grupa materiałów poczynając do zapraw, betonów mających na celu wzmocnienie, zabarwienie lub przyspieszenie stygnięcia. To także różnego rodzaju wypełniacze, powłoki i substancje spajające. Mowa oczywiście o klejach, lakierach, podkładach, gładziach, impregnatach i wielu innych, których szeroki wybór można znaleźć na stronie producenta chemii budowlanej Kleib.

Nie są to materiały gotowe w ścisłym rozumieniu tego słowa ani elementy instalacji. Dopiero ich właściwości pomocnicze wpływają na możliwość powstania konkretnej konstrukcji.

Jak już była mowa wcześniej, wiele z tych substancji obarczonych jest fałszywymi opiniami, mitami dotyczącymi ich wpływem na zdrowie, sposobami zastosowania lub właściwościami budowlanymi. Ile w tym prawdy? Oto pięć mitów związanych z chemią budowlaną, które przynoszą znacznie więcej szkód, aniżeli pożytku.

1. Farba elewacyjna

Pierwszym mitem pokutującym pośród mieszkańców domów jednorodzinnych (tylko w takim wypadku mieszkańcy mają wpływ na stosowane farby), jest to, że rodzaj i jakość farby elewacyjnej nie wpływa na trwałość elewacji. Innymi słowy, nie jest istotne, czym się maluje ważne, by było dużo i tanio. Otóż nie.

Zadaniem powłoki, oprócz walorów estetycznych, jest ochrona powierzchni zewnętrznej budynku przed wilgocią, zabrudzeniami, wodą, mikroorganizmami, a nawet przed promieniowaniem UV. Zatem klient w pierwszej kolejności powinien skupić się na specyfikacji produktu, a dopiero później na cenie.

Nie ma farby uniwersalnej i trzeba zdawać sobie z tego sprawę.

Niewłaściwie dobrana farba w najlepszym wypadku spowoduje konieczność ponownego malowania w krótkim czasie, w najgorszym przyspieszy odpadanie całych połaci tynku.

2. Kleje do płytek

Drugi mit wynika z niezrozumienia zasady działania zapraw klejących. Część klientów marketów budowlanych jest przekonana, iż kleje do płytek będą skuteczne bez względu na to, na jakim podłożu się je zastosuje. W efekcie znane są przypadki usiłowania klejenia ceramiki budowlanej w miejscach ubytku starej i na nieoczyszczonych miejscach.

Przy okazji pomija się inne parametry:

  • Przyczepność. Siła z jaką kleje spajają płytki, uzależniona od rodzaju podłoża.
  • Czas otwarty pracy. Okres po nałożeniu kleju na posadzkę, po którym traci on swoje właściwości spajające.
  • Spływ. Parametr określający zachowanie się spoiny na płaszczyznach ukośnych i pionowych.
  • Odkształcalność. Zachowanie się kleju pod wpływem naprężeń wynikających z naturalnej eksploatacji.

Powierzchnia klejenia musi być oczyszczona z pozostałości po starych płytkach i osuszona. W przeciwnym razie nawet najlepszy klej nie zapewni sukcesu.

3. Zaprawa murarska

Trzecim mitem jest pogląd, że nieważne jest ile i co się miesza ważne, by był cement, piach i woda.

Zupełnie zapomina się o tym, że w zależności od proporcji zaprawa murarska będzie miała inne właściwości, lub ich brak w przypadku rażących błędów przygotowawczych.

Rodzaje zapraw murarskich:

  • Zaprawy cementowe;
  • Zaprawy wapienne;
  • Zaprawy cementowo-wapienne;
  • Zaprawy gipsowe;
  • Zaprawy gipsowo-wapienne.

Przeznaczenie poszczególnych typów zapraw determinuje ich skład oraz przeznaczenie. Zastosowanie niewłaściwych będzie skutkowało utratą ich przydatności.

4. Zaprawa tynkarska

Czwarty mit wiąże się poniekąd z trzecim. Mianowicie zdarza się, że oba rodzaje zapraw traktowane są podobnie. Niestety nie są tożsame, mimo podobnej nazwy.

Zaprawa tynkarska charakteryzuje się delikatną, małą strukturą piasku, co po wyschnięciu pozwala na uzyskanie wyjątkowej struktury np. struktury baranka. Zaprawy tynkarskie mogą być sypkie w workach ale również gotowe w wiadrach. Takie zaprawy tynkarskie nakłada się przy pomocy agregatu.
Bardziej popularnymi zaprawami są zaprawy gotowe w wiadrach, przemawia za tym fakt, iż gotowe produkty kontrolowane są laboratoryjnie oraz wzbogacane domieszkami poprawiającymi ich konsystencję, przyczepność i urabialność.

5. Preparaty gruntujące

Mit piąty, który stanowi, iż tynki, gładzie, kleje i farby nie wymagają żadnych zabiegów przygotowawczych, by należycie trzymać się podłoża. Nic bardziej mylnego. Właśnie po to, by wydłużyć okres trwałości spoiny oraz ją wzmocnić, wykorzystuje się bogaty arsenał preparatów gruntujących, których skład i właściwości uzależnione są od rodzaju podłoża i rodzaju nakładanej substancji, kleju lub zaprawy.

Wiedza czasami nic nie kosztuje

Jak widać z powyższego, wakacyjny remont wymaga przynajmniej odrobiny wiedzy materiałowej. Aby nie poczuć się zagubionym, warto skorzystać z formularza kontaktowego dostępnego na stronie https://www.kleib.pl/kontakt/. Za jego pośrednictwem specjaliści budowlani z przyjemnością udzielą wskazówek dotyczących niezbędnych i poszukiwanych materiałów. Dzięki temu remont może okazać się całkiem przyjemnym wyzwaniem.

To najprostsza droga do tytułu bohatera w swoim domu.

Odpowiedź