Sodowanie – nowa technologia czyszczenia materiałów

Piaskowanie to dobrze nam znana technologia. Jeśli jednak chcemy odświeżyć na przykład stal, cegłę czy drewno, możemy skorzystać z bardziej innowacyjnych i skuteczniejszych metod. Taką na pewno jest sodowanie.

Czym jest sodowanie?

Podobnie jak piaskowanie, również sodowanie jest procesem służącym oczyszczaniu różnego rodzaju materiałów. Przy wykorzystaniu wysokiej klasy maszyn do sodowania, które najczęściej pochodzą z USA (patrz SodaBlast), możemy skutecznie sodować między innymi drewniane domy, budynki z cegły, zabytkowe samochody, ale też meble, zabytki itp.

To sposób czyszczenia, który jest efektywniejszy od piaskowania, w pełni ekologiczny i nieszkodliwy dla środowiska. Sodowanie polega na wyrzucaniu z dużą prędkością czyściwa zmieszanego z powietrzem, które następnie oczyszcza powierzchnie z brudów, farb, lakierów oraz rdzy, by później nałożyć nową warstwę lakieru, farby czy impregnatu. Podstawowym czyściwem jest tutaj wodorowęglan sodu, czyli soda oczyszczona o specjalnym stopniu granulacji, którą można znaleźć w każdym gospodarstwie domowym. W wielu przypadkach służy ona do domowych wypieków.

To substancja nietoksyczna, neutralna dla środowiska oraz bezpieczna dla człowieka. Poza tym w 100% rozpuszcza się w wodzie. Sodowanie jest więc procesem delikatnym, idealnym do czyszczenia powierzchni podatnych na uszkodzenia (np. szkło).

Dlaczego sodowanie jest lepsze od piaskowania?

Sodowanie jest w pełni nieinwazyjne dla struktury materiału, a soda łatwa do usunięcia po zakończeniu pracy. Niestety, piaskowanie jest procesem, który stwarza duże ryzyko uszkodzenia powierzchni.

Dlatego nie tylko należy zachować szczególną ostrożność, ale również zabezpieczyć przed piaskiem wszystkie szczeliny i otwory, do których mogą dostać się jego ziarna. To istotne szczególnie w sytuacji, kiedy czyszczony materiał jest połączony z innymi elementami, które są wrażliwe na uszkodzenia (np. okucia, uszczelki). Soda nie stwarza takiego ryzyka, a przy tym wszystkim jest procesem znacznie, bo nawet 3-krotnie szybszym.

Innym aspektem, który przemawia na korzyść technologii sodowania jest jej bezpieczeństwo dla zdrowia. Piaskowanie w porównaniu do sodowania jest niezmiernie szkodliwe, ze względu na krzemicę (choroba układu oddechowego), która po czasie może prowadzić do niezdolności do pracy lub nawet do śmierci.

Sodowanie: na użytek własny lub sposób na życie

Z wykorzystaniem maszyn do sodowania jesteśmy więc w stanie znacznie szybciej i dokładniej oczyścić różne materiały. Co najważniejsze, zrobimy to bez ryzyka ich uszkodzenia. Nie grozi to nawet materiałom podatnym na zarysowania.

SodaBlast Systems, to wiodący lider oczyszczarek, które cechuję bezproblemowa oraz bezawaryjna praca w technologi sodowania. Model SB-500 Trailer, to kompletny zestaw oczyszczarki, która jest zintegrowana z kompresorem na specjalnym podwoziu, umożliwiająca mobilność oraz gotowość do pracy w każdych warunkach, niezależnie od czynników atmosferycznych.

To maszyny, które usuwają farbę i graffiti. Jednak przede wszystkim umożliwiają one sprawne czyszczenie elewacji, kostki, drewna, powierzchni szklanych, felg czy karoserii bez ryzyka uszkodzenia elementów. Wraz ze wzrostem zainteresowania sodowaniem, rośnie popyt na tego typu biznes.

Wielokrotnie urzędy, zakłady przemysłowe, wspólnoty mieszkaniowe czy konserwatorzy zabytków nie decydują się na zakup takiego sprzętu. W zamian wolą korzystać z usług podwykonawcy i zlecają je firmom zewnętrznym, które mają już doświadczenie w tym sektorze.

Stąd maszyna do sodowania może służyć nie tylko na użytek własny, ale też uniezależnić nas finansowo. Okazuje się, że to naprawdę dobry pomysł na biznes. W Polsce jest to coraz popularniejsza metoda, i w najbliższych latach na pewno jeszcze bardziej zyska na popularności.

Sprawdź sam na www.sodablastsystems.pl

Odpowiedź