Regeneracja siłowników hydraulicznych. Cena i jakość –czy idą w parze?

Bez wątpienia siłowniki hydrauliczne są najbardziej znanym elementem maszyn wykorzystujących układy hydrauliczne. To na ich podstawie klienci określają, czy dany serwis hydrauliczny jest tani, czy drogi. Niestety jest to bardzo błędne podejście. W tym artykule wyjaśniamy, gdzie szukać pomocy, jak powinna wyglądać regeneracja oraz jak nie dać się oszukać.

Jak wygląda naprawa siłowników hydraulicznych i na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim klientowi trudno zrozumieć, co jest tanie, na jakich materiałach zostanie wykonana naprawa oraz, że regeneracja regeneracji nierówna. Serwis może użyć niskiej jakości uszczelniaczy w Twoich siłownikach, co może dać oszczędność 100–200 zł. Dodatkowo cenę jedynie wymiany uszczelnień oraz drobnego szlifowania trudno jest porównać z ceną, gdy wymagana jest naprawa cylindra czy wymiana tłoczyska. W wielu wypadkach chromowanie jest obowiązkowe, w innych samo szlifowanie wystarczy. Dlatego klientowi trudno jednoznacznie określić na tej podstawie, czy naprawa elementów w danej sytuacji w danym serwisie jest droga czy tania. Z artykułu dowiesz się, jak powinien wyglądać serwis siłowników hydraulicznych, jak powinny przebiegać etapy naprawy oraz co generuje koszty.

Pierwszą istotną rzeczą, o której wiele serwisów nie wspomina, ponieważ tak jest dla nich wygodniej, jest zakres prac. Serwis hydrauliczny po rozebraniu siłownika hydraulicznego i przed przystąpieniem do regeneracji lub naprawy ma obowiązek przedstawić zakres prac wynikający z oględzin specjalisty. W przypadku, kiedy tego nie ma, trudno w przyszłości dowodzić swoich racji w momencie, gdy powstaną problemy z danym elementem. Przykładowo, jeśli dany serwis hydrauliczny nie określi, że naprawa siłownika wymagała wymiany uszczelnień oraz niezbędne było szlifowanie i chromowanie, to nie będziesz w stanie dowieść, że zostało wykonane to, za co zapłaciłeś.

Po ustaleniu problemu, zakresu prac oraz ceny za usługi, należy przystąpić do regeneracji siłowników hydraulicznych. Istotną rzeczą jest również to, jakiej jakości uszczelnień użyje serwis hydrauliczny. Uszczelniacze są elementami, które jako pierwsze ulegają uszkodzeniu i powodują dalsze uszkodzenia siłowników. Dlatego warto wybrać kogoś, kto jasno mówi o tym, jakich systemów naprawczych używa. Ponadto niewiele serwisów jest w stanie kupić uszczelniacze do każdego siłownika hydraulicznego. Wiele z nich należy zamawiać na wymiar, a to wiąże się z kosztami dla firm, które nie mają wypracowanych odpowiednich kontaktów i partnerów. Dlatego wybierz serwis, który gwarantuje, że potrafi naprawić każdy siłownik bez względu na jego wielkość i rodzaj uszczelnień.

Istotnym elementem jest również możliwość wykonania testów na specjalistycznej aparaturze pomiarowej. Niestety nie każdy może pochwalić się stacją diagnostyczną do siłowników hydraulicznych, a szkoda, bo dzięki testom masz gwarancję, że siłownik, który do Ciebie trafi, na pewno zda egzamin nawet podczas największego obciążenia. Nie musisz się obawiać, że chwilę po montażu będzie musiał wrócić na gwarancję. Co ważniejsze będziesz miał pewność, że Twojej firmy nie czekają kolejne przestoje i straty finansowe, a w szczególnych przypadkach nawet kary umowne za opóźnienia w budowie.

Serwis siłowników hydraulicznych – jaką firmę wybrać?

Przede wszystkim nie warto opierać się na cenie. Czasem warto zapłacić więcej, ale mieć gwarancję, że wszystko będzie okej. Najlepszym rozwiązaniem jest stała współpraca z serwisem hydraulicznym, który nie boi się pokazać, co i jak robi. Warto odwiedzić serwis hydrauliczny, któremu chcesz powierzyć swoje siłowniki, pompy czy silniki hydrauliczne. Dzięki temu dowiesz się, z kim będziesz współpracował. Czy jest to firma godna zaufania, jak podchodzi do klienta i czy warto wejść z danym serwisem w wieloletnią współpracę, która będzie opłacalna dla obu stron.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://hydroserwishs.pl/

Odpowiedź