Posiadanie własnego domu to z pewnością duże udogodnienie i przyjemność. Z biegiem czasu pojawia się jednak potrzeba przeprowadzenia większego remontu, np. odświeżenie elewacji lub wymiana dachu. Nie każdy z nas może pozwolić sobie na taki jednorazowy wydatek. Szukając finansowania na planowany remont domu z pewnością będziesz rozważał kredyt hipoteczny, który pomoże osiągnąć założony cel remontowy. Taka forma finansowania ze względu na swój charakter, czyli zabezpieczenie kredytu jest ofertą z najniższym kosztem. O czym musimy pamiętać?
Precyzyjnie oszacuj koszt remontu
Każdy remont z biegiem czasu może okazać się uciążliwy. Mowa nie tylko o trudnych decyzjach, które przyjdzie Ci podjąć przed rozpoczęciem. Przed Tobą takie kwestie jak rodzaj materiałów, sposób wykończenia, samo wykonanie, ale również kwestie finansowe, które wymaga hipoteka. Bardzo często w trakcie bieżącej pracy wykonanie różnych rzeczy może okazać się droższe niż wcześniej zakładano. Często można również zwyczajnie pominąć kilka drobnych napraw. Dlatego warto przed rozpoczęciem projektu remontowego dokładnie zdefiniować swoje potrzeby, które w następnej kolejności należy uzgodnić z fachowcami, czy zewnętrznymi firmami (podwykonawcy). Precyzyjna konsultacja i jasne określenie potrzeb pozwala wstępnie wyliczyć koszt remontu oraz wykończenia domu. Warto również zostawić sobie 4-5% zapas, który może okazać się pomocny.
Kredyt hipoteczny na remont domu
Tak jak wspominaliśmy wcześniej, taka forma finansowania ze względu na zabezpieczenie w postaci hipoteki jest ofertą o najniższym koszcie na rynku. Możesz z powodzeniem liczyć na atrakcyjne oprocentowanie, a także niskie opłaty operacyjne. Potrzebne jest jednak zabezpieczenie kredytu w postaci hipoteki. W przeciwieństwie do kredytu hipotecznego udzielonego na zakup domu lub mieszkania, w tym przypadku osoba zaciągająca taki kredyt nie będzie potrzebować wkładu własnego co w rzeczywistości znacząco ułatwia otrzymanie kredytu na wyznaczony cel. To nie koniec korzyści takiej formy finansowania remontu domu. Poza mniejszym kosztem kredytu mamy również szansę na wydłużony termin spłaty co bezpośrednio przekłada się na atrakcyjne raty dopasowane do własnych możliwości budżetowych. Jest to bardzo ważna sprawa, ponieważ nie wpływa znacząco na budżet domowy i pozwala spłacić zadłużenie bez zbędnych niespodzianek.
Historia i zdolność kredytowa
Starając się o każdy rodzaj kredytu musisz zdawać sobie sprawę, że każdy bank będzie oczekiwał od Ciebie zdolności kredytowej, która umożliwi spłatę zadłużenia. Sprawdzana jest również historia kredytowa, która dzięki dostarczonym informacjom zabezpieczy bank. Jeżeli nie jesteś w stanie spełnić wyżej wymienionych warunków to szansa na otrzymanie pozytywnej decyzji kredytowej jest bardzo mała.
Zdolność kredytowa wyliczana jest na podstawie Twojego zatrudnienia. To właśnie dlatego każdy bank oczekuje zaświadczenia o zarobkach i potwierdzenia, że wszystkie uznania na posiadane przez Ciebie konto są stałe i regularne. Z powodzeniem możesz spróbować samodzielnie wyliczyć swoją zdolność kredytową wykorzystując dostępne narzędzia. Każdy kalkulator zdolności kredytowej w szybki sposób pozwoli Ci sprawdzić, czy Twój planowany wniosek może oczekiwać pozytywnej decyzji kredytowej.
Natomiast historia kredytowa jest równie ważna i wpływa na ostateczną decyzję o przyznaniu kredytu o jaki się ubiegasz. Każdy bank w momencie otrzymania Twojego wniosku dokona stosownej analizy historii kredytowej. Najczęściej odbywa się to za pomocą Biura Informacji Kredytowej, które udostępnia takie raporty. Pamiętaj, że bank nie szuka tylko opóźnień w dawnych spłatach. Każdy wpis o regularnej spłacie zobowiązania, jak również notatki o rozliczeniu z całości zaciągniętych pożyczek lub spłacanych rat wpływają bardzo pozytywnie na ostateczną ocenę historii kredytowej. Jeżeli jednak w przeszłości miałeś zaległości, np. brak uregulowanej zapłaty za mandat z komunikacji miejskiej, to taki fakt może wpłynąć negatywnie na Twoją wiarygodność pod kątem finansowym.
Odpowiedź