Osoby, które decydują się na to, aby wymienić starą podłogę na nową, bardzo często zastanawiają się jak układać panele. Mimo że dla wielu osób takie zadania może się wydawać bardzo trudne, to wcale nie trzeba profesjonalnych narzędzi i specjalistycznej wiedzy, aby poradzić sobie z tym wszystkim samodzielnie we własnym domu. W obecnych czasach możemy zamówić laminowane panele z systemem typu klik, dzięki czemu całe zadanie jest znacznie prostsze i zajmuje o wiele mniej czasu.
Jak przygotować się do układania paneli podłogowych?
Samodzielne układanie paneli podłogowych nie jest trudne, ale należy do tego zadania odpowiednio się przygotować. Przede wszystkim będziemy potrzebować stół do cięcia paneli, a także piłę tarczową. Zadanie ułatwione jest dzięki temu, że są to panele z systemem typu klik, co powoduje, że montaż jest wygodny i bezproblemowy.
Jak układać panele i co jeszcze będziemy potrzebować? Przed przystąpieniem do pracy warto zaopatrzyć się w ołówek, który pomoże zaznaczać miejsca do cięcia paneli, kątownik, który pomoże kontrolować odchylenie oraz metrówkę, aby odmierzyć długość do ukończenia rzędu. Ponadto do ustabilizowania układanych paneli potrzebne będą kliny dylatacyjne, a także bezwodny klej, którym połączymy odcięte elementy.
Jak przygotować podłoże do układania paneli?
Kluczowym elementem układania paneli jest właściwe przygotowanie podłoża. Musi być ono suche i równe, a także oczyszczone ze wszystkich nawet najmniejszych zanieczyszczeń. Należy dużą uwagę przykuć do tego początkowego zadania, ponieważ źle przygotowane podłoże będzie miało negatywny wpływ na prawidłowy montaż, a to wszystko doprowadzi do wybrzuszenia się paneli, skrzypienia czy nawet zniszczenia. Dobrze oczyszczone i osuszone miejsce do położenia paneli sprawi, że będą one służyły przez wiele lat. Ponadto będą leżeć równo i elegancko się prezentować.
Jak układać panele po przygotowaniu podłoża?
Jak układać panele, kiedy mamy już przygotowane podłoże? Zanim przejdziemy do montażu, powinniśmy przygotować warstwy izolacyjne. Do tego stosuje się folię PE najlepiej o grubości 0,2 milimetra. Posłuży ona jako zabezpieczenie przed wilgocią. W kolejnym kroku rozkładamy izolację akustyczną, która wyeliminuje wszelkie dźwięki mogące dobiegać do naszego mieszkania. Jest to polecane rozwiązanie szczególnie dla osób mieszkających w bloku.
Na koniec warto pamiętać o tym, aby panele laminowane przechowywać przez około 48 godzin w pozycji poziomej w miejscu, gdzie będą później układane. W ten sposób odpowiednio się zaaklimatyzują i przyzwyczajają do warunków, jakie panują w danym pomieszczeniu.
Montaż paneli podłogowych
Montaż należy rozpocząć od prawej strony do lewej tak, aby pierwszy rząd rozpocząć od prawego górnego rogu pomieszczenia. Należy przy tym pamiętać, aby zostawić szerokość około 10 mm tak zwanej dylatacji. Podczas montażu należy zastosować również kliny dylatacyjne, które pomogą zapobiegać niekontrolowanym zmianom podczas układania. Będą również stabilizować mocowanie i łączyć poszczególne panele.
Przy pomocy metrówki i ołówka wyznaczymy cięcie paneli podłogowych, aby dopasować brakujący element do długości pomieszczenia. W ostatnim rzędzie po skróceniu paneli musimy usunąć z niego pióro i ostatni element skleić wykorzystując do tego celu bezwodny klej. Teraz już wiemy, jak układać panele podłogowe z systemem typu klik. Można do tego celu zatrudnić ekipę fachowców, ale cały proces nie jest skomplikowany, dlatego przy odrobinie czasu można wszystko wykonać samodzielnie.
Odpowiedź