Sprawdźcie plusy i minusy jakie ma zespół na wesele oraz DJ na ślub.
Dowiedzcie się co lepsze – orkiestra czy DJ na wesele? Poznajcie największe zalety (i wady) obu tych rozwiązań. Orkiestra czy DJ na wesele? Czy istnieje jednoznaczna odpowiedź?
Zespół na wesele kontra DJ: kto powinien zagrać na waszym przyjęciu?
Wybór oprawy muzycznej uroczystości, stanowi jedną z ważniejszych kwestii. Jeśli już zadbaliście o alkohol na wesele i menu, nie możecie zapomnieć o trzecim z filarów przyjęcia – muzyce. To ona umili gościom czas w trakcie jedzenia oraz poderwie ich na parkiet. W końcu najlepsze wesela to te, gdzie biesiadnicy „wirują w tańcu” do „białego rana”.
SPIS TREŚCI
- Muzyka na ślub – czy wybrać bardzo fajny zespół na wesele, czy DJ’a marzeń?
- Od czego zacząć poszukiwania? Jakie cechy ma dobra kapela na wesele i Disc Jockey? Czego nie może zabraknąć?
- Niezależnie orkiestra czy DJ na wesele, ustalenia są takie same. Czyli DJ i zespół na wesele – o co pytać i co zapisać w umowie?
- Zalety i wady DJ. Ile kosztuje DJ na wesele?
- Orkiestra na wesele. Cena i argumenty za oraz przeciw.
- Zespół na wesele czy DJ – oto jest pytanie. Podstawowe różnice.
Muzyka na ślub – czy wybrać fajny zespół na wesele, czy DJ’a marzeń?
W temacie jakim jest zespół lub DJ na wesele, musicie zadbać o wszystko, bowiem sukces zależy od kilku składowych:
- odpowiedniego dobrania gatunków i repertuaru,
- talentu muzycznego/pasji artystów/disc jockeya,
- bycia (lub nie) charyzmatycznym i kontaktowym,
- nagłośnienia.
Muzyka na ślub musi być „strzałem w 10” gustów zaproszonych gości oraz zagwarantować rozrywkę na wysokim poziomie. Pamiętajcie że ostatnie słowo należy do Was i to Wy ostatecznie decydujecie o tym, co będzie grane i przez kogo.
Od czego zacząć szukanie odpowiedzi na pytanie ”kapela na wesele czy DJ”? Jakie cechy mają kapele weselne na żywo i DJ?
Najlepszą opcją sprawdzenie możliwości artystów, są nagrania „na żywo” dostępne na ich stronie, portalach typu YouTube, etc. Jak to bywa w życiu – usługi świadczone są na różnym poziomie. Wielu DJ czy muzyków to profesjonaliści z przygotowaniem muzycznym, ale znajdą się też amatorzy. Bez talentu i charyzmy, nie zapewnią obsługi przyjęcia weselnego w sposób jaki oczekujecie. Artysta powinien mieć to „coś”. Umieć rozbawić gości, wyciągnąć na parkiet, odczytywać ich oczekiwania. Interakcja pomiędzy nimi jest niezwykle istotna.
Inny ważny aspekt – pasjonaci wiedzą doskonale jakie są trendy, ale to nie wszystko. Możecie liczyć u nich na nowoczesny, niezawodny i dobrej jakości sprzęt (zarówno w kwestii instrumentów muzycznych jak i stołów mikserskich).
Bardzo istotne jest określenie swoich preferencji. Zaproponujcie playlistę, którą obowiązkowo chcecie usłyszeć na weselu, ale i spiszcie utwory, których sobie kategorycznie nie życzycie. Ten krok pozwoli Wam na zapewnienie dokładnie takiej usługi, jaką sobie życzycie.
Kolejną kwestią jest informacja o dodatkowych atrakcjach, jak np. konkursy, karaoke, etc. Jeśli nie chcecie takich zabaw, także o tym poinformujcie.
Podczas ustalania szczegółów, nie zapomnijcie o sprecyzowaniu:
- wynagrodzenia,
- ilości godzin pracy,
- repertuaru (szczególnie utworów granych w trakcie pierwszego tańca, na wprowadzenie tortu czy podczas podziękowań dla rodziców),
- w przypadku zespołu wyrażenia zgody (lub jej absolutny brak) na częściowy playback,
- długości i częstotliwości przerw,
- ilości miejsca potrzebnej na sprzęt,
- dodatkowych gadżetów (może się zdarzyć, że profesjonalni twórcy mają swoje stroboskopy, kule dyskotekowe, maszynki do mgły, których mogą użyczyć).
Pamiętajcie aby sporządzić umowę na piśmie, zawierającą wszystkie podpunkty. To pewność, że otrzymacie dokładnie to za co płacicie i podstawa do ewentualnych reklamacji (czego oczywiście nie życzymy).
DJ – wesele bez ograniczeń
DJ musi być profesjonalny. To, że wasz kolega świetnie dobiera muzykę na domówkach, nie oznacza że nadaje się na Dj na wesele. Człowiek którego zatrudnicie musi Wam zapewnić nie tylko szeroką płytotekę, ale także sprzęt na którym sprawnie zaprezentuje swoje umiejętności.
Weselny DJ musi być też kreatywny i mieć talent wodzireja. Jego zadaniem jest tak „miksować” puszczane utwory, aby świetnie się ze sobą komponowały. Bez gwałtownych przeskoków i zmian klimatu. Powinien być pasjonatem, który nie tylko schlebi gustom, ale i zaproponuje coś od siebie.
Wraz z DJ’em możecie przygotować scenariusz imprezy i ułożyć pełen repertuar muzyczny, albo poprosić go by sam dostarczył Wam rozpiskę do akceptacji. Nie macie ograniczeń co do repertuaru.
Argumentem za weselem z DJem jest to, że odtwarza muzykę w oryginalnych, pozbawionych aranżacji wersjach. Zapewne zdarzyło Wam się kiedyś „zgrzytnąć zębami”, gdy usłyszeliście wasz ukochany numer w zmienionym stylu. Tu nie będzie takich niespodzianek, chyba że samo sobie tego zażyczycie.
Ponadto DJ na wesele potrafi zaprezentować praktycznie każdy gatunek i potrzebuje znacznie mniej przerw niż zespół. DJ fizycznie się nie męczy, a np. napić się kawy może w trakcie puszczania utworu.
Jest jeszcze inna, niekwestionowane zalety DJ’a:
- zajmuje on zdecydowanie mniej miejsca niż zespół – potrzebuje przestrzeni na pulpit mikserski, nagłośnienie i ewentualne płyty/winyle,
- jest znacznie tańszy niż zatrudnienie pełnego zespołu.
Wady DJ na wesele? Początkowe zawiedzenie gości, że zamiast zespołu wybraliście DJ-a. Spokojnie – jeśli jest profesjonalistą, szybko sprawi, że biesiadnicy wyjdą na parkiet i rozwieje jakiekolwiek wątpliwości co do trafności wyboru. DJ to nieograniczone możliwości. Wszyscy będziecie zachwyceni w przypadku DJ na wesele. Cena? Szykujcie się z wydatkiem rzędu 2500-4500 tysięcy.
Zespół na wesele, czyli prestiż w cenie
Dla wielu osób warunkiem fantastycznego wesela jest zaproszenie zespołu. Obecność muzyków to dla wielu wręcz synonim dobrej zabawy umożliwiający im lepszą komunikację z muzykami i wyrażenie swoich potrzeb. Nie liczcie na to, że goście nie będą mieli swoich muzycznych życzeń – zawsze je mają. Porozmawiajcie wcześniej z zespołem, na jakie ustępstwa się zgadzacie.
Najważniejszym kryterium przy wyborze orkiestry na wesele nie może być cena, a umiejętności muzyków oraz ich doświadczenie w postępowaniu z gośćmi. To czy mają talent wodzireja i poradzą sobie z rozbawieniem, ale i uspokojeniem biesiadników.
Cena? Najtańsza alternatywa 3-5 osobowa z półplaybackiem to koszt od 5-7,5 tysiąca zł. Profesjonalny zespół grający w 100% na żywo, złożony z 5-8 osób to już wydatek rzędu od 8 tysięcy w górę. Są też popularne zespoły, które zagrają na wa przyjęciu. Możecie wybierać między gwiazdami disco polo czy muzyki pop. Koszt? Od około 8 tysięcy nawet do 70 – 100. Pamiętajcie tylko, że to jest koncert. Potrwa godzinę – półtorej, a potem muzykę musicie już załatwić we własnym zakresie.
Wynajęcie zespołu na wesele wymaga zagwarantowania większej powierzchni, aby każdy z muzyków miał komfort pracy i miejsce na rozstawienie potrzebnych instrumentów, wzmacniaczy, etc.
Przy założeniu, że zatrudniliście profesjonalistów, wady mogą być trzy:
- znacznie wyższa cena niż za DJ,
- dłuższe przerwy na wytchnienie,
- ograniczenia wynikające z nieznajomości słów/muzyki do pewnych utworów lub nie posiadania odpowiednich instrumentów.
Orkiestra czy DJ na wesele, czyli o podstawowych różnicach pomiędzy wariantami
DJ na wesele „gra” z płyt lub bezpośrednio z komputera. Sprawia to, że ma znacznie bardziej urozmaicony repertuar niż zespół. DJ nie potrzebuje też długich przerw podczas pracy, a w trakcie odpoczynku może odtwarzać muzykę w tle. Dzięki temu zażegnacie kłopotliwą ciszę, która dla rozentuzjazmowanych gości bywa problemem. Disc Jockey szybciej też dostosowuje się do klimatu jaki panuje na weselu i może modyfikować playlistę (oczywiście powinien to z Wami uzgodnić).
Zespół na wesele nie jest tak elastyczny i rzadziej proponuje muzykę w trakcie przerwy. Jeśli tak się zdarza jest ona oczywiście grana z płyt. Różnica jest także w repertuarze, który u muzyków bywa nieco ograniczony. Są gatunki w których nie czują się dobrze lub w ogóle ich nie grają. Zazwyczaj pokazują Wam pełną listę proponowanych, dobrze przećwiczonych utworów, z których możecie wybierać. Nie macie szans, na spełnienie wszystkich swoich muzycznych marzeń.
Odpowiedź