Worki biodegradowalne – wygoda i odpowiedzialność

Nasza planeta dziś wymaga troski. Możemy przyczynić się do dbania o nią poprzez działania, które jednocześnie i nam ułatwią codzienne życie. Jednym z nich jest segregacja śmieci oraz użyte do tego celu biodegradowalne worki.

Segregacja śmieci – która jest już nie tylko wyrazem dobrej woli, ale i obowiązkiem – ma w założeniu przyczynić się do czystości naszej planety. To proces, który dotyczy mieszkańców nie tylko domków, ale również bloków. Segregacja zaczyna się u nas w domu, dlatego warto zadbać o to, by przebiegała ona sprawnie, wygodnie, a co najważniejsze – by miała ona sens. Jednym z elementów, który wpłynie pozytywnie na te kwestie, są skutecznie posegregowane śmieci biodegradowalne. Ulegające rozkładowi worki przeznaczone do tego celu to ważny element selektywnej zbiórki odpadów organicznych.

Segregacja śmieci – biodegradowalne worki jako filar skuteczności

Przyjęte ogólnie zasady segregowania odpadów każą je dzielić na: metale i tworzywa sztuczne, papier, opakowania szklane i odpady biodegradowalne. Przy segregacji trzeba też zwrócić uwagę na tak zwane odpady niebezpieczne, do których należą: lekarstwa, baterie, akumulatory, świetlówki, sprzęt AGD i RTV. Takich odpadów nie można umieszczać w pojemnikach do segregacji, a należy je oddać do specjalnych punktów. Skuteczna i skrupulatna segregacja śmieci ma pozwolić na odzyskanie jak największej ilości surowców, które można potem przetworzyć i ponownie wykorzystać. Takie działanie w prosty sposób ma ograniczenie ilości śmieci. Istotne jest także to, by przed wyrzuceniem szklanych opakowań nie myć ich (oszczędność wody) i zaopatrzyć się w odpowiednie worki. Muszą być one wytrzymałe, a w przypadku odpadów organicznych wykonane z biodegradowalnych materiałów. Tylko  podlegające kompostowaniu worki sprawdzą się w tej funkcji.

Biodegradowalne i kompostowalne worki – zalety

Do przechowywania i wyrzucenia do odpowiedniego pojemnika zebranych odpadów organicznych służą specjalne worki na śmieci. W takich workach bioodpady schną poprzez odpowiednie odparowanie wilgoci, a same worki nie zawierają polietylenu i hamują proces powstawania nieprzyjemnych zapachów. Poza tym sam worek ulega rozkładowi, w związku z czym nie musimy się martwić tym, że segregując śmieci do worków, które nie są eko i nie ulegają rozkładowi, tak naprawdę dodatkowo zaśmiecamy planetę. Worki biodegradowalne i kompostowalne to tylko 30 dni, zanim ulegną one rozkładowi – są wykonane ze skrobi kukurydzianej. Nie znaczy to, że nie są one wytrzymałe – bez problemu można w nich przechowywać nie tylko odpady organiczne, ale i zwykłe śmieci, plastiki czy opakowania szklane.

Dbałość o czystość Ziemi to czasami drobne gesty, które okazują się opłacalne nie tylko w dłuższej perspektywie, ale i na co dzień – po prostu ułatwiają życie.

Odpowiedź