Wentylatory kanałowe – do czego służą i co warto o nich wiedzieć?

Wentylator kanałowy to czasami urządzenie zwyczajnie niezastąpione. Czym są wentylatory kanałowe? Czym różni się wentylator kanałowy 100 od wentylatora kanałowego 125? Czy warto kupić wentylator kanałowy z regulacją obrotów? Na te i inne pytania dotyczące wentylatorów kanałowych odpowiadamy w poniższym tekście.

Do czego służą wentylatory kanałowe?

Warto zacząć od wyjaśnienia, czym tak właściwie są wentylatory kanałowe. Otóż mowa o urządzeniach montowanych w instalacjach wentylacyjnych w celu zapewnienia odprowadzenia zużytego powietrza i wprowadzenia do pomieszczenia powietrza świeżego. Wentylator kanałowy znajduje zastosowanie zawsze wtedy, kiedy obecne rozwiązania wentylacyjne okazują się niewystarczająco wydajne. Nawiewy okienne i wentylatory osiowe nie wystarczają? Być może doszło do przebudowy lokalu, przez co brakuje ciągu, który zagwarantowałby odpowiednią wentylację? W takim razie wybierz wentylator wyciągowy kanałowy. Do wyboru masz trzy główne rodzaje urządzenia:

  • wentylator osiowy kanałowy,
  • wentylator przeciwbieżny kanałowy,
  • wentylator kanałowy promieniowy.

Czym różnią się wymienione wentylatory kanałowe? Przede wszystkim budową, ale za tym podążają też różnice w sposobie pracy. Wentylator osiowy kanałowy sprawdza się tylko w krótkich instalacjach. Natomiast na transfer powietrza na najdłuższe odległości pozwala model promieniowy.

Wentylator kanałowy z regulacją obrotów i wiele więcej

Powyżej przytoczyliśmy główny podział wentylatorów kanałowych. W rzeczywistości jednak urządzenia znacząco się między sobą różnią. Przykładowo wentylator kanałowy łazienkowy będzie cechował się nieco innymi parametrami, niż wentylator kuchenny kanałowy. Bez wątpienia wentylator kanałowy do okapu powinien działać z nieco większą mocą. Ponadto powinien to być wentylator kanałowy do gorącego powietrza. W przypadku łazienki również może przydać się właśnie taki model, natomiast w salonie czy innym pokoju funkcjonalność w postaci odporności na gorące powietrze nie jest już wymagana.

Ponadto wentylatory kanałowe różnią się również pod wieloma innymi względami. Przykładowo możesz wybrać wentylator kanałowy 12V, czyli najpopularniejszą wersję urządzenia, ale też sprzęt działający przy zupełnie innym poziomie napięcia. Jeśli wybierzesz wentylator kanałowy z regulacją obrotów, czy też wentylator kanałowy z czujnikiem wilgoci, wejdziesz w posiadanie bardzo funkcjonalnego urządzenia. Jednak cena będzie też odpowiednio wyższa. Podobnie wybierając bardzo cichy wentylator kanałowy, zyskujesz komfort, jednak musisz liczyć się z wyższą ceną. Nie oznacza to jednak wcale, że cichy wentylator kanałowy to urządzenie, za które będziesz musiał zapłacić fortunę. Istnieją producenci, którzy pomimo wysokiej jakości urządzeń i ich dużej funkcjonalności nie żądają za swoje produkty dużych kwot.

Wentylatory kanałowe 100 do 400 mm

Powyżej wskazaliśmy kilka istotnych różnic pomiędzy poszczególnymi wentylatorami kanałowymi. Nie można jednak pominąć również kwestii wymiarów. Jeśli chodzi o wentylator kanałowy, montaż będzie możliwy pod warunkiem, że urządzenie jest dostosowane do wymiarów danej instalacji wentylacyjnej. Zasadniczo wentylatory kanałowe występują w wymiarach od 100 – do 400 mm średnicy. Najpopularniejsze modele, to:

  • wentylator kanałowy 100,
  • wentylator kanałowy 125,
  • wentylator kanałowy 160,
  • wentylator kanałowy 200.

Chcesz kupić wentylator kanałowy 100 cichy? A może nie przeszkadza Ci hałas, jednak zależy Ci na możliwości regulacji obrotów? Bez względu na to, jakiego wentylatora kanałowego szukasz, zrób zakupy w dobrym, sprawdzonym sklepie, oferującym jedynie produkty uznanych marek.

Odpowiedź