Bez wątpienia wielu z nas słyszało, że to, co jemy, ma znaczący wpływ na samopoczucie oraz codzienne funkcjonowanie organizmu. Jednak czy zdajemy sobie sprawę tego, w jaki sposób dieta może oddziaływać na zdrowy sen zarówno pozytywnie, jak i negatywnie? Oto najważniejsze informacje, o których każdy z nas powinien wiedzieć!
Odpowiednio zbilansowana dieta – czyli jaka?
Ilość i jakość spożywanych przez nas posiłków ma znaczący wpływ na sposób, w jaki funkcjonujemy w ciągu dnia. Oznacza to, że restrykcyjne, niskokaloryczne czy przesycone tłuszczami oraz węglowodanami menu może wiązać się z różnymi problemami – w tym obniżoną jakością snu czy nadmierną sennością w ciągu dnia. Zbilansowana dieta pod kątem kaloryczności powinna być bogata w:
- ryby,
- rośliny strączkowe,
- produkty pełnoziarniste,
- orzechy,
- owoce oraz warzywa.
A dlaczego akurat te produkty? Zawierają one spore ilości melatoniny, serotoniny oraz tryptofanu, czyli substancji wspomagających zdrowy sen. Oprócz nich nasza dieta powinna uwzględniać odpowiednią ilość magnezu czy witamin z grupy B. Jest to ważne z uwagi na fakt, iż ich niedobór może doprowadzić do zaburzeń snu, a także problemów z koncentracją.
Jakich produktów lepiej unikać, aby móc zdrowo się wyspać?
Wielu z nas nie zwraca uwagi na to, co je w ciągu dnia. Nic dziwnego – ciągle jesteśmy w biegu, przez co nie mamy czasu na zastanowienie się, jak poszczególne posiłki wpływają na nasz organizm. A zatem czego zatem powinniśmy się wystrzegać? W godzinach wieczornych unikamy przede wszystkim:
- przetworzonych produktów spożywczych, które mogą być ciężkostrawne, prowadzić do zgagi czy nieprzyjemnego uczucia odbijania się,
- słodyczy, które dostarczają dużo węglowodanów, ale nie są wartościową przekąską,
- fast-foodów, które są ciężkostrawne i ubogie w witaminy i minerały,
- napoi energetycznych, kawy oraz innych substancji zawierających kofeinę, gdyż doprowadzi to do nadmiernego pobudzenia organizmu, przez co nie możemy zasnąć,
- alkoholu, który może powodować uczucie senności, jednak w rzeczywistości znacząco obniża jakość wypoczynku, przez co nie jest on efektywny.
Zdecydowana większość wymienionych produktów lub posiłków dostarcza sporo ilości węglowodanów czy tłuszczu, które powinny być ograniczone w diecie.
Jak jeść, aby poprawić jakość swojego wypoczynku?
Wiemy już co jeść, a czego lepiej unikać. Jednak, w jaki sposób pokarmy powinny być przez nas przyjmowane, aby nie tylko zapobiec problemom związanym z zasypianiem, ale także w korzystny sposób wpłynąć na jakość snu? Przede wszystkim musimy zrozumieć jedną kwestię – spożywana kolacja musi być lekkostrawna i zjedzona nie później, niż trzy godziny przed położeniem się do łóżka. Jeśli spożywamy go, np. o 18, a kładziemy się spać o 23, to może pojawić się uczucie wilczego głodu rozdrażnienia czy chęć podjadania w czasie nocy. Jeśli natomiast zjemy coś godzinę przed snem, to możemy czuć się pełni i ociężali. Dodatkowo organizm skupia się na trawieniu, przez co ciężej jest nam zasnąć. Najlepszą opcją jest tutaj przestrzeganie dwóch prostych – spożywanie lekkostrawnej godziny 2-3 godziny przed położeniem się spać.
Istnieje wiele aspektów, które wpływają na jakość naszego codziennego spania. Dieta oraz to, co spożywamy w ciągu dnia, nie jest wyjątkiem. Jeśli zatem chcemy zadbać o zdrowy sen, to już dziś postawmy na lekkostrawne kolacje oraz unikanie produktów, które mogłyby obniżyć jego efektywność.
Artykuł powstał we współpracy z SennaMaterace.pl.
Odpowiedź